f**k it! RÓB TO, CO LUBISZ

F**k it! - Do What You Love
Charyzma
2018-02-13
2018-02-13

Dostałam tę książkę w prezencie od osoby, która uważała, że dobrze by mi zrobiło gdybym od czasu do czas powiedziała "p...ę to!". O ile filozofia książki jest dla mnie pociągająca i nawet do przyjęcia o tyle poetyka już nie bardzo. Za dużo chaosu. Lektura ma wiele niedociągnięć, nie doczytałam jej do końca ale i tak lubię autora :-).

Tragedia. Jedna z najgorszych książek jakie miałem w ręce. Już za sam tytuł nigdy bym się nie zdecydował na zakup - zapoznałem się z nią, tylko dlatego, że była okazja, a lepiej zawsze przekonać się samemu.

Rozwydrzony dorosły bachor, który nie potrafi zauważyć, jak wiele szczęścia go spotkało, daje porady innym rozwydrzonym bachorom.

Pierwsze zdania "sprzedają" resztę książki. Autor na wstępie wyjaśnia okładkę... znaczy mówi, że właściwie nie wie dlaczego jajo... po prostu tak mu wpadło do głowy i powiedział sobie "Pieprzyć to! Niech będzie jajo".

Dalej opisuje swoją biografię niczym CV. Do jego osiągnięć należy rzucanie kamyków do studzienki i krzyczenie za każdym razem "plum"! Kiedy starszy sąsiad, pewnie policjant (albo faszysta, bo każdy kogo nie lubimy jest faszystą),zwraca mu uwagę, tak mu się to wbija w mózg, że postanawia, że nigdy więcej nikt nie będzie mu zabraniał tego, co on lubi. Nie ważne, że kamieniami zapycha studzienkę i w konsekwencji może przysporzyć dodatkowej roboty wielu osobom... o nie, najważniejsze, że ktoś mu coś zabronił.

Wymiękłem przy jego "mantrach". Cała jego "filozofia" sprowadza się do tego, że możesz robić co chcesz - wystarczy przed tym powiedzieć "Pieprzyć to".

Skrajny nihilizm. Kolejny przykład na to, że o ile dziś każdy może napisać książkę, to nie każdy powinien.

Pierwsze zdania "sprzedają" resztę...

Angielski tytuł książki, terapeutyczne polecenie "f**k it!" ma nieco inną wymowę dla anglojęzycznych niż jego potoczne znaczenie u nas, ale idzie to ogarnąć. Okoliczności, warunki i proponowane rozwiązania też nieco odbiegają od polskich możliwości, przynajmniej dla przeciętnych zjadaczy chleba, ale da radę coś dla siebie wydłubać. Zasadniczo pomysł bardzo klawy i pożyteczny (korzystam chociażby podczas jazdy rowerem pod wiatr)(zamiast zwyczajowego "biednemu zawsze wiatr w oczy";) Rzeczywiście jest COŚ w tej zadzierzystej mantrze. I jak już się sobie przyzna prawo do robienia tego, co się lubi oraz nierobienia tego, czego się nie chce natychmiast zaczynają się pojawiać konstruktywne rozwiązania dla niepożądanych sytuacji.

Koniec użerania się ze wszystkim i wszystkimi! Koniec wysłuchiwania, co powinieneś robić! Powiedz: "Pieprzę to!" i od razu poczujesz się lepiej. A to dopiero pierwszy krok do wielkiej zmiany w Twoim życiu. Oto zbliża się rozwiązanie ostateczne. Masz odwagę zrobić ten krok? Zrobiłem ten krok i jak było ? Krzykliwy tytuł i minimalistyczna czarna okładka z "jajem" zachęcają do bliższego zapoznania się z książka. Niestety to na tyle z przyjemności książka napisana bardzo chaotycznie pewne fragmenty skłaniają do refleksji czy autor nie ma ADHD. Autor skacze z jednego tematu na drugi niczym kule po po poligonie wojskowym,przez to książkę trudno się czyta oraz ciężko się na niej skupić. Natomiast co do przekazu każdy sam sprawdzi czy w jego przypadku działa. Z niektórych fragmentów faktycznie płynie głębszy przekaz i można stwierdzić że lektura książki nie jest straconym czasem. Niestety jak dla mnie chaotycznie opisany zbiór badań klinicznych z pomieszanymi opowiastkami autora nie przemawiają do mnie.

Chyba nie załapałam o co chodzi w tej książce, bo bardzo nie lubiłam jej czytać a jednak dalej to robiłam, a tu nie o to chodziło..

Dno! Powtarzane w kółko mantry: "pieprz to...". Autor ma niesamowicie podbite poczucie własnej wartosci, co zaznacza na każdym kroku. Bardzo irytujący styl pisania. Książka - kara, na pokutę.

O ile zgadzam się z samym założeniem o tyle książkę uważam za nie do przyjęcia. Koszmarna forma przypominająca raczej brudnopis. Mam nadzieję że niewiele drzew ucierpiało od tego wątpliwego dzieła.

• Psychologia
  • Audiobooki