Czarna Madonna

horror
Czwarta Strona
2017-07-19
2017-07-19
fanatyzm religijny katastrofa lotnicza literatura polska manipulacja obsesja opętanie poszukiwanie prawdy przeznaczenie szatan thriller walka dobra ze złem
Inne

Nomen omen/Czy (nie) leci z nami pilot?

Konto usunięte
Konto usunięte

No cóż, wiedziałem, że to się kiedyś stanie, i że w końcu trafię na nieudaną książkę Remigiusza Mroza. Jeśli chodzi o warsztat, to jest całkiem przyzwoicie, bo "Czarną Madonnę" czyta się dobrze, ale fabuła to niestety masakra, jest tak naiwna, że momentami ociera się o grafomanię, a czasami wręcz się nią staje. Tak więc z całego serca współczuję wszystkim tym, którzy mieli pecha rozpoczynać przygodę z twórczością Remigiusza Mroza od "Czarnej Madonny", bo niewątpliwie jest to najgorsza książka tego autora jaką czytałem. Współczuję również wszystkim fanom autora, bo jak na fanów przystało będą musieli przełknąć tę żabę.

Horror religijny. Polecam, idzie się wystraszyć. Podczas czytania miewałam bardzo realistyczne sny ze scenami z książki. A skoro tak się działo, oznacza to ze książka wpłynęła na mnie bardzo emocjonalnie

Na początku książka jest bardzo wciągająca. W trakcie lotu ginie samolot a siostra i narzeczony jednej z pasażerek chcą dowiedzieć się prawdy o tym wydarzeniu. Brzmi jak naprawdę ciekawa historia z potencjałem. Niestety, później robi się już gorzej, kompletnie nie sprostała moim oczekiwaniom co do niej, a samo zakończenie ogromnie mnie rozczarowało.

Dobra książka z wątkiem religijnym.

Dobra książka z wątkiem religijnym.

Staszne guano.
Ani straszne, ani ciekawe.
Przeczytałam wiele książek Mroza i mi się podobały, ale to jest porażka.

Staszne guano.
Ani straszne, ani ciekawe.
Przeczytałam wiele książek Mroza i mi się podobały, ale to jest porażka.

Z początku książka bardzo wciągająca, momentami nawet lekko przerażająca, ale im dalej w las, tym gorzej. Na duży minus zakończenie, mam wrażenie, że napisane ot, tak żeby było, wszystko przedstawione jakoś za szybko. Kolejnym minusem sytuacje gdzie myślałem, że akcja pójdzie do przodu w szybkim tempie, a tu nagle uspokojenie sytuacji i jakby nigdy nic się nie działo. Na plus z kolei dużo ciekawostek religijnych i demologicznych. Podsumowując jednak książka kiepska, spodziewałem się czegoś lepszego.

Czy to w książkach, czy w filmach - motyw egzorcyzmów zawsze mnie ciekawi. Historia miała niesamowity potencjał, ale dalej w las tym gorzej. Zakończenie nie podobało mi się do tego stopnia, że kompletnie wyrzuciłam je z głowy, po kilku latach zupełnie nie jestem w stanie sobie go przypomnieć. Niestety, nie sięgnęłabym po książkę drugi raz, pomimo że początkowo bardzo wciąga.

Tak strasznej książki nie czytałam jeszcze nigdy. Zaraz na początku zastanawiałam, się czy nie przerwać czytania, ale nie lubię zostawiać niedokończonych książek, więc czytałam dalej. Jak dla mnie bardzo straszna.

Kurczę, tak wkurzyć czytelnika to może chyba tylko Mróz. Miałam drugie podejście do jego twórczości, i drugi raz to samo wrażenie. Książka ok, akcja w miarę ciekawie poprowadzona, dużo cliffhangerow i prostych dialogów, więc szybko i płynnie się czyta. Bardzo dużo ciekawostek religijnych, demonologicznych itp, na plus. I nagle człowiek sie zaczyna gubić.
Przykład: przed zaplanowanym egzorcyzmem w kościele rozdział konczy się intrygująco, ale już późno więc myślę sobie „dobra, teraz to się będzie działo, zostawię to na jutro żeby mieć na świeżo”. Otwieram kolejny rozdział, już dzień czy kilka dni po, jednak nic wielkiego się nie wydarzyło, ksiądz rozchorował się i tyle.
Przykład 2: nagle już lecą do tego Meksyku, super, okazuje się na miejscu co się okazuje, wow, plot twist (szczerze mówiąc myślałam, że pójdzie to w ZUPEŁNIE innym kierunku),wielki egzorcyzm, praktycznie największy i najgroźniejszy od czasów biblijnych, kiedy to Jezus miał wypędzić Legion z ciała jakiegoś biedaka… czytelnik szykuje się na akcję, nerwowo popija napój, co to będzie, co to będzie…. Wielki punkt kulminacyjny, wszyscy opuszczają naszego protagonistę…! I nagle d*pa, urwanie akcji, wszystko już w porządku, dziękuję bardzo, posprzątane i znów przenosimy się do nudnego japońskiego samolotu. No zesz ty.
Skusiła mnie okładka, bo jest naprawdę świetna i niepokojąca. Hype na książkę mnie ominął, ale ta okładka gdzieś ciągle z tyłu głowy siedziała, więc sięgnęłam po tę historię. Nie powiem, że żałuję tak całkowicie, bo prosta o niezobowiązująca rozrywka na weekend, ale jednak autor mnie rozczarował tak zmarnowanym potencjałem przy takim zapleczu jeśli chodzi o research, wątki religijne, a nawet te katastroficzne.

P.S. moja teoria była taka, że się okaże że Czarna Madonna była zapowiadaną Bestią, miałam wrażenie że w tym kierunku autor kierował mnie jako czytelnika, i teraz nie wiem czy była to celowa zmyłka dla tego wielkiego (rozczarowującego) plot twistu, czy jednak zabrakło mu odwagi na pociągnięcie tak odważnej hipotezy biorąc pod uwagę w jakim kraju wydaje książki.

Przykład: przed...

Stachanowiec postanowił postraszyć - i to zdecydowanie mu się udało. Straszy nudą, brakami warsztatowymi, idiotopedyczną wiedzą kopiuj/wklej oraz standardowo jednowymiarowymi postaciami. Chciał spojrzeć z góry na Kinga, lecz nie osiągnął nawet poziomu łydek grafomana Dana Browna.

• 2017
  • Remigiusz Mróz