Wszystko z miłości. 38 romansów wszech czasów

Okładka książki Wszystko z miłości. 38 romansów wszech czasów Kerry Cook, Megan Gressor
Okładka książki Wszystko z miłości. 38 romansów wszech czasów
Kerry CookMegan Gressor Wydawnictwo: Poradnia K reportaż
2017-02-02
Tomasz Bieroń
romans romanse sława

Okładka książki Największe romanse wszech czasów Keery Cook, Megan Gressor
Największe rom... Keery Cook, Megan G...
Okładka książki Kochankowie wszechczasów Kerry Cook, Megan Gressor
Kochankowie ws... Kerry Cook, Megan G...

Jest to książka dobra, ponieważ wciąga – ale nie jest ona wybitnym arcydziełem. Aż muszę zacytować fragment opisu: „(…) historie opisanych w książce kochanków rozgrywają się w różnych epokach (…) są prawdziwe i przyćmiewają wszelkie dzieła literackie” – otóż nie.

"Wszystko z miłości" to zbiór kilkudziesięciu opowieści o płomiennych romansach, które wstrząsnęły światem plotkarskim, a niekiedy wręcz miały wpływ na losy całych narodów. Począwszy od Kleopatry i Antoniusza, skończywszy na skandalach miłosnych z Hollywood, autorzy prześledzili historie relacji trzydziestu ośmiu par. Niektóre piękne i budujące wiarę w istnienie prawdziwej miłości, inne świadczące o głębokich zaburzeniach kochanków. Jedne przetrwały lata i stanowią świadectwo pełnego poświęcenia uczucia, inne były burzliwe i zakończyły się tragicznie przynajmniej dla jednej strony.

Jedynym wspólnym mianownikiem łączącym wszystkie historie jest magiczne słowo "miłość". Nie ma bowiem dwóch takich samych relacji, co doskonale pokazuje, ile miłość ma odcieni i jak różne może przybierać formy. To było najciekawszym aspektem czytania tej książki. Podobał mi się także sposób pogrupowania poszczególnych rozdziałów, czasem chronologiczny, innym razem zbierający pary wywodzące się z podobnych środowisk. Różne czasy, różne epoki i zupełnie inna sytuacja życiowa każdej z par - różnorodność i obfitość motywów widać na każdej stronie, nie został pominięty także motyw miłości homoseksualnej.

Zupełnie nie przeszkadzało mi to, że forma wymusza pewien skrócony opis zdarzeń. Może to dlatego że nie lubię przydługich psychologicznych wywodów, ale zupełnie nie czuję niedosytu związanego z tym, że autorzy nie do końca dokładnie przeanalizowali sytuację opisywanych bohaterów. Zostawili mnóstwo pola do wyobraźni, bo wiedząc, jak zachowywali się kochankowie, czytelnik może zastanawiać się, co mogli wówczas czuć, jednocześnie wiedząc, jak skończyło się ich uczucie. Kompendia mają to do siebie, że ich głównym zadaniem jest zainteresowanie odbiorcy pewnym motywem, żeby sam mógł zgłębić temat. Niewątpliwie mogą pomóc w tym liczne wspomniane materiały źródłowe.

Jeśli chodzi o dobór przedstawionych par, nie zamierzam się czepiać. Potwierdzam to, co zarzucali książce niektórzy, o wielu parach nigdy nawet nie słyszałam, bo nie interesuję się zbyt mocno dawnymi politykami lub złotą erą Hollywood. Ale pamiętajmy, że książka była wydana na rynku amerykańskim, gdzie nieco inaczej kształtuje się panteon sław, a przez wiele lat Polska miała dość ograniczony dostęp do ówczesnych plotek. U nas z resztą też nie brakowało nigdy wielkich uczuć i skandali, chętnie sięgnęłabym po publikację opisującą w podobny sposób największe polskie romanse.

Jeśli nie wierzycie w prawdziwą wieczną nieskończoną miłość, ta książka może pokazać Wam, ile zupełnie irracjonalnych zachowań było nią spowodowanych.

Miłość niejedno ma... cierpienie!
Z jednej strony uskrzydla, ale z drugiej te skrzydła podcina. O tych twardych realiach jej wzniosłego przeżywania jest ta książka. Zwłaszcza gdy przydarzy się osobom znanym, nietuzinkowym, do miłości nieodpowiednim, czyniąc z niej mezalians. Wtedy najbardziej zainteresowani przeżywają huragan emocji, nierzadko prowadzących do śmierci, a reszta świata śledzi ich romans, jak romantyczną powieść lub film.
A ona nie ma z nimi nic wspólnego!
Wystarczy przyjrzeć się 38 romansom znanych par zebranych w tej publikacji. Podzielonych na sześć rozdziałów otwieranych portretem wybranych kochanków i pogrupowanych według profesji lub dziedziny ich działalności, daje przegląd historii najsłynniejszych związków począwszy od historii biblijnych i królewskich, poprzez ludzi pióra i sztuki, na polityce i zauroczeniach hollywoodzkich skończywszy.
Każda z nich inna!
Wyjątkowa, nietuzinkowa i niepowtarzalna tak, jak osoby ją przeżywające. Podobna i zbieżna w jednym – w poświęceniu, by ją móc przeżywać zgodnie z sercem lub rozumem. Cokolwiek bohaterowie nie wybierali, koszt zawsze był ten sam – ogrom cierpienia. To on wywoływał burze miłosne, które stawały się dla mnie opowieściami kryminalnymi, jak u gangsterskiej pary Bonnie i Clyde’a. Skandalami towarzyskimi, jak u pary homoseksualnej Oskara Wilde’a i Alfreda Douglasa, których uczucie, ujmując eufemistycznie, „nie śmie wymówić swojego imienia”. Wydarzeniami politycznymi, jak u Aung San Suu Kyi i Michaela Arisa. Motywacjami zabójczymi jak u pary samobójców Księcia Rudolfa i Marii Vetsery. Historiami sensacyjnymi, jak u Romana Polańskiego i Sharon Tate. Mogłabym tak wymieniać w nieskończoność, uzupełniając listę bohaterów również o biografie w niej nieujęte.
Wszystkie przeciekawe!
Uzupełniające znane mi losy z przekazów historycznych i współczesnych mediów o nieznany dotąd punkt spojrzenia tak, jak historia trójkąta księżnej Diany, księcia Karola i Camilli Parker Bowles. Jednak dla mnie główną bohaterką tych emocjonujących i emocjonalnych opowieści była... miłość. Jej szerokie spektrum odcieni i barw nasyconych szaleństwem i zdrowym rozsądkiem. Popychająca do działania i powstrzymująca od niego. Podtrzymująca przy życiu i nakazująca go sobie odebrać. Bogaty materiał dobrze ilustrujący rozważania o naturze miłości niejednoznacznej, niejednorodnej i nieuchwytnej. A co najważniejsze – niezależnej od woli człowieka. Pojawia się, czy tego chcemy, czy nie. W tej pozycji skutecznie zabijającej wyobrażenie romantyczne wykreowane w literaturze oraz filmie i sprowadzającej na twardy grunt realiów.
Historie zawarte w niej, pomimo swojej różnorodności, nie wyczerpują (wbrew tytułowi) tematu. Ośmielam się twierdzić, że żadna z nich nie sięgnęła dna cierpienia, nawet jeśli kończyła się samobójstwem. Jest taki rodzaj miłości, która nie ma „kibiców”. Ukryta w sercu tak głęboko, że nawet osoba nią obdarzona o tym nie wie i dowiedzieć się nie może. Żyć z takim brzemieniem tajemnicy, bez nadziei na jej spełnienie się i nie popełnić samobójstwa w jej omotaniu, usidleniu i otumanieniu, to sytuacja, w której wrogiem staje się... sama miłość. By przeżyć, trzeba ją zabić. Każdy, kto jej doświadczył wychodzi z tej potyczki wzmocniony, ale i kaleki. Jednak, jak mówi poeta Alfred Tennyson – „Lepiej kochać i miłość utracić, niż nie zaznać jej nigdy”.
Ale to temat na zupełnie inną książkę!

Miłość niejedno ma... cierpienie!

2047

Raczej strata czasu. Autorzy opisali aż 38 romansów wszech czasów, które zostały przedstawione w sposób bardzo skrótowy. Lepiej byłoby opisać ich mniej, a bardziej zagłębić się w każdą historię. Miałoby to większy sens. Na dodatek przyznaję, że niektórych par nawet nie kojarzyłam. Nie polecam.

Miłość to wielkie uczucie.
Potrafi przenosić góry, zmieniać świat... ale potrafi przybrać silną i niszczycielską moc. Zabić dla miłości czy postawić na jedną kartę, to czasami najmniejsza cena jaką to uczucie każe nam płacić.

Książka to zbiór 38 romansów wszech czasów.
To co podoba mi się w tej książce, to nakreślenie historii kochanków.
Jeśli spodoba Ci się jakaś para, można sięgnąć po inną literaturę.
Swoiste kompendium miłości królów, polityków, gwiazd, zabójców...

Wstrząsnęła mną historia Polańskiego.

www.zaczytanasowka.pl

Miłość to wielkie uczucie.

Książka to zbiór 38 romansów wszech czasów.
To co podoba mi się w tej książce, to nakreślenie historii kochanków.
Jeśli spodoba Ci się jakaś...

Tym razem miałam ochotę na coś o miłości. 38 słynnych romansów gwiazd kina, sztuki, polityki, historii. Niektóre znane, niektóre nie, opowiedziane prosto bez górnolotnych zdań. Tragedie, morderstwa, niespełnione miłości, rezygnacje ze szczęścia w imię spokoju, ojczyzny. Zdrady, śmierć, zabójstwa, samobójstwa - cała plejada zdarzeń i uczuć. Czego mi brakowało - oprawy ikonograficznej, ale cóż nie można mieć wszystkiego. Pozycja krótka, dla fanów jako początek poszukiwań, dla innych jako rys historii miłości.

Francuzi nazywają ten specyficzny stan coup de foudre, czyli rażeniem piorunem. Przyznaję, że określenie to jest chyba najbardziej adekwatnym mianem na miłość od pierwszego wejrzenia; idealne dla nazwania momentu, w którym dwoje bliskich ludzi uświadamia sobie, że nie potrafi bez siebie współistnieć, że jest dla siebie idealnym duchowym i fizycznym dopełnieniem, dwiema rozrzuconymi po świecie duszami, które w końcu się odnalazły i dla których wbrew logice można i chce się zrobić wszystko. Wszak brzmi to trochę idealistycznie i utopijnie, zdaniem wielkich tego świata uczucie to podobno istnieje, a książka, którą pragnę Wam przedstawić jest tego namacalnym dowodem.

Dygotałam duszą i ciałem. Nigdy wcześniej nie chodziłam po niebie i być może nigdy nie będę chodziła, skoro wzeszło tak wiele gwiazd.

— Eliabeth Barrett Browning w liście do Roberta Browninga

Wszystko z miłości. 38 romansów wszech czasów autorstwa duetu Megan Gressor i Kerry Cook to zbiór trzydziestu ośmiu opowieści z życia wziętych, próbą przybliżenia najbardziej burzliwych i niezwykłych historii miłosnych, jakie świat kiedykolwiek widział. Historie te podzielone zostały na sześć działów, w których to kolejno odkryć możemy kulisy nietuzinkowych romansów sprzed wieków, jak i tych, zupełnie nam współczesnych. Historyczni kochankowie jak Abelard u Heloiza czy Bonnie i Clyde, romanse królów na przykładzie Henryka VIII i Anny Boleyn, Księżego Rainiera i Grace Kelly czy Księżego Karola i Camillu Parker Bowles, poetyckie namiętności ludzi pióra pod postacią Oscara Wilde’a i lorda Alfreda Douglasa czy Teda Hughesa i Sylvii Plath, „boskie uczucie” w świecie polityki jak chociażby Marek Antoniusz i Kleopatra, romanse artystów takich jak Frida Kahlo i Diego Rivera, Brigitte Bardot i Rogera Vadima czy Romana Polańskiego i Sharon Tate, a także pełne żarliwego uczucia związki ludzi Hollywood, przykładowo Poli Negri i Rudolfa Valentino lub Marylin Monroe i Joe DiMaggio, to tylko nieliczne z nich.

(…) od chwili, w której cię zobaczyłem, osobowość twoja wywierałana mnie wpływ ogromnie dziwny. (…) Ubóstwiałem cię. Byłem zazdrosny o każdego człowieka, z którym mówiłeś. Chciałem cię mieć niepodzielnie dla siebie. Wtedy tylko czułem się szczęśliwy, gdy ty byłeś przy mnie.

— Oscar Wilde, Portret Doriana Graya

Każdy opisany w książce przypadek to namacalny dowód na to, że prawdziwy afekt do drugiej osoby, czyli uczucie, które pozwala przenosić góry i unosić się ponad ziemią naprawdę istnieje. To dzięki niemu bohaterowie omawianego zbioru tworzyli najbardziej wzniosłe dzieła swojego życia. Dzięki żarliwej miłości do kochanka powstał chociażby Portret Doriana Graya Oscara Wilde’a. Miłość to uczucie potężne, czasem niszczycielskie, często okraszone łzami, niejednokrotnie obciążone grobową deską. To uczucie piękne i wzniosłe, a zarazem wywołujące największe ludzkie traumy. Gdyby nie ono nigdy nie zobaczylibyśmy nihilistycznych filmów Romana Polańskiego, który to po brutalnym zabójstwie swojej ciężarnej żony cały smutek przelał w tworzony przez siebie obraz, a nasze oczy nie mogłyby podziwiać marmurowego pałacu Tadź Mahal w Agrze, który to wzniesiony został z inicjatywy Szahdżahana po śmierci jego ukochanej żony.

Całuję twoje stopy, całuję każdą literę twojego imienia.

— Robert Browning do Eliabeth Barrett Browning

Wszystko z miłości to pozycja wydana w sposób estetyczny i przyjazny dla oka. Czarno-białe zdjęcia przy niektórych opowieściach oraz romantyczne ozdobniki na każdej stronie czynią z książki małe cacuszko. Liryczne cytaty zgrabnie wplecione w opowiadane historie są ujmujące. Trochę więc szkoda, że większość romansów przedstawiona została w sposób dosyć powierzchowny i okrojony, momentami brakuje w nich głębszego dna czy szerszego rozwinięcia omawianych przypadków.

Wszystko mi tak idealnie wychodziło tylko dlatego, że miałem Gracie (…). Przejąłem mnóstwo jej zalet… to był idealny zespół, idealne małżeństwo, idealne wszystko.

— George Burns o Gracie Allen

Oddać tej książce muszę jednak jedno – zebrane w pozycji historie zarysowane zostały przez autorów w sposób nad wyraz przystępny. Część z nich odbiera się niczym bajkę, część z nich nosi znamiona dramatu. Wszystkie łączy jednak jedno – są na swój sposób magiczne, zachwycają i zdumiewają siłą uczucia, jakie zespalało swoich bohaterów. Ten zbiór to idealny dowód na to, że miłość to uczucie nie tylko emocjonujące i żarliwe, co równie inspirujące, a czasem nawet destrukcyjne; jedyne takie, które potrafi unieść w niebiosa jak i powalić swoją potęgą. Jednocześnie jedyne, którego mocy – chociażby dzięki takim publikacjom – nie jest w stanie osłabić nawet (lub przede wszystkim) czas.

Nasza miłość – bo bez wątpienia była to miłość – nie zważała na grube mury majątku i pozycji społecznej ani na wszystkie inne pospolite, wzniesione przez konwenans przeszkody, które nas od siebie dzieliły. Naprawdę prawie ich nie zauważaliśmy. Widzieliśmy tylko samych siebie, mężczyznę i kobietę, i widok ten nam się podobał.

— Peter Townsend o Księżniczce Małgorzacie

Wydawać by się mogło, że o miłości napisano już wszystko, wszak tak wielu, tak wielce utalentowanych próbowało – Petrarca, Mickiewicz, Szekspir. Czy jednak miłość naprawdę da się opisać? Czy można przelać na papier słowa, które rzeczywiście oddadzą potęgę uczucia, którego nie jesteśmy w stanie objąć rozumem; które wiąże słowa w gardle, roztapia serca i unosi nas wysoko ponad chmury? Niezwykle trudne to zadanie, gdyż za każdym razem jest to kwestia indywidualna, a sama miłość nie jedno ma imię i nie jedną posiada twarz. Warto jednak próbować, tak jak i warto dawać szansę tym, którzy próby tej się podjęli. Wszystko z miłości. 38 romansów wszech czasów świata nie zbawi, nie wpisze się także do klasyki gatunku, jednak próba podjęta w tym konkretnym przypadku godna jest odnotowania, bo czy może być coś piękniejszego, jeśli nie odkrywanie wszystkich oblicz miłości?

www.bookiecik.pl

Książka, która zbiera kilkadziesiąt historii miłosnych z różnych okresów historii, od starożytności po czasy współczesne. Niektóre nazwiska z pewnością kojarzycie od razu, z innymi zetkniecie się może po raz pierwszy. Każda z nich to historia miłosna, która mogłaby być scenariuszem filmu.

Przy pierwszym zetknięciu z książką zwróciłam uwagę na ładne wydanie. Wydawnictwo Poradnia K nie jest chyba bardzo znane, dlatego miłym zaskoczeniem jest staranne wydanie. Dobry papier, ładne wykończenia każdej ze stron, zdjęcia, okładka ze skrzydełkami. Wszystko składa się w miłą dla oka całość, za co należy się duży plus dla wydawnictwa.

Książka podzielona jest na działy: Historyczni kochankowie, Królewskie romanse, Namiętności ludzi pióra, Miłość i polityka, Romanse artystów i Hollywoodzkie zauroczenia. W każdym z nich kilka historii miłosnych (spis wszystkich rozdziałów niżej),krótkich, podanych w pigułce - co oczywiście nie wyczerpuje tematu. Czasami czułam niedosyt, bo jak na kilku stronach opisać uczucie, często burzliwe, kontrowersyjne, które rozwijało się pomimo przeciwności czy zakończone tragicznie. Wiele rozdziałów to opis romansów głośnych, o których dyskutował cały świat (Książe Karol i Camilla, Bonnie i Clyde, Marilyn Monroe i Joe DoMaggio). W innych przypadkach bohaterowie lub ich historia nie porwały mnie aż tak, żebym potrzebowała dodatkowych stron poświęconych ich miłości. Nie mogę jednak napisać, że można te historie z książki usunąć, bo może kogoś wzruszą, zaintrygują, zachęcą do poszukania kolejnych informacji o kochankach.
“Wszystko z miłości” nie ocieka lukrem, bo autorki zadbały o różne odcienie miłości, od spokojnej i spełnionej, po burzliwą, niespełnioną i tragiczną. Dzięki temu mieszanka jest ciekawa i może się podobać. .

Rozdziały możecie czytać w dowolnej kolejności, bo każdy z nich jest osobną historią. Dla kogo jest ta książka? Sądzę, że świetnie sprawdzi się jako prezent, zwłaszcza jeśli nie wiemy do końca jaki gatunek ktoś lubi. Raczej jest to książka dla kobiet.

Działy i rozdziały:

Judy Garland i Vincente Minnelli
Lana Turner i Johny Stompanato
Marilyn Monroe i Joe DoMaggio
Natalie Wood i Robert Wagner

dla mnie trochę te historie napisane po macoszemu i brakowało największej z czasów Złotej Ery Hollywood - Elizabeth Taylor i Richard Burton

Z jednej strony pomysł na książkę ciekawy - z drugiej nie ma nic co trzyma przy niej czytelnika.

• Biografie
  • 2017
  • Biblioteka
  • Literatura faktu

Dodaj cytat z książki Wszystko z miłości. 38 romansów wszech czasów