Punkt przełomowy. O małych przyczynach wielkich zmian

Okładka książki Punkt przełomowy. O małych przyczynach wielkich zmian
Malcolm Gladwell Wydawnictwo: Znak Seria: Punkty Przełomowe nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Punkty Przełomowe
Tipping Point
Znak
2012-06-01
2012-06-01
Grażyna Górska
manipulacja zachowanie

W książce znalazłem wiele ciekawych i przydatnych prawidłowości, które mają wpływ na otaczający nas świat. Tekst książki stoi w opozycji do ludzi, którzy twierdzą, że jesteśmy panami własnego losu.

Książka w stylu, kupić, przeczytać i nic z niej nie wynieść. Przegadana.

Książka w stylu, kupić, przeczytać i nic z niej nie wynieść. Przegadana.

łącznicy, maweni, sprzedawcy - zmieniajcie świat

łącznicy, maweni, sprzedawcy - zmieniajcie świat

kurczę, ale bym chciała zapamiętać wszystkie idee, które były przedstawione w tej książce.
trzeba jednak czytać z uwagą i weryfikować badania przestawione przez autora - przykład przytoczonego więziennego eksperymentu pokazuje, że niekiedy nadinterpretuje wyniki.

W bardzo przystępny sposób i na prawdziwych przykładach Gladwell przedstawia nam historie powstawania trendów. Można dopatrzeć się w tych zdarzeniach reguły. Wielkie zmiany zaczynają się od małej grupy ludzi, albo pojedynczych "mawenów", którzy dzięki swoim nieschematycznym pomysłom i umiejętności przekonywania zapoczątkowują efekt kuli śniegowej. Choć osobiście nie uważam jej za bardzo odkrywczą to sądzę, że warto ją przeczytać, żeby lepiej zapoznać się z pewnymi mechanizmami działającymi w społeczeństwie.

Klasa. Dobry pomysł i wykonanie. Teoria poparta działającymi na wyobraźnię przykładami, łatwymi do używania. "Przyczepnymi" chciałoby się powiedzieć :)

Książka zmieniła moje postrzeganie społeczeństwa - poza zwróceniem uwagi na zwodniczość intuicyjnych wyjaśnień otaczającego mnie świata, uchyliła nieco rąbka tajemnicy o złożoności społecznych trybików i przełączników. W skrócie: co sprawia, ze "viral" jest viral'em.

Pierwszy raz miałam kontakt z tego typu literaturą, więc nie mam do czego ją porównać. Niemniej, czytało mi się tę pozycję bardzo dobrze. Kilka razy wciągnęła mnie totalnie, przez co traciłam rachubę czasu.

Książka pokazuje nam inne spojrzenie na proces zmian, wskazuje jak ważne jest umiejętne wyciąganie wniosków i szukanie alternatywnych rozwiązań. Wystarczy zmiana jednego elementu, aby cały proces wszedł na zupełnie nowe tory.

Myślę, że uniwersalność tej książki jest jej największym atutem. Dlatego uważam, że spodoba się ona zarówno szukającym bardziej biznesowych lektur jak i tym chcącym przeczytać po prostu coś ciekawego do kawy :)

Lektura interesująca (no, może poza rozdziałem drugim, traktującym głównie o programach telewizyjnych dla przedszkolaków) i łatwa w odbiorze. Uzyskałam odpowiedzi na kilka pytań dotyczących interesujących mnie tematów z kultury amerykańskiej i nie tylko, jak np. "czemu przestępczość w Nowym Jorku gwałtownie spadła po 1990 roku ?", "czemu tak trudno wyjść z nałogowego palenia ?", "jak to się stało, że po masakrze w Columbine w USA było więcej podobnych strzelanin ?", a także "dlaczego tak trudno spamiętać numery komórek, a numery telefonu stacjonarnego już nie ?".

To czego jednak książce brakuje to odpowiedzi na pytanie "jak się uchronić przed społeczną manipulacją ?" oraz "jak manipulować/wywołać trend ?". Autor sam przyznaje, że tego nie wie, bo nie ma na to jednej recepty.

Achhhhh, no i książka jest napisana ponad 20 lat temu... Pewno teraz wiadomo nieco więcej w temacie.

EDIT. Piszę to po miesiącu od recenzji. Co za ironia, corona jest na to wygląda takim punktem przełomowym... Czekają nas wielkie zmiany, to pewne.

Książka wydana w 2000 roku a zawiera dużo trafionych przypuszczeń min:
- "Maweni" - czyli influencerzy z sieci społecznościowych
- agencje reklamowe skupiające się na influencerach
- era izolacji - wszyscy znajomi są w zasięgu dłoni (telefon komórkowy) i a jednak ilość prawdziwych relacji zanika

Polecam praktycznie dla każdego kto lubi poszerzać swoje horyzonty.

Książka wydana w 2000 roku a zawiera dużo trafionych przypuszczeń min:
- "Maweni" - czyli influencerzy z sieci społecznościowych
- agencje reklamowe skupiające się na influencerach

Polecam praktycznie dla każdego kto lubi poszerzać swoje horyzonty.

Dodaj cytat z książki Punkt przełomowy. O małych przyczynach wielkich zmian