Punkt przełomowy. O małych przyczynach wielkich zmian

Okładka książki Punkt przełomowy. O małych przyczynach wielkich zmian Malcolm Gladwell
Okładka książki Punkt przełomowy. O małych przyczynach wielkich zmian
Malcolm Gladwell Wydawnictwo: Znak Literanova nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Tipping Point: How Little Things Can Make a Big Difference
Znak Literanova
2019-03-25
2012-06-01
2010-01-01
Grażyna Górska
rozwój osobisty kariera sukces manipulacja zachowanie

Co za świetna książka! Jest w niej mnóstwo ciekawych informacji podpartymi badaniami, o tym, jak ludzie - często nieświadomie - reagują na dane zjawiska/substancje/otoczenie. Czasami jedna pozornie nieistotna zmiana (np. oglądanie „Ulicy sezamkowej”, wizyta u fryzjera, przytakiwanie) okazuje się mieć ogromny wpływ na danego człowieka. Ani jedna kartka mnie nie znudziła. Rewelacja!

Książka tłumaczy pewne mechanizmy i aspekty życia społecznego w taki sposób, że każdy zrozumie. Dużo przykładów. Łatwy i zrozumiały język oraz ciekawa treść sprawiają, że czyta się szybko i z przyjemnością.
Nie jest to poradnik, ani pozycja naukowa. Jednak poziom jest wysoki i na pewno można wynieść sporą dawkę wiedzy.
Lubię to uczucie, gdy po lekturze "otwierają mi się oczy", i nagle dostrzegam rzeczy, które były zawsze oczywiste, jednak nigdy nieuświadomione tak do końca.
Autor, kolejny raz, nie zawodzi. Zamierzam wracać do tej lektury, bo warto.

Lubię to uczucie, gdy po lekturze "otwierają mi się...

Pozycja "Poza Schematem" zachęciła mnie, aby sięgnąć po kolejny tytuł M. Gladwella. Punkt przełomowy to jednak w moim odczuciu często książka o niczym. Autor tak bardzo chcę nas zapoznać z danymi zagadnieniami, że po przeczytaniu 200 stron ma się wrażenie powrotu na sam początek. Na liście do przeczytania jeszcze "Błysk" ale tu chyba damy sobie trochę odpoczynku. Nie polecam.

Książka w stylu, kupić, przeczytać i nic z niej nie wynieść. Przegadana.

Książka w stylu, kupić, przeczytać i nic z niej nie wynieść. Przegadana.

kurczę, ale bym chciała zapamiętać wszystkie idee, które były przedstawione w tej książce.
trzeba jednak czytać z uwagą i weryfikować badania przestawione przez autora - przykład przytoczonego więziennego eksperymentu pokazuje, że niekiedy nadinterpretuje wyniki.

W bardzo przystępny sposób i na prawdziwych przykładach Gladwell przedstawia nam historie powstawania trendów. Można dopatrzeć się w tych zdarzeniach reguły. Wielkie zmiany zaczynają się od małej grupy ludzi, albo pojedynczych "mawenów", którzy dzięki swoim nieschematycznym pomysłom i umiejętności przekonywania zapoczątkowują efekt kuli śniegowej. Choć osobiście nie uważam jej za bardzo odkrywczą to sądzę, że warto ją przeczytać, żeby lepiej zapoznać się z pewnymi mechanizmami działającymi w społeczeństwie.

Książka zmieniła moje postrzeganie społeczeństwa - poza zwróceniem uwagi na zwodniczość intuicyjnych wyjaśnień otaczającego mnie świata, uchyliła nieco rąbka tajemnicy o złożoności społecznych trybików i przełączników. W skrócie: co sprawia, ze "viral" jest viral'em.

Klasa. Dobry pomysł i wykonanie. Teoria poparta działającymi na wyobraźnię przykładami, łatwymi do używania. "Przyczepnymi" chciałoby się powiedzieć :)

łącznicy, maweni, sprzedawcy - zmieniajcie świat

łącznicy, maweni, sprzedawcy - zmieniajcie świat

W książce znalazłem wiele ciekawych i przydatnych prawidłowości, które mają wpływ na otaczający nas świat. Tekst książki stoi w opozycji do ludzi, którzy twierdzą, że jesteśmy panami własnego losu.

• Psychologia
  • Do kupienia
  • Biznes
  • Rozwój osobisty

Dodaj cytat z książki Punkt przełomowy. O małych przyczynach wielkich zmian