Kameleon. Kulisy pracy w CBŚ

2017-08-17
2017-08-17
9788380972094
literatura faktu historia CBŚ

Bardzo dobra historia, ukazująca choć strzęp tego, co dzieje, a raczej działo się w polskich służbach specjalnych. Autor nie nadużywa specjalistycznych zwrotów, toteż nie utrudnia zrozumienia tego, co chciał przekazać.

Chciałbym dać więcej ale nie mogę ponieważ ta "mocna, nieocenzurowana opowieść o pracy polskiego przykrywkowca" jest najzwyczajniej w świecie po prostu... nudna. Akcja dłuży się niemiłosiernie przez co momentami miałem ochotę dać sobie z nią spokój. Powiem więcej, samej akcji jest w ksiażce jak na lekarstwo. Taktyki operacyjnej też jest nie za wiele. Jedyna ciekawa rzecz, która się w książce pojawia (przynajmniej dla mnie) to opis przekrętu na podatkach. To co jest jeszcze jednym minusem książki to sama jej konstrukcja. Książka nie ma normalnych rozdziałów, a treść jest dzielona tylko przerwami w akapitach. Nie polecam. Szkoda czasu.

Gorsky napisał drugą część - „Kameleon 2”, na pewno jej nie przeczytam.

Victor Gorsky, to z pewnością pseudonim literacki oficera CBŚ, obecnie na emeryturze, który odkrył w sobie nowe pasje i napisał powieść kryminalną „Kameleon. Kulisy pracy w CBŚ”.

Jest to opowieść o służbie policjanta-przykrywkowca, wzorowana na doświadczeniach zawodowych autora. Maciek, oficer CBŚ jako handlarz narkotyków nawiązuje kontakty z przestępcami i powoli rozpracowuje to środowisko.

Na tym właśnie polega służba policjantów pod przykryciem. Zmieniają swoją tożsamość, rozpracowują grupę przestępczą, a zakończeniem całej akcji jest ich aresztowanie.

Cywilom na pewno wydaje się, że jest to bardzo atrakcyjne. Policjant dostaje drogie ciuchy i samochód, prowadzi życie niczym James Bond.

Victor Gorsky pokazał blaski i cienie pracy przykrywkowca. Niewątpliwie w tej służbie trzeba mieć odpowiednie cechy psychiczne, być bardzo odważnym, pomysłowym oraz mieć silny kręgosłup moralny, żeby nie przejść na „ciemną stronę mocy”.

Bardzo dobrze zostało pokazane, że jest to praca zespołowa. Policjanta-„operatora” ubezpieczają policjanci z Zespołu Bliskiego Zabezpieczenia, którzy są cały czas obok niego i w razie nieprzewidzianych okoliczności bronią jego życia i zdrowia.

Autor opisał, jaki wpływ ma ta praca na ich życie rodzinne, kiedy żona myśli, że mąż jest na szkoleniu, a on w tym czasie rozpracowywuje handlarzy narkotyków na drugim końcu kraju.

Victor Gorsky nie boi się powiedzieć, że to odbija się również na zdrowiu fizycznym oraz psychicznym policjanta i musiał korzystać z pomocy psychologa i psychiatry. To bardzo ważne, żeby w przypadku problemów korzystać z pomocy tego rodzaju specjalistów.

Autor dobrze piszę i książkę znakomicie się czyta. Jest to z pewnością interesująca powieść dla osób lubiących czytać polskie kryminały i pozycje o służbie polskich policjantów.

Muszę przyznać, że czytając Kameleona zostałam wciągnięta do świata chłopaków z CBŚP. Oddany super klimat, realny, bez niepotrzebnej fantazji, tylko prawdziwie opisane "tematy", akcje i współczesna przestępczość, no i niekiedy użeranie się z przełożonymi, którzy coraz częściej zasiadają na stołkach, do których ich osoby nie pasują.

Książka nigdy nie powinna była się ukazać....
Pokazuje kulisy pracy operacyjnej Policji, funkcjonariuszy pracujących pod przykryciem. Autor oczyszczając się z policyjnego brudu powinien wziąć zimny prysznic! Odsłania zasady pracy PPP, pokazuje jak się korzysta z podsłuchów, nanoszenie na mapy, obserwacja i wiele innych metod pracy operacyjnej, które zostały przedstawione a nie chcę ich tutaj przywoływać... litości! Ta książka naraża na niebezpieczeństwo funkcjonariuszy Policji pozostający w służbie.
Rozumiem frustrację Autora, ale na Boga liczy się dobro tej formacji, która i tak pędzi już po równi pochyłej.
Po 17 latach służby też mam momentami dosyć, ale to nie oznacza, że o swojej pracy ze szczegółami będę publicznie rozmawiać.

pozdrawiam

Książka nigdy nie powinna była się ukazać....

Autor książki to policjant z gatunku zagrożonego wyginięciem. Z dotychczasowych moich doświadczeń z podobnym książkami ta jest w czołówce. Jest najgrubsza, a mimo tego po jej przeczytaniu czuje się niedosyt braku kolejnych historii.

Maciej Nowacki doskonale przelał na papier trud i poświęcenie prawdziwego policjanta operacyjnego, który oddał się służbie kosztem życia rodzinnego oraz zdrowia. Idealnie ukazany jest obraz rozpadającej się rodziny z uwagi na ciągłą nieobecność w domu, przenoszenie służby do domu czy wieczne nagłe zmiany godzin roboty. To pozycja obowiązkowa dla partnerek (a zwłaszcza przyszłych żon) kryminalsów, by mogły zrozumieć co je czeka, albo po prostu poznać świat swoich mężczyzn, którzy o pewnych rzeczach powiedzieć im nie mogą. W powieści doskonale widać cały łańcuch sprawy - od początkowego wytypowania, przez czynności operacyjne aż po samą realizację i proces. Nie ma żadnych zmyślonych sensacji, tylko prawdziwe oblicze Policji. To jak stary dobry "Pitbull", tyle, że na papierze.

Ja osobiście jestem tą książką zachwycony i teraz daję ją do przeczytania swojej kobiecie.

Arcydzieło w śród tego typu książek, wciągająca, trzymająca w napięciu, bez żadnych zahamowań, co dodaje jej jedynie wigoru i polotu w czytaniu. Książkę czytamy można powiedzieć jednym tchem wciągając się bezgranicznie w opowiadania jakie nasz bohater opisuje. Po przeczytaniu tej książki jak również i w trakcie już, możemy doświadczyć takiej adrenaliny która podświadomie popycha nas do pójścia w ślad opowiadającego i wybrania zawodu który jest niebezpieczny a zarazem wciągający. Polecam tą pozycję wszystkim tym którzy lubią adrenalinę i moc.

Rewelacyjna książka, bardzo przypadła mi do gustu. Choć jest pewien powtarzalny schemat, który jednak nie okazał się monotonny, serdecznie polecam. :)

Polecam ją tym którzy lubią dobrą akcje i lekkie pióro. Otworzysz pierwszą stronę i będziesz chciał ją przeczytać od ,,deski do deski",

Przy takich książkach (przynajmniej w moim przypadku) zawsze jest jakiś strach. A to z jednej strony uderza myśl, że to może nie mój gatunek, kolejna myśl- obawa przed nudą, bo to jak bądź co bądź- wąski temat.
Mimo wszystko zdecydowałam się na na lekturę i mogę powiedzieć jedno- NIE ŻAŁUJĘ czasu, który spędziłam na przeczytaniu opowieści o pracy w CBŚ.
Główny bohater łączy pracę w policji z życiem rodzinnym. Nie jest łatwo, wszyscy wiemy (chociaż w niewielkim stopniu) jak wygląda praca w policji, a kiedy mężczyzna zaczyna prowadzić sprawę jako agent CBŚ jest go jeszcze mniej w domu. Nie widzi żony, nie potrafi być dobrym ojcem dla synów (kocha ich bardzo, jednak nie umie się z nimi dogadać, wydaje się mu, że to co robi jest dobre,a tymczasem sam po rozmowach z nimi ma wyrzuty sumienia, że nie postępuje dobrze). Mnożą się problemy- do tych domowych dochodzą jeszcze zdrowotne. Jak wielu policjantów Maciej zaczyna "przynosić pracę do domu"- cierpi na bezsenność.
Jak dowiemy się z książki- życie zawodowe naszego bohatera to pasmo sukcesów. Miewa wpadki, jak wielu z nas, ale każda sprawa. nad którą pracuje zostaje rozwiązana. Czy to się zmieni?
Czytelnicy towarzyszą mu w dwóch śledztwach: w rozpracowywaniu gangu narkotykowego oraz związanym z przestępczością gospodarczą.
Wiem, wspominałam już, ale to dobra książka. Ciekawa, wciągająca. Autor nie użył wielkiej ilości przekleństw, nie udowadnia, że praca w policji opiera się między innymi na "rzucaniu mięsem".
Wielki plus za to.
Ciekawostka- Gorsky to policjant z 20-letnim stażem, a więc książka powstała w oparciu o rzetelnie sprawdzone fakty.
Nie sądziłam, że przy takiej literaturze to powiem, ale cóż, z pełną odpowiedzialnością polecam.

Główny bohater łączy...

• Literatura faktu