Geniusz. Gra

Okładka książki Geniusz. Gra Leopoldo Gout
Okładka książki Geniusz. Gra
Leopoldo Gout Wydawnictwo: Albatros Cykl: Geniusz (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Geniusz (tom 1)
Genius: The Game
Albatros
2018-05-23
2018-05-23
Robert Waliś
geniusz rywalizacja

Książka Geniusz. Gra to 1 tom serii Geniusz. Historia jest opowiadania przez 3 bohaterów. Jednym z wątków fabuły jest technologia, ale nawet jeśli nie interesuję cię ten temat to książka i tak jest warta przeczytania. 3 głównych bohaterów (Rex, Tunde i Likaon) dostają zaproszeni do GRY, w której bierze udział 200 młodych geniuszy. Mają za zadanie wykonanie dwóch zadań. Wygrany otrzyma środki na założenie własnego laboratorium badawczego w dowolnym miejscu na świecie. Wszystkie koszty udziału w GRZE są opłacone. Jednak z biegiem fabuły okazuje się, że GRA ma też drugie dno...
Książka bardzo mi się podobała i zdecydowanie polecam ją. Jest całkiem krótka (300 stron) i łatwo się ją czyta.
9,5/10

spodziewałam się czegoś o wiele lepszego. naprawdę, po samym opisie nastawiałam się na coś idealnego dla mnie, ponieważ uwielbiam technologiczne tematy. gdyby nie fakt, że kupiłam od razu całą serię, najprawdopodobniej nie miałabym zamiaru sięgać po kolejny tom. czuję się zmęczona tą książką, według mnie jest napisana... sztywno?
końcówka odrobinę ratuje, bo wtedy rzeczywiście zaczyna dziać się coś ciekawszego, ale to wszystko. dodatkowo - w polskim przekładzie natrafiłam na sporo błędów, szczególnie przy częściach likaon (tutaj również - skoro likaon jest dziewczyną, czemu inni zwracają się do niej per likaonie?),gdzie czasami ta dziewczyna coś robił albo powiedział.
podsumowując: liczyłam na coś, co odbierze mi dech z piersi, a trafiłam na średniaka. mam nadzieję, że drugi tom poprawi moje odczucia.

końcówka odrobinę ratuje, bo wtedy...

"Geniusz. Gra" to lekka książka skierowana raczej do młodszej młodzieży. Chociaż historia nie do końca mnie przekonała, czytało się ją bardzo szybko i nie pozwalała się nudzić.

Książka opowiadana jest z perspektywy trójki nastoletnich geniuszy. Bohaterów tych bardzo łatwo jest polubić, co jest mocną stroną książki. Chociaż znają się tylko z internetu, ufają sobie i mogą na sobie polegać, a ich umiejętności się dopełniają.

Jeśli chodzi o minusy, spodziewałam się większej intrygi. Trudniejszego zadania. Cały konkurs wydawał mi się zbyt trywialny, a część bohaterów zbyt mądra jak na swoje dość dziecinne zachowania - ale w końcu byli to młodzi geniusze, może po prostu to ja jestem już za stara na tą książkę. W dodatku akcja momentami była zbyt przewidywalna. Wiele wskazówek było zbyt oczywistych.

Chociaż przyjemnie czytało się o zmaganiach bohaterów, a akcja była raczej ciekawa i płynna, bez nużących momentów czy długiego i wprowadzenia do właściwej fabuły, nie poczułam się wystarczająco zaangażowana w wydarzenia - dlatego oceniam książkę na 5/10 i nie wiem czy sięgnę po kolejne tomy.

📍Trzy słowa o...
Książce Leopoldo Gout’a „Geniusz.Gra” od @wydawnictwoalbatros
Trójka nastolatków odznaczająca się ponadprzeciętną inteligencja. Inżynier, blogerka-szpieg i informatyk. Dzielą ich tysiące kilometrów, lecz łączy prawdziwa, mimo że wirtualna przyjaźń. Zamiłowanie do wiedzy i sięganie tam gdzie wzrok nie sięga spowodowało, że stali się jednymi z 200 wybrańców mających wziąć udział w tajemniczej Grze. Nagroda jest wspaniała. Jest o co walczyć! Niech zwycięży najlepszy! Udział w Grze, to nie jedyny problem naszej wspaniałej trójki. Muszą stawić czoła wrogom, zagrażającym bezpieczeństwu ich rodzin.

Książka jeszcze nie otwarta już przyciąga wzrok. A raz oderwany zaraz do niej wraca. Okładka jest niesamowita. Zawartość zawiera także liczne ilustracje, szkice, projekty od których może rozboleć głowa. Zaserwowane są jednak w przystępny sposób.
Sama fabuła jest dość interesująca. Młodzieżówka zarówno dla osób mających „fioła” na punkcie techniki jak i dla tych którzy chcą ją bliżej poznać,a nie są biegli w tym temacie.
Akcja toczy się szybko, choć momentami jest mocno nieprawdopodobna. Czasami dziecinna. Chyba po prostu odzwyczaiłam się od tego typu literatury. Autor przedstawia wydarzenia z punktu widzenia trójki głównych bohaterów, dzięki czemu możemy lepiej ich poznać, co zdecydowanie jest plusem całej historii. Porusza sprawy o których nie chcemy mówić lub często nie zdajemy sobie z nich sprawy. Pomijając kilka mankamentów sytuacyjnych całość prezentuje się w dobrym świetle. Tematyka naukowa nie jest łatwa, a jak już się chwyta za nią w młodzieżówce, tak był nie była nuda, to już w ogóle. Gout dał radę!

📍Trzy słowa o...
Książce Leopoldo Gout’a „Geniusz.Gra” od @wydawnictwoalbatros

Książka Leopoldo Gout'a pt. "Geniusz. Gra" opowiada o trójce nastoletnich geniuszy, którzy wraz z innymi sobie podobnymi biorą udział w Grze - konkursie, w którym nagrodą jest budowa własnego laboratorium w dowolnym miejscu na Ziemi.
Uważam, że ogromnym atutem tej pozycji są rozdziały napisane z trzech różnych perspektyw - z punktu widzenia naszych głównych bohaterów. Pierwszy z nich to Rex - szesnastoletni programista, który właśnie stworzył program do odnajdywania zaginionych osób. Drugi jest Tunde - inżynier samouk, który do swojej nigeryjskiej wioski doprowadził Internet. Ostatnia, ale nie najgorsza, jest Likaon zajmująca się ujawnianiem sekretów skorumpowanych, chińskich urzędników. Każde z nich jest inne, co widać także po oprawie graficznej poszczególnych rozdziałów. Tak, oprawie graficznej rozdziałów! Wydawcy bardzo zadbali o tę kwestię i prawie każda strona jest udekorowana, na dodatek bez zasady kopiuj-wklej, więc ciężko będzie znaleźć wśród nich dwie identyczne kartki. Nie wiem jak Wy, ale ja naprawdę szanuję dbałość o takie szczegóły i jako czytelnik czuję się doceniona 😀
Oprócz głównego wątku, czyli tytułowej Gry, znajdziemy tu też rozwinięte wątki poboczne - każda z postaci ma własne problemy oraz motywacje. Bohaterowie są dobrze wykreowani, każde jest trochę inne, ale mam wrażenie, że czegoś mi zabrakło, że nie poznaliśmy ich na tyle dobrze jak moglibyśmy. Jak już przechodzimy do minusów, to mam też mały wyrzut do Wydawcy, że nie dopilnowali, aby przetłumaczyć wszystkie notatki na marginesach (chodzi mi o te upiększenia rozdziałów) i część z nich jest po angielsku, a część po polsku. Muszę też wspomnieć o bardzo małych literach przy objaśnieniach schematów, które było mi bardzo ciężko przeczytać, więc musiałam się ratować poprzez zrobienie zdjęcia telefonem i późniejszym przybliżeniem go na ekranie 🙈
Podsumowując - książka "Geniusz. Gra" podobała mi się i będę ją miło wspominać. Nie mogę się doczekać aż sięgnę po drugi tom 😀 Moja ocena to 7/10 🌟

Dwustu geniuszy z całego świata dostało zaproszenie do niezwykłej Gry. Ten kto w ciągu trzech dni rozwiąże dwa zadania będzie mógł założyć własne laboratorium badawcze w wybranym przez siebie miejscu na świecie oraz zyska wielką sławę. Wśród uczestników znalazła się trójka internetowych przyjaciół Tunde, Rex i Likaon, którzy mimo, że nie spotkali się w realu to w internecie popularność zdobyli jako Loża.
Rex ma 16 lat i jest jednym z najlepszych programistów na świecie. Jego marzeniem jest odnalezienie zaginionego brata. Ma mu w tym pomóc innowacyjny program, który stworzył noszący nazwę "Wędrówka". Aby go uruchomić musi dostać się do komputera kwantowego, dlatego bardzo mu zależy na udziale w Grze. Kiedy nie dostaje zaproszenia jest rozczarowany. Czyżby ktoś nie docenił jego umiejętności? W jaki sposób teraz odnajdzie brata? Nie zastanawiając się długo postanawia zhakować system i wpisać się na listę, wykreślając z niej innego uczestnika. Czy uniknie konsekwencji?
Tunde ma 14 lat i mieszka w Nigerii, jest inżynierem, który ze złomu potrafi wybudować różne przydatne urządzenia. Jego sława dociera do skorumpowanego generała, który nakazuje mu zbudować niebezpieczne urządzenie zakłócające sygnał GPS. Inaczej jego rodzina i cała wioska ucierpią. Czy Tunde spełni jego groźbę i dostarczy broń oprawcy wiedząc do czego to może doprowadzić?
Likoan, a tak naprawdę Cai ma 16 lat i jest blogerką, która szpieguje, a potem ujawnia korupcję wśród chińskich urzędników. Jest odważna, a trudne zadania dodają jej motywacji do działania. Ukrywa swoją prawdziwą tożsamość nie tylko przed światem, ale przede wszystkim przed rodziną.
Dla każdego z nich udział w Grze jest szansą na zrealizowanie własnych celów. Rozpoczyna się wyścig o wszystko, a przyjaciele zaczynają odkrywać jaki jest prawdziwy cel Gry i jego założyciela.
Leopoldo Gout przeniósł nas w niesamowicie barwny i interesujący świat młodych geniuszy. Szybkie tempo i mnóstwo zwrotów akcji nie pozwalało mi się nudzić nawet przez chwilę. Całość dopełniały niezwykłe grafiki, rysunki i zdjęcia z ukrytych kamer, które nie tylko pomogły zrozumieć naukową treść, ale również dodały niezwykły klimat całej oprawie książki. Ciekawa propozycja nie tylko dla wielbicieli nowinek technologicznych.

„Nie martwcie się przygotowaniami. Jeżeli zostaliście wybrani, jesteście gotowi”. Spośród dwustu zaproszonych młodych i bardzo inteligentnych dzieciaków zostaje wyłoniona mała grupa, która w nagrodę dostanie dofinansowanie na otwarcie własnego laboratorium badawczego. Warunkiem wygranej jest przejście przez dwa trudne etapy GRY.
W środku książki znajduje się wiele ciekawych rysunków i obliczeń. Dzięki temu możemy sobie wyobrazić jak wyglądają te maszyny. Większość nie kończyła się jedynie na pomyśle. Te dzieciaki to ewidentnie młodzi geniusze, którzy nie skończyli osiemnastu lat, natomiast mimo wieku mieli już duży bagaż doświadczeń.
Już się nie mogę doczekać kolejnej części!

W środku książki znajduje się wiele ciekawych...

Niezwykłe mnie zmęczyła ta książka. Pomimo tego,że była ciekawa, dosyć długo ja czytałam. Na dzień dzisiejszy nie wiem czy chce czytać kolejne części.

Średnie, chyba że ktoś chce się rozluźnić. Zakończenie nie najlepsze, ale niektóre fragmenty były ciekawe

• Egzemplarz recenzencki