Podróż na Operiona

Aneta Skarżyński Wydawnictwo: Psychoskok literatura piękna
Psychoskok
2016-10-14
2016-10-14
Operion podróż na Operiona Aneta Skarżyński opera sztika Psychoskok operetka śpiewanie kulisy opery

Książka ta ma wiele walorów artystycznych. Opowiada o artystach, jest zabawna i dosyć fantastyczna gatunkowo. Autorka sama jest artystką ze sceny muzycznej i zna dobrze środowisko artystyczne, zapewne na tej kanwie powstała ta opowieść o wielkich artystach z dziejów świata, których umieściła w fantastycznej galaktyce operiona. Artyści - bohaterowie powieści są pełni osobistych ambicji, postaw rywalizacji i dążenia do perfekcji w swoim życiu dla sztuki. Wszystko to sprawia że dzieje się dużo i zawsze jest nacechowane silnymi emocjami, tymi pozytywnymi i tymi niezbyt chwalebnymi ale wszystko zawsze zmierza do dobrego zakończenia. Trzeba powiedzieć że autorka Aneta Skarżyński ma talent nie tylko pieśniarki ale i pisarski. Szkoda tylko że książka jakoś jest słabo zauważalna.

„[...] nie ma geniuszu bez ziarna szaleństwa”.

Podróż na Operiona Anety Skarżyński to książka, która zupełnie mnie zaskoczyła. Spodziewałam się typowej opowieści z wątkiem kryminalnym w tle, tymczasem jest to publikacja, która ze wspomnianym gatunkiem nie ma nic wspólnego, mimo że ujawnia wiele afer, zakulisowych sensacji, tajemnic i kryminalnych wątków powiązanych z historią sztuki. Na początku trudno było mi się wgryźć w ten tekst, jednak po lekturze kilku kolejnych rozdziałów i zrozumieniu, że czytana przeze mnie publikacja jest swoistym kompendium, przewodnikiem po świecie wielkich artystów muzyki klasycznej, zaczęłam pomału wczuwać się tę nietypową historię. I chociaż ten utwór literacki początkowo wywoływał u mnie wiele ambiwalentnych uczuć, to jednak doceniam jego wartość i jestem przekonana, że może dostarczać wielu pozytywnych wrażeń nie tylko osobom, które świetnie odnajdują się w gatunku muzyki poważnej, czy też konsekwentnie bywających w operze. Książka bowiem napisana jest z wyczuciem i szczególną lekkością, a także dużo dozą humoru, przez co staje się lekturą napisaną w przystępny sposób także dla dyletantów klasycznych tradycji.

Ta nietypowa publikacja zabiera czytelników w niecodzienną podróż, w której międzygalaktyczną cywilizację, przekraczającą krawędź Wszechświata stanowią Operianie. Przewodnikiem tej wyprawy jest szalenie sympatyczny, poczciwy Eustachiusz — mieszkaniec Operiona. Towarzyszy mu piętnastoletnia, żywiołowa i bardzo bezpośrednia w wyrażaniu własnych poglądów Anuszka, która chcąc dostać się do elitarnej szkoły muzycznej, musi zdać egzamin z historii opery. Eustachy i Ania pochodzą z dwóch różnych światów, dzieli ich wiele galaktyk, a także wiek, jednak punktem wspólnym jest miłość do opery. Podczas wyprawy do obcej galaktyki Ania poznaje wielu znanych geniuszy i celebrytów świata artystów, analizuje ich zakulisowe tajemnice, zgłębia ich prawdziwe życie, poznaje ich wady i zalety, staje się świadkiem ich sukcesów i upadków, a także popełnionych zbrodni, które wywołują chwile grozy.

Podróż rozpoczyna się od przeniesienia do roku 1590, a kończy na 1835. Kolejne lata są krótkimi rozdziałami, ukazującymi kulisy z życia światowej klasy kompozytorów takich jak: Jan Sebastian Bach, Ludwig van Beethoven, Antonio Vivaldi, Wolfgang Amadeusz Mozart, czy też Giacomo Puccini. Wnikamy także w kręgi słynnych kastratów, zgłębiając tajemnicę związaną z procederem rzezania. Dzięki opowieściom Eustachiusza i wielu odważnym pytaniom Anuszki, czytelnik poznaje mnóstwo kontrowersyjnych postaci powiązanych z historią sztuki. Wszystkie epizody opowiedziane są z dużą dawką lekkości i dobrego humoru, wprowadzając czytelnika w tajemniczy świat muzyki klasycznej, tym samym dostarczając ciekawej, wartościowej wiedzy w bardzo przystępnym stylu. Ponadto publikacja zawiera mnóstwo ilustracji ukazujących muzykę w sposób surrealistyczny, są to autentyczne obrazy autorki, która oprócz pisania powieści zajmuje się także malarstwem. Przyznaję, że te obrazy są nietuzinkowym dodatkiem do książki, przyciągają uwagę, wprawiają w zachwyt niecodzienną koncepcją, eterycznością, ilością barw, sposobem wykonania słowem, są bardzo niekonwencjonalne, urokliwe i szalenie baśniowe.

„Smutne są losy większości utalentowanych artystów [...]. Nawet jeśli przez swą twórczość stają się nieśmiertelni”.

Podróż na Operiona Anety Skarżyński to oryginalna publikacja, wprowadzająca odbiorców w świat wielkich artystów muzyki klasycznej w klarownym, humorystycznym, prawdziwie magicznym klimacie. Z pewnością mocno odbiega od schematów literatury rozrywkowej, może stanowić wartościowe źródło wiedzy historycznej związanej z mniej popularną, często niedocenianą dziedziną muzyki. Jesteście gotowi na szaloną podróż do innej galaktyki, w której znani artyści kreują swoje losy w bardzo nietuzinkowym stylu? Zdecydujcie sami…
„Sztuka przynosi nam dowód, że istnieje coś innego niż nicość”.
____________________________________________________________

„[...] nie ma geniuszu bez ziarna szaleństwa”.

"Znam epoki, większość kompozytorów i ich dzieła. Byli, tworzyli i zgnili- wszystko."

W nocy skończyłam czytać tą powieść.
Tak jak nie mam w zwyczaju pić kawy, tak przez dwa dni i dwie noce nadrobiłam zaległości w piciu.
Jest to na pewno książka dla osób które gustują w literaturze z dreszczykiem. Odbywamy podróż po planetach znajdujących się w galaktyce Operiona. Poznajemy za kulisowe życie kompozytorów czy afery kryminalne, niekiedy z wątkiem erotycznym.

Ukazane w książce perypetie ekscentryków, szaleńców, fenomenów czy dziwaków na przestrzeni paru wieków tworzą sidła. Wpada się w nie, nie wiadomo kiedy, wciągają nas do tego stopnia, że trudno oderwać się od czytania. Jednak jak już się to uda, to i tak wracamy myślami do wydarzeń z kart książki. W wielkim kompozytorze dostrzegamy normalną osobę, która przeszła wielką drogę do sukcesu. Autorka ukazuje człowieka z talentem. Człowiek kilka wieków temu nie różni się od człowieka tych czasów. Wielki kompozytor jest jak każdy z nas, posiada ludzkie pragnienia, uczucia, zachcianki, wzloty i upadki, a połączy nas wszystkich z nim coś bardzo przyziemnego. Śmierć.Pani Aneta w taki krótkim opowiadaniu zawarła niesamowitą liczbę informacji. Tak mała i chudziutka książka pęka w szwach od naboru informacji, akcji i zamiłowania do świata Teatru Operowego.
Co najważniejsze książka nie nudzi.
Jest pisana językiem potocznym i tym co mógł panować w danej epoce. Wymaga wielkiego skupienia. Wiele jej fragmentów rozśmiesza, inne zaś szokują.

" Opera jest magiczna, jest radością w najczystszej postaci."

Od tego wszystko się zaczyna. Początek niezapomnianej przygody, która nie jednej osobie zapadnie w pamięci na stałe. W opowiadaniu widać wielką pasję i zamiłowanie autorki.
Największym zaskoczeniem dla mnie były fotografie prac Pani Anety. Niby takie małe nic, a tak wiele się w tym kryje.
Tak samo jest z tą książką, niby taka mała i niepozorna, a jednak jest wielka. Jej mały rozmiar nie powinien nikogo zniechęcać. Można bowiem być małym dla oczu, a wielkim dla duszy. Taka właśnie jest ta książka wielka dla duszy i wyobraźni

W nocy skończyłam czytać tą powieść.

W ostatnim czasie odbyłam wiele podróży, ale jedna z nich na długo pozostanie w mojej pamięci. Była to podróż w kosmos, do galaktyki Operiona. Nie poznałam tam jednak zielone ufoludki, w zamian za to jednak, dziewięciu muzyków obnażyło przede mną swoje najskrytsze tajemnice.

Ania, to młoda dziewczyna, która pewnego dnia otrzymuje możliwość cudownej i pasjonującej podróży, podróży swojego życia. W ciągu niespełna 30 minut (ziemskich) udaje jej się polecieć w kosmos i poznać dziewięciu muzyków, którzy odsłonią przed nią swoje tajemnice i z rzucą maski zakładane na czas występów w operze. Jej spojrzenie na świat musyki, od tej chwili już nigdy nie będzie takie samo.

"Podróż na Operiona przesycona sensacjami, aferami, zakulisowymi tajemnicami - nierzadko o kryminalnym lub erotycznym zabarwieniu - przenosi czytelnika w świat postaci powszechnie znanych z historii sztuki, lecz tym razem ukazanych w fantastycznej scenerii galaktyki Operiona. Opisane w prosty i humorystyczny sposób perypetie artystów sprawiają, iż czytelnik w geniuszu dostrzega również zwykłego śmiertelnika. I o to właśnie chodzi! Czas, by opera zdjęła napudrowane peruki, koturny, pióra, woale, krynoliny, maski i ukazała swe prawdziwe, nierzadko zabawne oblicze."

I kto by pomyślał, że gdzieś tam, daleko w kosmosie możemy znaleźć takie dziwy... Całość powieści jest przesycona od początku do końca emocjami i to całą ich gamą. Mamy lekkie zabarwienie erotyczne, jest i kryminał. Postacie, tak znane nam ze świata sław, tam w galaktyce Operiona są kimś zupełnie innym, fantastycznym, tajemniczym i dziwnym. Autorka ciekawie i często humorystycznie nam je przedstawia, wciągając nas powoli w świat fantazji.

Całość napisana jest wyjątkowo poprawnym językiem literackim, bez zbędnych opisów czy dialogów. Wszystko jest idealnie wyważone. Aneta Skarżyńska bardzo sprawnie prowadzi czytelnika przez historię swoich bohaterów, nie mieszając za bardzo w głowie. Z łatwością odnajdujemy się w fabule i zapamiętujemy każdego z bohaterów. Czyta się łatwo i szybko, nie ma też miejsca na nudę. Z każdej strony biją emocje i chęć czytania i czytania.

"Podróż na Operiona" jest wciągającą i fascynującą lekturą, którą polecam wszystkim, którzy lubią kawał dobrej przygody ze szczyptą fantasy w tle.

Właśnie skończyłam czytać najnowszą powieść Anety Skarżyński, Podróż na Operiona. Jeszcze jestem lekko oszołomiona, ale zdam wam relację na gorąco. Znając dotychczasowe powieści przygodowe tej autorki, spodziewałam się kolejnej lektury w ten sam deseń: radosnej, lekkiej fabuły osadzonej w polskiej nieco absurdalnej rzeczywistości, wartkiej akcji i zabawnych dialogów. Tymczasem książka zabrała mnie w bardzo daleką podróż. Co więcej – wymagała skupienia uwagi. Na szczęście zdążyłam się zaopatrzyć w hektolitry kawy i dobre światło, bowiem na lekturze zeszło mi całe popołudnie i noc z kawałkiem. Ale co tam zarwany sen, w końcu są wakacje. W domu. Zaraz, co ja mówię, a jakim domu? Dzisiejszej nocy byłam na wielu planetach w galaktyce Operiona. Eskapada okazał się dość wyczerpująca i zakończyłam ją z podkrążonymi oczyma tuż przed śniadaniem, za to w wyśmienitym nastroju. Pisarka mówi prawdę, iż „książka powinna zaczynać się hardcorem, a kończyć niemalże wystrzałem w kosmos oraz salwami śmiechu”. Wraz dwójką głównych bohaterów przeżyłam rozliczne przygody: radosne, tragiczne, niektóre mrożące krew w żyłach i jeżące włos na głowie. Bywało, iż zastanawiałam się: bać się czy śmiać się? Tylu emocji, często skrajnych, dawno nie przeżyłam. A co ciekawe, nie jestem fanką bohaterów scen operowych, jednak historie rozlicznych artystów – oparte na faktach i ukazane w interesującej formie – przykuły moją uwagę. Z czystym sumieniem polecam je wszystkim, bo w nich nie ma chwili na nudę.

Zgodzę się ze zdaniem autorki, która twierdzi, że „cała powieść przesycona sensacjami, aferami, zakulisowymi tajemnicami, nierzadko o kryminalnym lub erotycznym zabarwieniu, przeniesie czytelnika w świat postaci powszechnie znanych z historii sztuki”. Zastanawiałam się – po co pisać po raz enty o kimś, kogo świat już zna? Okazuje się, że do wiadomości publicznych podawane są nie wszystkie szczegóły z ich życia. Do tych najcenniejszych trzeba się dokopywać. Wcale się nie dziwię, że pisarce badania zwane potocznie reserchem zajęły parę lat. I nie są to dokumentalne opowiastki, lecz najprawdziwsza powieść przygodowa z dreszczem. Pisana bardzo współczesnym, prostym językiem, przy okazji barwnym i dowcipnym. Rozliczne perypetie dziwolągów, ekscentryków i fenomenów artystycznych sprawiły, że w opisywanych geniuszach odkryłam również normalnych zjadaczy chleba. Zresztą w którymś z wywiadów pisarka obiecywała: „opera zdejmuje napudrowane peruki, koturny, pióra, woale, krynoliny, maski i obnaża swe prawdziwe oblicze, nierzadko zabawne.”. I to prawda! Tę książkę śmiało można zaliczyć do tych, których po przeczytaniu nie odstawia się na półkę, a puszcza po znajomych.

Aha, mimo sztucznego światła uwagę moją przykuły ilustracje z gatunku realizmu fantastycznego autorstwa Anety Skarżyński. Ci którzy nie śledzą jej poczynań zawodowych mogą nie wiedzieć, iż ukończyła dwie artystyczne uczelnie wrocławskie: Akademię Muzyczną i Akademię Sztuk Pięknych. Pisarka z całą pewnością wie o czym mówi i co maluje. A ja poczułam się, jak za dawnych lat, gdy z wypiekami na twarzy czytałam ilustrowane baśnie. Przyjrzę się im jeszcze raz, ale już z mniej spuchniętymi powiekami. Tymczasem na gorąco dzielę się swymi spostrzeżeniami i odczuciami. Wydawnictwu Psychoskok dziękuję za udostępnienie przedpremierowe pozycji, zaś autorce za emocjonującą podróż! Polecam się na przyszłość.

• Literatura piękna
  • E-BOOKi