Cudouszek

2018-11-28
2018-11-01
Maria Borzobohata-Sawicka
Maria Borzobohata-Sawicka

Muszę przyznać, że na początku myślałam, iż będzie to kolejna zwykła książka dla dzieci. Ale już pierwsze strony pokazały jak bardzo się myliłam.
Książka wg mnie jest rewelacyjna. Główny bohater nie jest alfą i omegą, nie zmienia się tak szybko i trwa przy swoich zasadach. Ma kręgosłup moralny, czasami mogłoby się wydawać, że jest irytujący przez niektóre zachowania ale to jest jego urok. Bardzo się mi to podobało - mam wrażenie, że rzadko można spotkać takie postaci, które tak szybko się nie zmieniają.
Poruszane są w książce też bardzo ciekawe i trudne kwestie, jak np. segregacja rasowa. Uważam, że autorka bardzo dobrze to wszystko przedstawiła - podział na lepszych, gorszych i tych, o których się nie mówi; dziwne prawa; pokazanie jak mogą wyglądać niektóre placówki... I z tym wszystkim zmaga się nasz bohater.
Postaci, które główny bohater spotyka na swojej drodze też potrafią być skomplikowane i to utwierdza nas w przekonaniu, że świat nie jest tylko czarno-biały ale ma również wiele odcieni szarości.

Czytałam drugi raz i drugi raz płakałam.
Historia opowiada o małej istotne, pół człowieku - pół lisie z jednym uchem.
Opowieść o Cudouszku, to piękna bajka o szukaniu swojej tożsamości i przeznaczenia, strachu i lęku o siebie i innych, ogromnej sile przyjaźni, trudnościach losu i ich przewzyciężaniu. Znajdziemy tutaj całą masę postaci, od wspaniałych, po te okrutne, fałszywe, zawistne.
Jest to książka dla młodzieży, ponieważ gdzieniegdzie są luki w powieści, co może troszkę przeszkadzać w czytaniu przez osobę dorosłą.
Znajdziemy w tej historii bardzo dużo opisów, co nie każdemu może się spodobać, ale warto sięgnąć po tę lekturę, mimo że ma ponad 400 stron czyta się ją bardzo szybko, napisana lekkim piórem, ponadto pięknie wydana.
W każdym z nas jest cząstka dziecka i czasem warto sięgnąć po taką książkę, żeby te dziecięce wyobraźnia wróciły 😍

Czytałam drugi raz i drugi raz płakałam.
Historia opowiada o małej istotne, pół człowieku - pół lisie z jednym uchem.

Jest to dosyć pokręcona i ciekawa opowieść o niestandardowej urody lisie (tylko jedno ucho),który szuka swojego przeznaczenia. Spotykają go różne przygody, różne inne ciekawe stworzenia, ale ostatecznie Cudouszek realizuje swój cel.
Jest trochę ilustracji, ale jest również parę momentów zbyt absurdalnych, aby się tak normalnie wydarzyły. No cóż, a może brak mi już dziecięcej fantazji i ufności w niemożliwe? Wydaje mi się, że będzie kolejna część, bo zakończenie jest niejednoznaczne.
Czytało się raz lekko, raz trudno. Nie ma obscenicznych scen, ale jest faktycznie dużo trudnych słów (nawet dla mnie) i wątków znęcania się, życia w trudnych warunkach czy złodziejstwa. To raczej pozycja dla starszych dzieci (takich jak ja xD).

Książka bardzo urzekająca i ciekawa jedyna rzecz która mi się nie spodobała to liczne błędy w tej opowieści ogólnie nie jest przeznaczona dla osób poniżej 10 roku życia ponieważ zawiera trudne w interpretacji słowa.

Ładna historia, jednak fabuła się za długo ciągnie

Ładna historia, jednak fabuła się za długo ciągnie

Urzekająca, wzruszająca historia.
Jest to literatura dziecięca, choć słownictwo może okazać się trudne dla dzieciaków.

Urzekająca, wzruszająca historia.

Poruszająca opowieść. Polecam!

Poruszająca opowieść. Polecam!

Przecudowna. Wszystko mi zagrało w tej książce. Język autorki, stworzony przez nią świat i wykreowani bohaterowie. Można się uśmiechnąć pod nosem, ale i wzruszyć. Historia zaczyna się w pewnym sierocińcu, w którym mieszkają i uczą się różne stworzenia - naziemce. Głównym bohaterem jest pół-lis, pół-człowiek „Trzynastka”. Polubiłam go od razu i od samego początku mu kibicowałam. Bardzo mądra historia o przyjaźni, wierności, również samemu sobie, odwadze, inności, odmienności, tolerancji. Niektóre momenty są mocne, np. znęcanie się czy wyszydzanie innych. Takie rzeczy niestety dzieją się na co dzień i tym bardziej ta historia może czytelnika poruszyć. Niekiedy jest też infantylnie, ale jest to literatura dziecięca, więc przekaz musi być odpowiedni. Porusza bardzo ważne kwestie w ciekawy sposób. Chyba dlatego trafiła do mojego serducha. Myślę, że każdy i mały i duży czytelnik powinien zapoznać się z tą historią :) Całe szczęście, że takie perełki są pisane i wydawane :) A no i wydanie… piękne, klimatyczne ilustracje :)Ta książka będzie ozdobą półki :)

Pełna recenzja wraz z cytatami znajduje się na blogu: https://miedzy-zakladkami.blogspot.com/2020/12/cudouszek-czyli-wzruszajaca-opowiesc-o.html

Są książki, które urzekają opowiedzianą w nich historią.
Są takie, które wzruszają, łapią za serce i wyciskają łzy każdą swoją stroną. Niektóre przynoszą czystą radość płynącą z tekstu. I są też takie książki, które łączą w sobie to wszystko. Taką książką jest właśnie ,,Cudouszek” autorstwa Miry Bartók od Wydawnictwa Czarna Owca

Tragiczna historia osieroconego pół Lisa pół człowieka – numeru 13, przebywającego w Domu Panny Carbunkle dla Krnąbrnych i Niewydarzonych Stworzeń, to trzymająca za serce opowieść o dążeniu do celu, walce o własne marzenia, harcie ducha i uporze w drodze po lepsze życie.
Numer 13 ma tylko jedno ucho, jakby tylko to, że jest sierotą było niewystarczającym powodem do wyśmiewania się przez inne sieroty. Tytułowy Cudouszek jest wyśmiewany i na każdym kroku gnębiony przez inne dzieci a atmosfera, która panuje w domu Pani Carbunkle wcale a wcale nie jest bajkowa, bowiem nikt w sierocińcu nie przejmuje się losem małych sierotek. Harmonogram dnia pilnowany jest co do sekundy, dyscyplina egzekwowana jest na drakońskie sposoby a każda próba niesubordynacji kończy się wielkimi nieprzyjemnościami. Nad naszym małym bohaterem kłębią się czarne chmury. Jedynym promyczkiem słońca jest poznana przez przypadek mała, włochata kuleczka, z małymi skrzydełkami i długim dziobem. Ta istotka tak niesamowicie przypominająca Kiwi to Iskierka. Wyjątkowo żywiołowa, odważna i dobrotliwa dziewczynka – kolejny naziemiec przebywający w sierocińcu Pani Carbunkle.

Pod wpływem Iskierki Trzynastka postanawia uciec z sierocińca by odkryć prawdę o samym sobie i dotrzeć do swoich korzeniu. Iskierka okazuje się być wręcz idealnym towarzyszem ucieczki. Jest niezwykle błyskotliwa i pomysłowa a dzięki jej planom udaje się im uciec z domu Pani Carbunkle. Tak oto rozpoczynają się przygody naszej dwójki małych bohaterów.
To trudna i pełna niebezpieczeństw podróż, w której nie brakuje też radości i nowych przyjaciół. W Białym Mieście na Trzynastkę czeka wiele pułapek, zagrożeń oraz całe masy innych naziemców i ludzi, życzących mu samych złych rzeczy.

,,Cudouszek” to utrzymana w klimatach fantastycznych bajka dla nieco starszych dzieci. Tak jak każda dobra bajka zawiera w sobie morał a nauki z niej płynące nadają całości wyjątkowy wydźwięk. To bajka, która spodoba się każdemu – nawet dorosłemu, bo jak kiedyś ktoś powiedział ,,dobra bajka to taka, która podoba się i dzieciom i dorosłym”. Wędrówka Trzynastki i jego przemiana z wystraszonej i biednej sierotki do odważnego bohatera, któremu nie straszna jest ciężka praca, któremu nie obce są takie wartości jak dobroć szczodrość to przesłanie samo w sobie, a gdy dodamy do tego wszystkie aspekty poszukiwania własnej tożsamości, przeszłości, która nas ukształtowała lecz nie zdefiniowała całego przyszłego życia oraz magii przyjaźni i miłości dostajemy powieść pełną uniwersalnych i pięknych prawd dla młodego człowieka. Historia Trzynastki wzrusza dogłębnie i pozostawia w czytelnikach ogromny ślad. Zakochałam się w tej powieści tak samo mocno jak zakochałam się w zdobiących ją ilustracjach. Piękne, czarno białe obrazki przypominające ryciny dodają tej książce wyjątkowy klimat.

Polecam ,,Cudouszka” nie tylko tym troszkę starszym dzieciom (moim zdaniem tak, lat 8 i wyżej),ale też i może przede wszystkim dorosłym, którzy zgubili gdzieś swoje wartości i ideały, którzy przestali wierzyć w magię dobroci i pomagania sobie nawzajem. Jeśli czujecie, że nic dobrego już wam się nie przytrafi a nad głową macie tylko czarne chmury – sięgnijcie po ,,Cudouszka” i odnajdźcie tę dziecięcą niewinność, radość i magię świata.

Są książki, które urzekają opowiedzianą w nich historią.

CUDOUSZEK to pół-lis, pół-człowiek.
Jest sierotą, który z pomocą przyjaciół ucieka z sierocińca, który jest prowadzony przez okrutną wychowawczynię.
Jest przez nią poniżany, ciągle głodzony, pracuje ponad siły, a zamiast imienia na szyji ma identyfikator.
Pragnie poznać swoją przeszłość, skąd się wziol, gdzie żyli jego rodzice. Wybiera się do Białego miasta, gdzie spotyka go wiele przygód. Zarówno tych dobrych, wzruszających do łez. Jak i tych złych i okrutnych.
Książkę czyta się bardzo szybko, mimo pokaźnych rozmiarów. Strona goni stronę. Trzymamy kciuki za naszego bohatera, za to aby był szczęśliwy. Książka przedstawia nam wiele postaci fantasy, które stają mu na drodze.
Przesłanie jakie z niej wynika przede wszystkim dla dziecka to jak radzić sobie będąc innym, jak nie dać się, nie zrezygnować, walczyć o siebie, o to co jest ważne.
Przyjaciele są ważni, ale trzeba mądrze wybierać. Nie należy przechodzić obok bólu obojętnie. Empatia, życzliwość te wartości wypływają z tej lektury .

CUDOUSZEK to pół-lis, pół-człowiek.

• Przeczytane w 2022
  • Literatura dziecięca