Tagus: Centaur

Okładka książki Tagus: Centaur Adam Blade
Okładka książki Tagus: Centaur
Adam Blade Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Na tropie bestii (tom 4) fantasy, science fiction
Na tropie bestii (tom 4)
Tagus the Night Horse
Wydawnictwo Dolnośląskie
2008-01-01
2008-01-01
Iwona Michałowska-Gabrych

Książka głównie skierowana do dzieci, co jakoś bardzo mi nie przeszkadzało.

Niestety nie czytałam od początku, dlatego też pewnie bohaterowie nie zostali przedstawieni.

Fabuła w miarę okej, nie było to nic wybitnego, ale złe też nie było.

Zdecydowanie polecam przeczytać o ile książki głównie dla dzieci wam nie przeszkadzają.

Książka głównie skierowana do dzieci, co jakoś bardzo mi nie przeszkadzało.

Fabuła w miarę okej, nie było to nic wybitnego, ale złe też nie było.

Książeczki z tej serii nie wyglądają wcale najlepiej - nieciekawa, przestarzała grafika na okładce, ta zaś cienka, wyraźnie kiczowata. Na skrzydełkach możemy znaleźć karty do wycięcia, również z średniej jakości obrazkami, co chociaż jest fajnym pomysłem, to nie do końca do książki mi pasuje (bo jak to tak, z nożyczkami do niej?). Wewnątrz jednak nie jest tak źle - wystarczy przejrzeć tomik, by zorientować się, że jest w niej sporo konturowych obrazków, z resztą, nie tak brzydkich. Nie jest więc dobrze... ale... nie jest też najgorzej. Niemniej, książki po okładce oceniać nie należy. O czym więc jest powiastka Blade'a?
Na Tropie Bestii to seria opowiadająca historie Toma, który wraz z przyjaciółmi - Elleną, koniem Piorunem i wilkiem, Srebrnym, musi ocalić Avantie przed złym czarodziejem, tropiąc nękające ludzi bestie. W tym tomie nasz protagonista wpada na Tangusa - centaura, który porywa stada bydła.
Opowieść jest króciutka, trudno więc nazwać to powieścią, szczególnie, że wątków pobocznych tu nie mamy: opisy są krótkie, język prosty, postacie sztampowe. Ale nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę do kogo Blade swoją serię kieruję :) Mimo tego, postacie są dość przyjemne, a historia powinna spodobać się części dzieci w przedziale wiekowym 9-12 lat, szczególnie, jeśli są chłopcami uwielbiającymi czary. Ja sama przeczytałam ją nawet nie w pół godzinki - czcionka wewnątrz jest na prawdę duża, a obrazków jest sporo. Z tego powodu myślę, że nie znudzi tej najmłodszej młodzieży, a będzie całkiem fajną pożywką dla wyobraźni.
Nie mam zamiaru rozpisywać się tu co do tematyki utworu, jego głębokości i innych takich - bo i nie po to opowieść została ona napisana. Zapewne, gdybym kierowała się tu takimi samymi kategoriami, jak przy książkach dla dojrzałych ludzi, Tangus dostałby bardzo negatywną ocenę, jednak... jak mówiłam, jest to książka dla dzieci i tak też należy ją traktować. Co prawda, jeśli szukacie czegoś na prezent - nie polecam, z racji jej niezbyt eleganckiego wyglądu, ale poza tym, świetnie nada się jako dodatek do domowej biblioteczki i być może stanie się lubianą przez dziecko historią.

Tomowi szczęśliwie udało się ukończyć trzy pierwsze etapy misji powierzonej mu przez króla Hugona i maga Aduro, misji polegającej na uwolnieniu Odwiecznych Bestii spod klątwy rzuconej na nie przez złego czarodzieja Malvela. Dzięki jego staraniom i odwadze, a także pomocy wiernych przyjaciół wolność odzyskał Ferno ognisty smok, Sepron wąż morski oraz Arcta olbrzym górski. Ostatnie zadanie było szczególnie niebezpieczne. Nie wiele brakowało, aby Elenna została żywcem pogrzebana w jaskini, w której skryła się przed lawiną. Na całe szczęście wszystko skończyło się szczęśliwie, kolejna z Bestii wyrwana została spod uroku czarnoksiężnika. Teraz ich celem jest dotarcie na Równiny Centralne. To tam stada bydła atakowane są przez centaura Tagusa. Jeśli nikt go nie powstrzyma, ludzie zamieszkujący tamte terytoria już wkrótce nie będą mieli co jeść, ani czym handlować, a co za tym idzie - ucierpi na tym całe królestwo Avantii. Jakie tym razem niebezpieczeństwa czekają na naszych bohaterów? Czy Tomowi uda się pokonać kolejną Bestię i tym samym wypełnić następny etap powierzonej mu misji?

"Tagus. Centaur" to czwarta część wielotomowej serii przygodowo - fantastycznej dla dzieci i młodzieży pt "Na tropie Bestii". Poszczególne historie pisane są przez różnych autorów, lecz wszystkie one sygnowane są wspólnym pseudonimem literackim: Adam Blade. Seria opowiada o przygodach Toma, który jednego dnia był zwykłym chłopcem mieszkającym we wsi Errinel pod opieką swego wujostwa, a już następnego stał się długo wyczekiwanym bohaterem, który miał do wykonania śmiertelnie niebezpieczną misję z jaką nie poradzili sobie silniejsi, mądrzejsi, bardziej doświadczeni rycerze od niego. Podjęte przez niego wyzwanie staje się również okazją do poszukiwania odpowiedzi dręczących go od lat, a dotyczących jego ojca – Taladona Zręcznego, niegdyś największego i najwierniejszego królewskiego rycerza, który odszedł od rodziny po śmierci matki chłopca.

Do poprzednich trzech tomów serii dołączone były na skrzydełkach okładki specjalne karty do wycinania, dzięki którym można było pograć z dzieckiem w grę zwaną memory. Tym razem w ramach dodatku mamy również karty, ale do kolekcjonowania. Każda z nich zawiera informacje o którejś z Bestii oraz wyjątkowych magicznych prezentach, które otrzymał Tom po pomyślnym zakończeniu danego etapu misji.
"Na tropie Bestii" to bardzo ciekawa seria dla młodszych czytelników, która zabierze ich w fantastyczną podróż po rozległych krainach królestwa Avantii i pozwoli przeżyć wiele przygód u boku Toma oraz jego wiernych przyjaciół. Udowadnia jak ważna jest przyjaźń oraz współpraca - razem można osiągnąć naprawdę wiele. Serdecznie polecam.

Moja ocena: 5/6

Adam Blade to autor serii ,,Na tropie Bestii", która w obecnej chwili stała się jedną z moich ulubionych i z niecierpliwością wyczekuję dalszych losów bohaterów.

Victor zajmował się wypasem bydła. Sporo ginęło przez centaura Tagusa, który nawiedzał pola i powodował wybuchy pożarów. Pewnej nocy zaatakował ponownie. Krótko po tym pojawił się tam Tom wraz z Elenną. Chłopak został posądzony o ten pożar...

Z pewnością wielkim atutem tych książeczek jest fakt, że można je czytać jedna po drugiej i wcale się nie nudzą. Jeśli przeczyta się sześć tomów to tak, jakby się zapoznało z jedną dłuższą pozycją. Cieszę się jednak, że są rozdzielone, gdyż każda część opowiada o innej Bestii. Tym razem do książki zostały dołączone karty do kolekcjonowania. Książka zawiera ilustracje i dużą czcionkę, co ułatwia czytanie. Przeznaczona jest dla dzieci już od 8 lat.

W tym tomie możemy poczytać o tym, jak to jest być niesłusznie oskarżonym. Zwłaszcza jest to złe, gdy nie możemy się bronić i nikt nie chce uwierzyć w to, że jesteśmy niewinni. Warto jednak zawsze liczyć na to i wierzyć w to, że nasza prawdomówność się opłaci i wszystko dobrze się skończy. Takie oskarżenia mogą boleć, jednak takie sytuacje także musimy przeżyć, aby się na nie uodpornić.

,,Na tropie Bestii. Tagus, centaur" to opowieść o centaurze, sile prawdziwej przyjaźni i o ratowaniu bliskich z kłopotów. Seria przeznaczona jest tak naprawdę dla każdego z nas, gdyż ileż razy kogoś niesłusznie oskarżyliśmy, a później trudno było nam się do tego przyznać? Sami musimy sobie odpowiedzieć na to pytanie. Jeżeli jesteście ciekawi dalszych przygód Toma i Elenny to koniecznie zapoznajcie się z tym tomem.

Moja ocena: 6/6

Jak dotąd moja ulubiona część serii - wielkie równiny, konie, przeganianie bydła, lassa. Pewnego rodzaju hybryda fantasy i westernu dla najmłodszych. Jestem jak najbardziej za!

Jak zaczrować centaura? Jak go odczarować? I jak odczepić si od śiwata na 30 min.? To proste po prostu przeczytaj tą ksiązke!

• Przeczytane córce
  • Od portali i wydawnictw
  • ☆ Literatura zagraniczna

Dodaj cytat z książki Tagus: Centaur