Bezwstydnie krótkie

Okładka książki Bezwstydnie krótkie Janusz Korczak
Okładka książki Bezwstydnie krótkie
Janusz Korczak Wydawnictwo: Krakowskie Towarzystwo Wydawnicze, Wolne Lektury Seria: Wolne Lektury literatura piękna
11 str. 11 min.
Wolne Lektury
Bezwstydnie krótkie
Krakowskie Towarzystwo Wydawnicze, Wolne Lektury
1926-01-01
1926-01-01
11 min.

Króciutkie nowelki przestawiające możliwe rozmowy osób w dwudziestoleciu międzywojennym. 📖

Króciutkie dialogi uwidaczniają wady społeczeństwa międzywojennej Polski, ale niestety... można takiej treści rozmowy usłyszeć współcześnie! Polecam!

Twórczość Korczaka jednoznacznie kojarzy mi się z utworami dla dzieci lub na temat dzieci. Więc zaskoczył mnie zbiorek „Bezwstydnie krótkie”. Wyrwane z kontekstu i zawieszone w próżni dialogi, skrząc się specyficznym dowcipem, piętnują zakłamanie i drobnomieszczańskie uprzedzenia. Obnażają ignorancję i wątpliwe moralnie podejście do życia społecznego. Te scenki rodzajowe są niezwykle naturalne, jakby Korczak zapisał urywki podsłuchanych rozmów, co sprawia, że dwudziestolecie międzywojenne zdaje się bliskie mentalnie. Jak na nowele historyjki te są faktycznie krótkie, lecz słowo bezwstydne nieco zmieniło znaczenie. Korczak udzielił mi odpowiedzi na nigdy wcześniej niezadane pytanie, co by było, gdyby Wiech z Zieloną Gęsią pod ramię spacer przez Muranów uskutecznił…

I cholera, przecież rozmowy utrzymane w podobnym tonie słyszę czasami w środkach komunikacji miejskiej…Niepokojąco współczesny utwór.

• Klasyka
  • Przeczytałam w 2020 roku
  • Satyra
  • 2017
  • Literatura polska (1800-1990)
  • Opowiadania
  • PDF

Dodaj cytat z książki Bezwstydnie krótkie