Wayne Gretzky. Opowieści z tafli NHL

Okładka książki Wayne Gretzky. Opowieści z tafli NHL Wayne Gretzky, Kirstie McLellan Day
Okładka książki Wayne Gretzky. Opowieści z tafli NHL
2017-03-29
2017-03-29
Michał Kolasiński
hokej na lodzie NHL Wayne Gretzky

Okładka książki The Final Call. Hockey Stories from a Legend in Stripes Kerry Fraser, Wayne Gretzky
The Final Call... Kerry Fraser, Wayne...

Zamiłowanie do gry, jak i bardzo długiej tradycji hokeja, aż wylewa się z kartek tej książki. Nie pasjonuję się hokejem, ale lubię sobie czasem obejrzeć jakiś mecz. Nie sposób się nudzić, gra jest fascynująca. Miałam nadzieję na więcej wątków biograficznych WG, ale niestety w tej kwestii pozostał spory niedosyt.

Legendarny hokeista opowiada o dyscyplinie, z którą jest związany przez praktycznie całe swoje życie. Wprowadza Czytelnika w świat, gdzie szybkość i sprawność przeplatają się z siłą oraz odwagą. A wszystko to razem daje niepowtarzalne piękno sportowej rywalizacji na lodzie...
Wayne Gretzky to bez wątpienia jeden z najbardziej znanych sportowców XX wieku. Kanadyjczyk, więc nic dziwnego, że hokej był mu "pisany" od najmłodszych lat. Ale w niniejszej książce "nie zanudza" Czytelnika treściami w stylu "jak zostać najlepszym hokeistą globu, i dlaczego to właśnie mnie się udało". Zamiast tego snuje naprawdę ciekawą opowieść o tym, co sprawia, że hokej jest tak bardzo ekscytującą grą, fascynującą od lat (setki?) tysiące fanów po obu stronach Atlantyku...
Gretzky przytacza mnóstwo ciekawostek z lodowej tafli i tzw. "okolic". Te ostatnie to głównie szatnia, a także życie prywatne zawodników. I mimo, że sam był jednym z najlepszych graczy w historii - to o innych, tych nieco mniej utalentowanych czy popularnych - za każdym razem wypowiada się ze sporym szacunkiem. Nawet, jeśli prywatnie nie zawsze było im ze sobą "po drodze". Jednak Autor doskonale zdaje sobie sprawę, ile (ciężkiej) pracy wymagało od jego konkurentów to, by po latach mogli znaleźć się np. w tego typu publikacjach...
W książce poczytamy oczywiście o legendach hokeja zza Wielkiej Wody, takich jak Gordie Howe, Mario Lemieux czy Mike Bossy. I co, zdaniem Autora sprawiało, że wyróżniali się oni nie tylko na tle sobie współczesnych, ale na zawsze przeszli do historii tej dyscypliny.
Poznamy także wybitnych Europejczyków, którzy z czasem zaczęli zasilać szeregi klubów Ameryki Płn. A takie nazwiska, jak Łarionow, Jagr bądź Owieczkin niejednokrotnie wyznaczały nowe trendy w profesjonalnym hokeju za Wielką Wodą...
Gretzky przygląda się też "warsztatowi pracy" najwybitniejszych trenerów, oraz opisuje "od kuchni" mecze, które były swoistymi "kamieniami milowymi" w historii hokeja. W niektórych z nich Wayne sam zresztą brał udział, choć nie zawsze z pozytywnym skutkiem...
Książkę czyta się naprawdę dobrze. Pewnie dlatego, że Autor pisze o dyscyplinie, którą kocha od wielu lat. I, co nieraz było widać na lodowej tafli - z wzajemnością...

Wayne’a Gretzky’ego nie trzeba przedstawiać nikomu. Zna go każdy, kto ma chociażby znikome pojęcie o hokeju. Człowiek-legenda, lider punktacji kanadyjskiej NHL wszech-czasów oraz jedyna osoba, której numer jest zastrzeżony w każdym klubie ligi. Jego historie zawarte w tej książce przeniosą nas na taflę NHL od samych początków jej powstania do czasów współczesnych. Książka „99 opowieści z tafli NHL” jest napisana w formie opowiadań, które w ciekawy sposób ukazują życie kanadyjskich i amerykańskich hokeistów. Dzięki niej możemy zobaczyć to, iż osoby grające w NHL są ludźmi, którzy całe swoje życie podporządkowali swojej pasji. Poprzez masę wyrzeczeń, nieustępliwość oraz doskonałe przygotowanie zarówno mentalne jak i fizyczne osiągnęli oni sukces o którym wielu może wyłącznie pomarzyć. Jednak nie jest to książka dla każdego, ponieważ przedstawiona jest w sposób bardzo chaotyczny, informacje są bardzo porozrzucane i osoba, która nie posiada podstawowej wiedzy może się w niej zgubić. Każdy, kogo interesują rozgrywki NHL powinien tą książkę przeczytać.

Z tymi wspomnieniami rzeczywiście jest jak z meczem hokejowym – trzeba mieć niezły refleks :-) Wayne Gretzky niezwykle szybko przemyka z tematu na temat. I nie robi tu różnicy, czy opowiada o początkach ligi, czy o własnych przeżyciach z lodowej tafli. I to może być problem w odbiorze tej książki, bo wszystko dzieje się niezwykle szybko, wręcz tematy zachodzą na siebie. Osoby, które nie interesowały się namiętnie rozgrywkami NHL, mogą poczuć się zagubione. Jest w tym sporo chaosu, toteż już na wstępie warto znać chociaż podstawowe nazwiska zawodników czy trenerów.
Szkoda, że nie przyjęto jednolitego klucza opowieści np. poprzez prezentację poszczególnych klubów. Ale jeżeli wgryźć się w lekturę, to potrafi przynieść satysfakcję. Za szczególnie wartościowe wypada uznać wspomnienia o ważniejszych drużynach, zmianach w nazewnictwie, modernizacjach obiektów. Bardzo brakuje załącznika statystycznego, który obrazowałby triumfatorów w poszczególnych sezonach, zdobywców nagród indywidulanych, zdobywców goli i asyst. Raczej dla osób zainteresowanych tematem.

Myślałem, że to będzie biografia Gretzkiego i tu trochę się zdziwiłem. Z racji tego, że z hokejem nie mam nic wspólnego, a lubię biografie znanych sportowców, to ciężko mi było przebrnąć przez historię NHL od zarania ligi. Dla fanów hokeja na pewno jest to świetna pozycja, dla mnie nieco męcząca.

Wayne Gretzky znany jest fanom hokeja, a ci co interesują się tym sportem, to niech śmiało sięgają po tę lekturę.

Książka dobrze oddaje ducha gry i lekko się ją czyta. Przedstawione historie są ciekawe, jednak mogą być trochę przytłaczające dla kogoś, kto dobrze nie zna ligi NHL.

Jednym z najlepszych elementów książek jest ich otwieranie czytelnika na zupełnie mu dotąd nieznane dziedziny życia. Nigdy nie byłem fanem hokeja. Znałem ten sport i kojarzyłem jego zasady, ale nic poza tym. Nagle, po przeczytaniu jednego tytułu nie mogę się od niego oderwać.

"Opowieści z tafli NHL" Wayne'a Gretzky'ego oraz Kirstie McLellan Day wzbudziły we mnie tak pozytywne emocje w stosunku do hokeja. Książka, która ukazała się w naszym kraju niecałe dwa lata temu za sprawą wydawnictwa SQN pokazała mi kulisy świata, o którym nie miałem pojęcia!

Narratorem jest tutaj legenda NHL, facet którego nawet najwięksi sportowi laicy muszą kojarzyć, czyli Wayne Gretzky. W ramach 36 rozdziałów opowiada nie tylko o swojej karierze i doświadczeniach, ale także zabiera nas w podróż po historii najlepszej ligi hokejowej świata, odsłaniając przed nami wiele tajemnic i fascynujących wydarzeń.

Z książki dowiemy się m. in. o tym, kim był fundator najważniejszego trofeum w NHL, jak hokej zdobywał popularność w USA, choć z początku nikt tam o nim nawet nie słyszał oraz że można uprawiać ten sport widząc tylko na jedno oko! A to tylko mały wycinek tego czym może zaskoczyć was ta lektura.

Nie zabrakło tu także miejsca na opowieści o poszczególnych klubach, cudownych meczach, czy rekordach. Najważniejsi są tu jednak ludzie i to na nich skupiają się autorzy. Hokej to bowiem sport tworzony przez pasjonatów dla pasjonatów i tę pasję czuć na każdej stronie książki.

Pozycja ta jest dodatkowo okraszona wieloma zdjęciami zawodników, menedżerów, właścicieli oraz najważniejszych momentów w historii NHL oraz w karierze Gretzky'ego. Pomogą wam one zrozumieć jak rozwijał się hokej i poczuć klimat minionych lat.

"Opowieści z tafli NHL" są niczym encyklopedia. Można dzięki nim zacząć swoją przygodę z hokejem, ale równie dobrze jedynie wzbogacić swoją wiedzę na temat interesujących nas wydarzeń czy zawodników. Autorzy nie starają się zalać nas informacjami, datami i statystykami, a prowadzą z czytelnikiem rozmowę, niczym kumple po dobrym meczu, po którym nie są w stanie opanować swoich emocji.

Książka wydawnictwa SQN, to jedynie czubek góry lodowej jaką jest NHL. Jako, że w Polsce nie jest to dyscyplina szeroko dostępna, głównie ze względu na pory rozgrywania spotkań, stanowi ona doskonały sposób na przybliżenie jej i połknięcie przez czytelników tego lodowego bakcyla. Jeśli nawet nie interesuje was sport, to z pewnością zachwycą was historie, które mogą okazać się pierwszym krokiem do nowej życiowej pasji.

Czasami męczy z nadmiaru informacji o meczach ale jeżeli ktoś choć trochę interesuje się hokejem, może znaleźć coś dla siebie. Nie jest to tylko stricte książka o Gretzkim, można dowiedzieć się fajnych anegdot o wybitnych zawodnikach NHL i nie tylko - co daje książce dużego plusa.
Obowiązkowa lektura dla hokeistów i pasjonatów hokeja.

Obowiązkowa lektura dla hokeistów i pasjonatów hokeja.

Pozycja obowiązkowa dla każdego zainteresowanego hokejem rodem z NHL. Wayne Gretzky, największy hokeista wszech czasów w kilkudziesięciu rozdziałach przybliża nam wspaniałą historię hokejowych zmagań za oceanem. Solidna sportowa lektura, dla pasjonatów konieczność.

• Sport
  • Biografie