Syreny

Anna Gralak
narkotyki kryminał mafia

Tak wygląda świat nocą

Bardzo dobra książka.
Szybka i przyjemna historia.

Bardzo dobra książka.
Szybka i przyjemna historia.

nie powala.. 2 podejscia mialam do tej ksiazki a i tak nie doczytalam do konca.

nie powala.. 2 podejscia mialam do tej ksiazki a i tak nie doczytalam do konca.

Przygoda z tą książką zaczęła się od zobaczenia cytatu znalezionego w jakiejś gazecie "Kokaina była trójką, ecstasy piątką, ketamina jedenastką. Klienci unosili odpowiednią liczbę palców i obsługiwano ich, nawet nie wspominając o narkotykach. Najgorsza była ósemka.". Nie mogłam się powstrzymać od zamówienia jej od razu, nawet nie czytając o czym jest i nie myliłam się. Świetny, ciężki klimat, dzięki któremu czujemy brud przedstawianych miejsc. Dobrze nakreśleni bohaterowie, akcje, relacje między tym wszystkim. Do dzisiaj nie mogę się nadziwić czemu o tej książce jest tak cicho i czemu nie jest dostępna w stacjonarnych księgarniach od ręki (przynajmniej ja się nigdy z nią nigdzie nie spotkałam).

Przeszywająco dobra i mocna jak heroina. Podróż po najmroczniejszych zakątkach miasta i duszy, wśród wycia syren alarmów, karetek i syreniego śpiewu kurierek. W świecie, gdzie miłość można kupić i gdzie to ona jest walutą, między jawą, snem i obłędem, odrażająco pięknej krainie bez jutra.
Uzależnia, dawkując szpryce adrenaliny do ostatnich linijek.

Uzależnia, dawkując szpryce adrenaliny do ostatnich linijek.

Postanowiłam na urlopie przeczytać książkę, którą posiadam, wydanie papierowe "Syreny". Jakież to jest nudne,Aiden bo tak na imię ma bohater tej książki,przechadza się z baru do baru,tu wciągnie kreskę,tam się napije,a w innym prześpi z dziewczyną i oberwie po mordzie.
Nie podobała mi się, nie polecam.

Nie podobała mi się, nie polecam.

"Syreny" to książka, którą po opisie na okładce po prostu musiałam mieć. Oczekiwałam po niej wiele, aż za wiele. Męczyłam ją przez długie tygodnie mimo iż objętościowo jest niewielka. Historia tytułowych Syren jest mroczna i nie ma w niej nawej krzty optymizmu, jednak styl pisarski Knoxna nie pozwolił mi się w niej zapaść. Początkowo sądziłam iż może to moja chwilowa niemoc czytelnicza maczała w tym palce, ale nawet w połowie książki nadal nie mogłam się wciągnąć, wymęczyłam ją cudem do końca. Ostatecznie zabrakło mi w niej swego rodzaju dynamizmu, który mógłby obezwładnić czytelnika zamast rozdział za rozdziałem wyrzucać na wierzch.
Dla fanów mrocznych kryminałów/ thrillerów "Syreny" tematycznie są warte uwagi, Knox zdecydowanie ma iskrę, mam więc nadzieję że jego kolejne pozycje okażą się mieć lepszy, rozwinięty warsztat.

Joseph Knox, zawodowy księgarz i sympatyk kryminałów, postanowił sam zadebiutować jako pisarz. Jeśli tak wygląda jego debiut, to nie pozostaje nic innego, jak tylko czekać na kolejne książki autora.

Policjant po przejściach i z niezbyt chwalebną przeszłością, Aidan Waits, kompromituje się jeszcze bardziej, kradnąc z policyjnego sejfu narkotyki. Grozi mu za to utrata odznaki. Otrzymuje jednak ostatnią szansę – ma zejść do podziemi i zostać wtyczką policji wśród narkotykowych dilerów. Jednocześnie Waits ma tam odnaleźć nastoletnią córkę wysoko postawionego polityka. Skorumpowany świat władzy, narkotykowych bossów i bezwzględnej mafii okazuje się jeszcze bardziej mroczny i niebezpieczny… Manchester po zmroku. Duszny, posępny, niebezpieczny. W tę scenerię idealnie wtapia się główny bohater książki. Policjant niestroniący od alkoholu i narkotyków, który ewidentnie, w pewnym momencie swojego życia, pogubił się. Nie jest to jednak zły człowiek. To on, dzięki narracji pierwszoosobowej, staje się dla czytelnika przewodnikiem po opisanej historii, to jego oczami widzimy to, czego w rzeczywistym świecie wolelibyśmy nie oglądać.

Książkę określono mianem urban noir i jest to trafne określenie. Miasto nie jest tu jedynie tłem opowieści, a niemalże jej bohaterem. Ciemne bramy, zadymione bary, podejrzane sylwetki kryjące się za rogiem. Po zmroku Manchester diametralnie się zmienia, na ulice wychodzą cienie, które oferują narkotyki i płatną miłość, bilet do raju, który szybko okazuje się piekłem. Tu panują inne zasady, ludzie mówią innym językiem. Przykładowo „ósemka” to heroina, „h” jest bowiem ósmą literą alfabetu. Życiowi rozbitkowie, szukający w podziemiach namiastki szczęścia, szybko uczą się mówić tym językiem. Miasto jest duszne i mroczne, jest niczym czarna plazma, wypełzająca po zmroku i pochłaniająca tych, którzy i tak stoją już nad przepaścią. W książce pada stwierdzenie, iż ludzie mają wiele twarzy, jednak nie tak łatwo je wszystkie dostrzec. Miasto także ma drugą twarz, mroczną i niebezpieczną. Tę o wiele łatwiej dostrzec. I właśnie tam przebywają tytułowe syreny, kobiety, które pośredniczą w handlu narkotykami, odbierają pieniądze i dostarczają je narkotykowym bossom. Są piękne, nie wzbudzają niczyich podejrzeń. To nic, że w środku często są rozbite, na zewnątrz muszą być odważne. Jak w mitologicznej przypowieści o syrenach, które śpiewem mamiły żeglarzy i ciągnęły ich na dno, tak i te syreny kuszą i przyciągają odpowiednią klientelę, której coraz bliżej do życiowego dna.

Jest seks, są narkotyki, jest i rock’n’roll. Knox podzielił swoją opowieść na pięć części, a każdą z nich zatytułował nazwą albumu angielskiej grupy rockowej Joy Division. Motto, rozpoczynające książkę także pochodzi z piosenki tego zespołu. Nie bez powodu autor sięgnął po tę legendarną grupę. Wywodziła się ona właśnie z okolic Manchesteru, a posępny, niezwykle samotny wydźwięk ich muzyki idealnie zespala się z opowieścią Knoxa.

Joseph Knox otwiera przed czytelnikiem bramy Manchesteru po zmroku. Oferuje wszelkie możliwe pokusy, jakie niesie to miasto. Zaprasza do miejsc, w których trzeźwość zastąpiono narkotycznym odurzeniem, gdzie zamiast miłości jest płatny seks, gdzie korupcja zdeptała uczciwość, a miejsce norm i zasad zajęło bezprawie.

„Syreny” to naprawdę dobrze napisany kryminał, klimatem przypominający trochę stare filmy o detektywach z lat 80. Czytelnik bierze udział w policyjnym śledztwie, w którym nie ma oczywistości, nie wszystko jest takie, jak się wydaje, gdzie uczciwość i prawo przeplatają się z narkotykowym półświatkiem i jego zasadami. Gdzie rządzi pieniądz i władza, gdzie czasem lepiej zaufać wrogom, policjanci stoją w jednej linii z bandziorami, a niebezpieczne sytuacje stają się jedynym ratunkiem. W tej książce zło czai się za każdym rogiem, a ufać można jedynie sobie.

Szybka i naprawdę udana lektura. Polecam.

Poległam, im dalej tym większa nuuuda... W końcu, po 200 stronie zupełnie straciłam wątek i chęć czytania. Szkoda...

Może nie jest to najbardziej porywający kryminał ale potrafi zaskoczyć. Można sięgać bez obaw.

Książka za niecałe dwa złote. Ocena w serwisie jest w moim mniemaniu zawyżona, ale można przeczytać i nie umrzeć. Chociaż narracja jest dość toporna, gdyż autor często operuje słowem w sposób mało przejrzysty i porusza się w dialogach w sobie tylko zrozumiały sposób, to klimat "Syren" spodobał mi się i nie żałuję lektury. Trochę boli mnie to, że pomimo iż książka jest prosta to nie wszystko jest logiczne. Trybiki nie do końca do siebie pasowały, więc połączono je Super Glue. W rezultacie historia sprawia wrażenie kompletnej, ale ciąg zdarzeń jest z czapy.

Być może autor pisał naćpany, szlajając się po barach i burdelach. Albo w knajpach, gdzie pracował było tak siwo od dymu, że nie widział co pisze. I w efekcie wyszło jak wyszło, bardziej przypomina to pierwszy szkic niż gotową książkę, ale nie nudziłem się - i to jest najważniejsze.

Wyrazy uznania za nazwisko bohatera. Jest takie barowe. Aidan Waits. Jak Tom Waits...

Nie raz i nie dwa, a pewnie nawet i nie sto razy, zdarzyło mi się usłyszeć późną nocą lub wczesnym rankiem pierwsze dźwięki pianina z albumu "Closing Time", kontemplując w oparach papierosów w piwnicy, o której Grupa Furmana napisała kiedyś piosenkę. I był to znak, że właśnie rozpoczyna się ostatnie rozdanie, bo zaraz zamkną ostatnią knajpę w mieście. Fajnie dzięki książce przypomnieć sobie tamte czasy.

• Kryminał
  • 2017