Czarna Madonna

horror
Czwarta Strona
2019-01-01
2019-01-01
fanatyzm religijny katastrofa lotnicza literatura polska manipulacja obsesja opętanie poszukiwanie prawdy przeznaczenie szatan thriller walka dobra ze złem
Inne

Napięcie budowane rozważaniami głównego bohatera, poszukiwaniami i zbieraniem faktów-tropów, niejako układanie z nich puzzli. Tytuły po łacinie, trzeba samemu sprawdzać ich znaczenie, bo nie wszystkie są w tekście przetłumaczone - ja niestety nie znam łaciny :-(. Jak sam autor zaznaczył w posłowiu, jest to horror religijny: sporo informacji na temat demonologii i religii. Opisy opętania też mocne. Dla osób religijnych może to być trudna/wstrząsająca lektura, momentami upiorna.
Jak zwykle u Mroza zagmatwana. Nie spodziewałam się takiego zakończenia, choć mogłoby skończyć się jakoś inaczej?
Co do treści wydaje mi się, że w jednym miejscu jest pewna nieścisłość (poprawcie mnie jeśli się mylę): skoro główny bohater "skakał" w różne osoby na pokładzie japońskiego samolotu (z treści wynika, że za każdym razem w innego pasażera),to jakim cudem był w dwóch różnych naraz (młodego Japończyka i człowieka z siwą brodą)??
Reasumując, wstrząsająca książka, jak dla mnie.

CW: Religia, Antychryst, Katastrofa samolotowa, Egzorcyzm.

pierwsze 100 stron było świetne. atmosfera budowana przez R. Mroza była bardzo dobra, nawet momentami mroczna. niestety kolejne strony aż do samego końca były męczące, nie interesowały mnie ani trochę, mimo tego że sam wątek religijny był ciekawy.

jeśli patrzymy na to pod względem thrilleru religijnego z wątkiem fantasy - świetna, ciekawa fabuła. jednak jeśli patrzymy na to pod względem horroru religijnego - nie, po prostu nie.

CW: Religia, Antychryst, Katastrofa samolotowa, Egzorcyzm.

jeśli patrzymy na to pod względem thrilleru religijnego z wątkiem...

Jak ktoś ma pojęcie o lotnictwie, to nie zdzierży. Ja mam. Przykro mi.

Jak ktoś ma pojęcie o lotnictwie, to nie zdzierży. Ja mam. Przykro mi.

Coraz bardziej zniechęca mnie twórczość mroza. Zamysł historii genialny, zakończenie no cóż mogłoby być lepiej jednak pomysł dobry. Ogrom faktów religijnych przez co ciekawię się to czyta, są chwile w których przeszedł dreszczyk. Jednak chwila, to zakończenie to dzieje się zbyt szybko, mocno naciągane. Jak książka mogłaby spokojnie być dla mnie jak na razie jedną z lepszych tego autora, to sam koniec nie pozwala mi na to.

No cóż, wiedziałem, że to się kiedyś stanie, i że w końcu trafię na nieudaną książkę Remigiusza Mroza. Jeśli chodzi o warsztat, to jest całkiem przyzwoicie, bo "Czarną Madonnę" czyta się dobrze, ale fabuła to niestety masakra, jest tak naiwna, że momentami ociera się o grafomanię, a czasami wręcz się nią staje. Tak więc z całego serca współczuję wszystkim tym, którzy mieli pecha rozpoczynać przygodę z twórczością Remigiusza Mroza od "Czarnej Madonny", bo niewątpliwie jest to najgorsza książka tego autora jaką czytałem. Współczuję również wszystkim fanom autora, bo jak na fanów przystało będą musieli przełknąć tę żabę.

Horror religijny. Polecam, idzie się wystraszyć. Podczas czytania miewałam bardzo realistyczne sny ze scenami z książki. A skoro tak się działo, oznacza to ze książka wpłynęła na mnie bardzo emocjonalnie

Na początku książka jest bardzo wciągająca. W trakcie lotu ginie samolot a siostra i narzeczony jednej z pasażerek chcą dowiedzieć się prawdy o tym wydarzeniu. Brzmi jak naprawdę ciekawa historia z potencjałem. Niestety, później robi się już gorzej, kompletnie nie sprostała moim oczekiwaniom co do niej, a samo zakończenie ogromnie mnie rozczarowało.

Dobra książka z wątkiem religijnym.

Dobra książka z wątkiem religijnym.

Staszne guano.
Ani straszne, ani ciekawe.
Przeczytałam wiele książek Mroza i mi się podobały, ale to jest porażka.

Staszne guano.
Ani straszne, ani ciekawe.
Przeczytałam wiele książek Mroza i mi się podobały, ale to jest porażka.

Z początku książka bardzo wciągająca, momentami nawet lekko przerażająca, ale im dalej w las, tym gorzej. Na duży minus zakończenie, mam wrażenie, że napisane ot, tak żeby było, wszystko przedstawione jakoś za szybko. Kolejnym minusem sytuacje gdzie myślałem, że akcja pójdzie do przodu w szybkim tempie, a tu nagle uspokojenie sytuacji i jakby nigdy nic się nie działo. Na plus z kolei dużo ciekawostek religijnych i demologicznych. Podsumowując jednak książka kiepska, spodziewałem się czegoś lepszego.

• 2017
  • Remigiusz Mróz