Te wszystkie następne lata

Okładka książki Te wszystkie następne lata Catherine Dunne
Okładka książki Te wszystkie następne lata
Catherine Dunne Wydawnictwo: Prószyński i S-ka literatura piękna
The Years That Followed
Prószyński i S-ka
2017-05-18
2017-05-18
Magda Witkowska
Magda Witkowska

Książka dorwana zupełnym przypadkiem, ale widocznie była mi pisana, gdyż pochłonęła mnie od samego początku.
Mamy tutaj historie dwóch kobiet, Pilar i Calisty.
Bohaterki różni wiele rzeczy, m.in. wiek, pochodzenie... Ale łączy to, że ma pewnym etapie życia zakochały się w starszych od siebie mężczyznach.
Obydwie skrzywdzone, cierpiące postanawiają mimo wszystko walczyć o swój spokój i szczęście.
Czas akcji to lata od 70. do późnych 80.
To było dla mnie na plus, gdyż lubię się choć odrobinę cofnąć w czasie i zapomnieć o smartfonach i innych "zaletach" teraźniejszości.
Miejsca akcji to m.in. Dublin, Limassol, Madryt i Estremadura. Ciekawe połączenie i przede wszystkim nienudne.
W tło autorka delikatnie wplotła wydarzenia historyczne, które w żadnym stopniu nie dominują książki.

Autorka stworzyła bohaterki z krwi i kości, które są silne nawet w swojej bezsilności. Zakochują się, doświadczają przemocy, mierzą ze stratą, przeżywają rozczarowania, przełamują własne bariery, szukają szczęścia, popełniają błędy...
Polecam 🌹

Mamy tutaj historie dwóch kobiet, Pilar i Calisty.
Obydwie skrzywdzone, cierpiące postanawiają mimo wszystko walczyć o...

Przeplatające się losy dwóch kobiet - Irlandki i Hiszpanki, ich miłość do starszych od siebie mężczyzn, przemoc domowa, samotność, trudy codziennego życia w nowym, obcym dla siebie miejscu. Polecam

Spodobał mi się styl autorki. Historia dwóch kobiet, których losy, choć o tym nie wiedziały, życie parokrotnie powiązało. Powieść zaczyna się od przedstawienia Calisty i Pilar jako nastolatek. Wskazane są powody ich późniejszych wyborów i choć w pierwszym momencie były one pełne marzeń i wyobrażeń o pięknej przyszłości, to potem obie bohaterki doświadczają zarówno dobrych jak i złych doświadczeń życiowych.

"Trzeba poczuć strach przed niewolą, żeby podjąć walkę o wolność". (str.77)

Przeplatające się historie dwóch kobiet ciężko doświadczonych przez los. Mimo ,że były sobie obce, to miały wiele wspólnego ze sobą.Obie uległy fascynacji miłości od pierwszego wejrzenia. Obie zakochały się w starszych od siebie mężczyznach. Obie szybko znalazły się w stanie błogosławionym. Ich wielka miłość przyniosła im rozczarowanie. Obie utraciły, to co dla kobiety jest najcenniejsze i z trudnością próbowały ułożyć sobie życie na nowo.Żyły nadzieją, że coś się w nim zmieni zmieni. Różnił je status pochodzenia. Pierwsza mieszkanka Irlandii z hiszpańskimi korzeniami pochodząca z domu o wysokim statusie, pełnym miłości i zrozumienia. Druga pochodziła z biednej rodziny mieszkającej na wsi, gdzie ciężka praca zapewniała byt.Agresywny ojciec rządził domem i decydował o wszystkim. Za namową matki opuszcza rodzinną wioskę i rozpoczyna dorosłe życie w Madrycie.
Euforia, emocje związane z rozpoczęciem nowego etapu szybko opadają. A wymarzony mężczyzna okazuje zupełnie inne oblicze. Obie przekonały się jak ważne w życiu człowieka jest wsparcie rodziny.
Pierwsza bohaterka szybko została sprowadzona na ziemię.Uczucia się zmieniają. Miłość zastępuje nienawiść. Przemoc domowa starannie ukrywana przed otoczeniem.Egoizm, bezwzględność, okrucieństwo w stosunku do bliskich, nie liczenie się z nimi, odrzucanie ich pragnień.
Zemsta planowana jest długo, aż w końcu się dokonuje.

"Trzeba poczuć strach przed niewolą, żeby podjąć walkę o wolność". (str.77)

Opowieść o życiu dwóch kobiet doświadczonych i ciągle doświadczanych...

Opowieść o życiu dwóch kobiet doświadczonych i ciągle doświadczanych...

Nie spodziewałam się, że ta książka będzie tak dobra. Tak niesamowita, jednocześnie bolesna i zapadająca głęboko w serce. Piekna ale i trudna historia o sile kobiet, miłości, przemocy, walce o przyszłość. Jest w niej tak wiele, nie mogłam się od niej oderwać, płynęłam z nią.
Serdecznie polecam, trzeba przeczytać.

Serdecznie polecam, trzeba przeczytać.

Książka niezwykle mnie zachwyciła, choć na początku nie mogłam jakoś się wczytać w historię Calisty i Pilar, ale z każdą kolejną stroną coraz bardziej byłam ciekawa. Polecam serdecznie każdemu ♥

"Bardzo wciągająca opowieść o kobietach."

Jestem pewna, że każda kobieta gdy weźmie do ręki tę książkę, przeczyta ją jednym tchem. Polecam.

"Bardzo wciągająca opowieść o kobietach."

• Ebooki
  • Rok 2018