Czarna Madonna

horror
Czwarta Strona
2017-07-19
2017-07-19
fanatyzm religijny katastrofa lotnicza literatura polska manipulacja obsesja opętanie poszukiwanie prawdy przeznaczenie szatan thriller walka dobra ze złem
Inne

Oficjalne recenzje i

Nomen omen/Czy (nie) leci z nami pilot?

Konto usunięte
Konto usunięte

Sięgając po Czarną Madonnę miałam świadomość, że ta książka jest specyficzna. Nie przeszkadza mi to, że mój ulubiony pisarz czasem tworzy coś innego np. Projekt Rise bardzo mi się podobał. O to chodzi, niech się rozwija a wyobraźnię ma niesamowitą. Ale... jak wraz z rozwijaniem się fabuły moje zainteresowanie ciągle rosło, czasem nie mogłam się oderwać, stwierdziłam nawet, że ta książka jest niedoceniana tak przyszlo rozczarowanie, gdy dobrnęłam do zakończenia. Może jestem mało inteligentna ale nie zrozumiałam motywu z Istniejącym, może ktoś mnie oświeci??? W pewnym momencie był i tym i tym już na samym końcu, nie chce zdradzać fabuły.... zagmatwane, ale mimo to oceniam dość wysoko. Na pewno ksiazka dala dużo do myślenia.

Przed przeczytaniem "Czarnej Madonny" przeczytałem kilka opinii o niej, które delikatnie mówiąc nie zachęcały, by chociaż rzucić na nią okiem, jednak nie "posłuchałem się" i sam przeczytałem. Na szczęście.
Czytało mi się ją przyjemnie, według mnie fabuła była spójna, mimo tego, że czasami troszkę zakręcona i zwroty akcji nie raz powodowały, że nie spodziewałem się tego: jak, kiedy i dlaczego.
Do tego motyw opętania, egzorcyzmów i mistyki - jak dla mnie wielki plus i szacunek dla Pana Mroza za to jak się przygotował, widać, że poświęcił sporo czasu na Biblię,rytuały egzorcyzmów. Naprawdę kawał dobrej roboty i książki.
Jak dla mnie lepiej nie kierować się opiniami innych i samemu chociaż rzucić okiem - może tak jak i w moim przypadku porwie serce.

Cóż... Ta książka do mnie nie przemówiła. Choć bardzo starałam się wczuć w akcję, po prostu nie mogłam. Sam pomysł na książkę nawet ciekawy, ale wykonanie niezbyt mnie zadowoliło. Niektóre "straszne" momenty wywołały u mnie raczej rozbawienie niż niepokój. Poza tym spokojnie można by było skrócić ją o kilkadziesiąt stron, troszkę za bardzo rozwleczona.

Nie rozumiem skali krytyki pod adresem tej powieści. Że schematyczna, z liniową fabułą i na maxa naciąganym zakończeniem. Kotki drogie, to jest Mróz :) Czytacie akurat Mroza, macie w ręku Mroza, czego oczekiwaliście, czegoś innego? Serio? Prawda taka, że czytało się bardzo przyjemnie, wciągało, czuliśmy atmosferę walenia się życia głównego bohatera, jego relacje z otoczeniem były rozpisane sprawnie i bez napinki a obrazy scen czysto horrorowych robiły wrażenie.

„Czarna Madonna” może i nie byłaby złą powieścią, gdyby tylko fabuła miała jakiś sens. Jest to bowiem całkiem dobrze napisana książka, która jednak prezentuje głupią, słabo obmyśloną historię.
Mróz prezentuje tu swój pisarski warsztat, który pod względem języka i sposobu narracji jest bardzo poprawny, ale niestety przedstawiona przez niego historia wygląda, jakby pisał ją pod wpływem jakichś środków odurzających, albo raczej - jakby miał skonstruowaną w jakiś sposób karuzelę wątków fabularnych i postanowił zrobić eksperyment, kręcąc nią i sprawdzając, czy w ten przypadkowy sposób uda mu się stworzyć jakąś opowieść.
Fabuła bowiem zawiera w sobie tak wiele niepasujących do siebie elementów, że staje się wręcz groteskowa. Jest to główny problem tej książki, gdyż całość napisana jest „na poważnie”, podczas gdy zawartość nadawałaby się raczej na jakąś prześmiewczą powieść-karykaturę w stylu np. Christophera Moore’a. Nie będę tu przytaczać całości tej absurdalnej historii, ale dość wspomnieć, że polega ona głównie na tym, iż narzeczona głównego bohatera wsiada na pokład samolotu, który znika w tajemniczych okolicznościach, potem transponder z owej maszyny „kreśli” na niebie znak heksagramu, bohatera odwiedza jego nieżyjący ojciec, ów zaczyna zarzygiwać się czarną, cuchnącą mazią, po czym odkrywa, iż grób rodzica to portal do innej rzeczywistości, w której bohater uczestniczy w katastrofie lotniczej Japan Airlines, następnie zaginiony samolot z narzeczoną się odnajduje i wysiada ona z niego w towarzystwie jakiegoś mężczyzny z białą brodą, nikt nie wie, o co chodzi, a bohater dochodzi do wniosku, że jest opętany i wybiera się do Meksyku, by tam poddać egzorcyzmom, odprawianym przez jakiegoś dawno zapomnianego księdza-menela, a na koniec trafia w pętlę czasową na pokładzie tamtej japońskiej maszyny, która rozbiła się w latach 80-tych.
Uważam, że lektura „Czarnej Madonny” to strata czasu i potencjału autora – mógłby bowiem stworzyć z niej zabawną historię, objawiającą w krzywym zwierciadle niedorzeczność religii katolickiej. Jako że zawiera sporo „ciekawostek” z historii tej wiary, kuriozalny charakter fabuły idealnie nadawałby się do obnażenia idiotyzmu tego wyznania. Gdyby nie to, że, jak nadmieniłam, książka mimo wszystko napisana jest dość dobrze, pewnie nie dotrwałabym do końca tej bzdurnej tragifarsy.
Zdecydowanie odradzam. Słabe!

Miks Dana Browna i Stephena Kinga. Momentami zastanawiałam się czy wszystko jest częścią "faktycznej fabuły", czy też część wydarzeń tylko "siedziało w głowie" głównego bohatera. Po odkryciu przez ojca Segreste, że osobą faktycznie opętaną jest Kinga zastanawiałam się kiedy to się stało - czy nie jeszcze przed ślubem Kingi i Adama, którego udzielał Berg. Wszakże to jej spojrzenie posłane wówczas Bergowi było początkiem końca jego kapłaństwa. Być może tym właśnie z pozoru drobnym gestem szatan zadziałał przez Kingę w celu oddalenia Berga od Boga. Wątek ten nie został jednak rozwinięty, być może nie o to chodziło autorowi. Książka jednak w wielu momentach nie tylko straszy, lecz także skłania do przemyśleń.
Super!

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Okropna, czyta się ciężko, nie wiadomo o co chodzi, potwornie zawiłe i nudne.
Nie dobrnęłam do końca. Po raz drugi u Mroza. Pierwszy był Hasztag.
Ta jednak jest najgorsza.

Okropna, czyta się ciężko, nie wiadomo o co chodzi, potwornie zawiłe i nudne.
Nie dobrnęłam do końca. Po raz drugi u Mroza. Pierwszy był Hasztag.
Ta jednak jest najgorsza.

Ale to było słabe... Totalny brak logiki i sensu. Nie czytajcie- szkoda czasu i pieniędzy.

Rewelacja. Jak zwykle Mróz mnie nie zawiódł.

Rewelacja. Jak zwykle Mróz mnie nie zawiódł.

Czyta się przyjemnie, jak to Mroza, ale jednak kilka wydarzeń w kluczowej fazie powieści było dla mnie niezrozumiałych, dlatego niższa tym razem ocena za powieść tego autora.

Video

Video