Gold jak złoto

Albatros
2003-01-01
1995-01-01
Jacek Manicki

Autor w formie. Uszczypliwie, absurdalnie i z sarkastycznym poczuciem humoru o polityce, Żydach oraz trudnych sytuacjach rodzinnych. Nie tak błyskotliwe jak "Paragraf 22", aczkolwiek mające kilka scen, które można cytować całymi stronicami.

Typowy Heller, w dobrej formie. Czarny humor i satyra wylewają się tu strumieniami.

Pełna hellerowskiego sarkazmu i czarnego humoru jest ta książka. Dużo celnych spostrzeżeń i fantastycznych konstrukcji zdaniowych. Po za tym treść bardzo uniwersalna i pasująca nie tylko do Ameryki. Jak choćby to: Co robił prezydent przez cały rok? Pisał książkę! A o czym jest ta książka? O tym co robił prezydent przez cały rok! Uniwersalne, nie? :))) Polecam.

„Prezydentom nigdy nie udaje się wejść do dobrego towarzystwa. Są przydatni, ale prostaccy. A kiedy przestają być przydatni, pozostają tylko prostakami”. Tak, to między innymi książka o polityce. Ciągle aktualna ze względu na uniwersalne poglądy w niej zawarte. „Co musiałbym robić? Co tylko byś chciał, byle to nie odbiegało od tego, co każemy ci mówić i robić dla wspierania naszej polityki, obojętnie czy się z nią zgadzasz, czy nie. Będziesz miał pełną swobodę”. To również książka o zdradach małżeńskich i tym kiedy należy opuścić żonę („gdy jest jeszcze młoda”). To również powieść o tym jak trudno być pisarzem oraz felietonistą, o tym iż należy ciągle gromadzić intrygujące wycinki i umieć wypowiedzieć się na każdy temat. A przede wszystkim to książka o rodzinie, żydowskiej, wielopokoleniowej i wielodzietnej zarazem. Heller nie boi się powiedzieć o tym, że nie zawsze relacje rodzinne są rewelacyjne. Najczęściej mamy dość własnego towarzystwa, ale w sytuacjach kryzysowych to właśnie w rodzinie szukamy wsparcia. Książka obrazoburcza, rasistowska, seksistowska. Jednym słowem bardzo hellerowska.

To jest książka, którą połyka się w całości albo jak kto woli wciąga nosem, wiem co mówię, bo rozpieszczona jestem przez e-booki, a tu musiałam czytać wersje papierową: ręce mdlały, plecy bolały, a ja i tak się nie poddałam. Muszę powiedzieć, ze już dawno nie czytałam o tak irytującej żydowskiej rodzinie, a Heller włożył tyle sarkazmu w ten opis, że więcej już się nie dało. To orgia, ironii, sarkazmu i paradoksów. Chwilami miałam wrażenie ze znajduje się w świecie Monthy Pythona, a innym razem znów w “Procesie” Kafki. Gold to absolutne przeciwieństwo Ricewinda z Blasku Fantastycznego, ten wszystko widział przez różowe okulary, Gold nie dość, że jest postacią małostkową, cyniczną, zakompleksioną i ogólnie ma ludzi w pogardzie i sam jest pełen sprzeczności, a i tak lubi się go bardzo. A taka postać, to dla powieści rzecz istotna, by nie rzec fundamentalna. Żeby nie było tak słodko Gold ma wielka rodzinę i dużo znajomych i oni wszyscy razem, i każdy z osobna są tak irytujący, że ma się ochotę utopić ich w łyżce wody. “Gold jak złoto” to powieść o polityce, a właściwie jej szczytach. Heller w sposób karykaturalny poprzez groteskę obnaża prawdziwą twarz tak zwanej kuchni politycznej, pokazuje czym tak naprawdę jest arogancja władzy.

Wynudziła mnie ta książka niemiłosiernie. Momentami śmieszna, aczkolwiek w mojej ocenie szkoda na nią czasu.

Lepsza niż Coś się stało, jednak autor tak wysoko sobie sam podniósł poprzeczkę, książkami Bóg wie, Paragraf i Namaluj to, że mimo iż książka jest rewelacyjna to to dla mnie jest po prostu bardzo dobra.

Za bardzo amerykańskie
Za bardzo seksistowskie
Za bardzo absurdalno-cyniczne

Za bardzo amerykańskie
Za bardzo seksistowskie
Za bardzo absurdalno-cyniczne

Niestety ale dla mnie strata czasu... książka kierowana raczej dla amerykańskiego czytelnika i to takiego raczej starszego ode mnie , mnóstwo odniesień do amerykańskiej polityki i polityków, których nie specjalnie wiedziałem jak interpretować.Pewnie gdybym był większym znawcą polityki i polityków amerykańskich, to książka zrobiłaby na mnie lepsze wrażenie, a tak to raczej nuda :)

Opowieść o amerykańskim intelektualiście, który na swoje nieszczęście jest Żydem. Poważany w kręgach politycznych, a jednocześnie jest uważany za głupca przez swoją rodzinę. Gdy zostanie urażony i nie ukrywa zdenerwowania, całe otoczenie stwierdza, że się piekli, że jest Żydem.

Z jednej strony bardzo humorystyczna książka, z drugiej - cholernie przykra, jak zestawia się ją z sytuacją panującą w rzeczywistości. Wyśmiewana władza, zwłaszcza Nixona i Kissingera, pokazywanie absurdu walki o stołki i tworzenie pustych haseł, które uznawane są przez "osoby wykształcone" za życiowe motta.

Bardzo dobre komiczne wstawki, które dorównują tym z "Paragrafu 22". Sceny rodzinnego obiadu, których jest ogromna ilość, można byłoby nawet nakręcić, tak kapitalnie są opisane.

Lepsza od "Bóg wie", ale nie tak dobra jak "Paragraf 22". Jest to trzecia książka Hellera jaką przeczytałem i muszę przyznać, że humor bardzo mi pasuje, i rzadko kiedy zdarza mi się stwierdzić, że podoba mi się wszystko, co do tej pory przeczytałem jednego autora.

Opinia po trzech latach:

Pierwsze wrażenie po przeczytaniu jakiejkolwiek książki Hellera zawsze jest pozytywne. Niestety po jakimś czasie nie ma nawet możliwości przypomnieć sobie, co ciekawszych sytuacji, które znalazły się w fabule książki. Tak samo jest z "GOLD jak złoto".

Opisywanie życia amerykańskiego biznesmena okazało się nudne, jak flaki z olejem. Po czasie uważam, że przez babranie się w mało śmiesznych sytuacjach z kochankami głównego bohatera, jego problemy z doktoratem i z pochodzeniem jest po prostu kolejną tego typu historią. Nie czytam takich rzeczy, ale podejrzewam, że tak musi być, bo większość "dowcipów" w książce kończyłem w myślach zanim zostały zakończone za pomocą wyrazów na papierze. Jeśli ja sam potrafię wymyślać żarty identyczne jak autor, to mam prawo podejrzewać, że jednak nie są pierwszej świeżości.

Identyczna sytuacja jeśli chodzi o politykę. Jest to kolejny tytuł Hellera, który porusza ten temat. Poczytuję ostatnio "Ostatni rozdział, czyli Paragraf 22 bis". Tam również natłok polityki psuje nieco zabawę z książką. Widać, że ma jakieś pretensje do rządzących, problem pojawia się wtedy, gdy drwina, sarkazm nie jest wcale odkrywcza. Wygląda na to, że dowcip polityczny już został tak wyeksploatowany, że wszystkie śmiesznostki są co najmniej nieśmieszne.

I gdyby ktoś szukał odpowiedzi na pytanie, o czym jest ta książka, nie potrafiłbym jej udzielić. Nie pamiętam! Ot, pewien epizod z życia każdego człowieka. Ani dobra, ani zła. Jednak z biegiem czasu zacząłem zauważać, że nazwisko Josepha na okładce rozczarowuje. I dochodzę w końcu do wniosku, że Heller skończył się na "Kill'Em All" (czyt. "Paragraf 22").

• Joseph Heller
  • Beletrystyka
  • Do przeczytania w najbliższym czasie
  • Obyczajowe