Templariusze. Tajemni strażnicy tożsamości Chrystusa

Okładka książki Templariusze. Tajemni strażnicy tożsamości Chrystusa Clive Prince, Lynn Picknett
Okładka książki Templariusze. Tajemni strażnicy tożsamości Chrystusa
Clive PrinceLynn Picknett Wydawnictwo: Bellona historia
historia
Bellona
2018-02-15
1999-01-01
śledztwo Jan Chrzciciel Maria Magdalena Jezus Leonardo da Vinci Całun Turyński Graal

Okładka książki When God Had a Wife: The Fall and Rise of the Sacred Feminine in the Judeo-Christian Tradition Clive Prince, Lynn Picknett
When God Had a... Clive Prince, Lynn ...
Okładka książki Całun Turyński. Jak Leonardo Da Vinci zakpił z historyków Clive Prince, Lynn Picknett
Całun Turyński... Clive Prince, Lynn ...
Okładka książki The Forbidden Universe: The Occult Origins of Science and the Search for the Mind of God Clive Prince, Lynn Picknett
The Forbidden ... Clive Prince, Lynn ...
Okładka książki Od własnej kuli. Tajna wojna między aliantami Clive Prince, Lynn Picknett, Stephen Prior
Od własnej kul... Clive Prince, Lynn ...

Może być. Dla fanów tematu.

Może być. Dla fanów tematu.

Sądząc po opisie na odwrocie, myślałem że to będzie coś w stylu filmu "Kod da Vinci" czy inne tego typu teksty kultury. Strasznie się zawiodłem. Ta książka to tylko zbiór różnych teorii spiskowych na temat wiary katolickiej, do tego bez jakichś wiarygodnych dowodów oraz napisane bardzo mętnie. W zasadzie para autorów chyba sama nie bardzo wiedziała, to piszę, a wydawnictwo najwyraźniej płaciło od strony i trzeba było "lać wodę". Z początku może nawet i interesuje, ale po pięćdziesięciu pierwszych stronach można sobie wyrobić zdanie o reszcie publikacji i nie zmienić go do samego końca. Nie polecam, niezależnie od tego, czy ktoś jest wyznania katolickiego czy uznaje się za ateistę - po prostu obejrzyjcie film z Tomem Hanksem, bo można się trochę rozerwać, a ta książka bierze samą siebie zbyt poważnie.

Na początku trzeba zaznaczyć, że tytuł jest dość mocno mylący bo o templariuszach w tej książce jest bardzo niewiele wspomniane.
Bardziej jest to zbiór różnych teorii głownie dotyczących Jezusa Chrystusa i ogólnie początków chrześcijaństwa. Tylko niestety te teorie są bardzo mocno naciągane i w zasadzie nic tu nie jest udowodnione. Autorzy wzięli się za wiele tematów na raz i ogólnie tylko podali teorie trochę o niej napisali, ale niczego nie udowodnili. No i bardzo mi się rzucała w oczy taka ich maniera, że to oni coś zauważyli lub odkryli, a inni badacze tego nie dostrzegli.
I o ile w pierwszej części ich teorie na temat Marii Magdaleny, Graala czy innych tajemnic były jako tako ciekawe to już druga część skupiająca się na życiu Jezusa i Jana Chrzciciela dla mnie była nieciekawa.

Idąc za ciosem postanowiłem przeczytać kolejną książkę związaną z kościołem katolickim i jego tajemnicami. Na "Templariuszy..." Natrafiłem dość przypadkowo na tą książkę, jednak nie mogłem się jej oprzeć po przeczytaniu opisu. Niezwykle mnie zaintrygował, a sam fakt, iż książka ta była bezpośrednią inspiracją dla Dana Browna tylko dopomogła. Uwielbiam film "Kod da Vinci". Więc zasiadłem do lektury.

Początek był niezwykle ciekawy, gdy badacze analizują dzieła Leonarda da Vinci i ujawniają coraz to więcej wniosków, które pokazują nam, że z pewnością artysta nie jest osobą, za którą ją braliśmy. Byłem zaskoczony na całej linii gdy nowe fakty wychodziły na jaw. Ja jestem dość osobiście zainteresowany sztuką renesansową, zarówno malarstwem, literaturą i architekturą, więc stanowiło to dla mnie dodatkową przyjemność.

Nudziły mnie natomiast wiadomości o templariuszach i kolejne rozdziały, czego nie będzie można powiedzieć o następnych. Ale o tym za chwilę. Ta część, która bezpośrednio dotyczyła zakonu wydała mi się niezwykle... sucha. Brakowało atrakcyjnych faktów oraz czegoś, co mogłoby mnie zaciekawić. Mimo, że interesuje się trochę tamtejszymi czasami, tytułowi templariusze nie wywarli na mnie olbrzymiego wrażenia.

No i ostatnia część książki niezwykle szokująca. Dotycząca mianowicie Marii Magdaleny, Jezusa oraz Jana Chrzciciela. Tu byłem dogłębnie zaskoczony. Nie jestem katolikiem, więc faktu te nie bolały mnie zbytnio, ale dla katolika byłoby to coś niewiarygodnego. Cały ciąg kontrowersyjnych faktów, popartych oczywiście długimi badaniami jest fascynujący, ale i zarazem zaskakujący. Czasami ciężko mi było uwierzyć w to, co jest napisane.

Książka jak najbardziej godna uwagi i dająca do myślenia. Pamiętam, jak rozmyślałem, jakie konsekwencje by wynikły, gdyby sam kościół potwierdził badania naukowców. Czy rzeczywiście dzieje kościoła opierają się na skandalicznym kłamstwie?
Gorąco polecam!
Piotr Drwiega

Takie tam sobie dla miłośników teorii spiskowych.

Takie tam sobie dla miłośników teorii spiskowych.

Dla większości osób książka będzie dość mocno kontrowersyjna , kwestionująca kanony religii katolickiej i ogólnie wszystkich wyznań nurtu chrześcijańskiego. Aczkolwiek wypchana po brzegi ciekawostkami historycznymi , ciekawymi analizami tekstów biblijnych czy informacji na temat początków chrześcijaństwa i jego obecności w południowej Francji która pozostawiła tam swoje ślady aż do dnia dzisiejszego. Zachęcam do przeczytania i wyciągnięcia wniosków w zgodzie z własnym sumieniem czy przekonaniami.

O templariuszach raptem jeden rozdział. Reszta to teorie spiskowe i na pocieszenie ździebełko faktów, żeby zupełnie nie wpaść w paranoję.

Świetna ksiażka. Dobrze mi się czytało. Polecam :)

Świetna ksiażka. Dobrze mi się czytało. Polecam :)

Bardzo dobra, poruszająca trudną tematykę książka. Niestety nagromadzenie faktów, dokumentów i teorii powoduje, że nie jest pozycja łatwa. Pomimo tego jest to książka , którą z całą pewnością warto przeczytać.
Dodatkowym atutem jest zamieszczona na końcu bogata bibliografia umożliwiająca chętnym dalsze zgłębianie faktów i teorii dotyczących życia Marii Magdaleny, Jezusa Chrystusa, Jana Chrzciciela i innych postaci znanych ze Starego i Nowego Testamentu.

Trochę się zawiodłem bo o templariuszach bardzo mało.

Trochę się zawiodłem bo o templariuszach bardzo mało.

• Historyczne
  • Średniowiecze