Obietnica anioła

2016-01-01
2009-01-01
Wiktoria Melech
powieść francuska mnich benedyktyni

Książkę przeczytałam tuż po powrocie z Francji, będąc jeszcze pod urokiem wzgórza Mont Saint- Michel.
Książkę utrwaliła we mnie widok tego niezwykłego miejsca.
Rewelacyjne połączenie średniowiecza i współczesności. Polecam.

Książkę utrwaliła we mnie widok tego niezwykłego miejsca.
Rewelacyjne połączenie średniowiecza i współczesności. Polecam.

Wspaniała katedra św Michała wyrasta ze skalistej wysepki na Mont-Saint-Michel u wybrzeży Francji. W X wieku mieściło się tam opactwo benedyktynów . Nie było to tak święte miejsce, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka, ponieważ i mnisi byli w posiadaniu mrocznych sekretów, które uśpione spały kamiennym snem przez ponad tysiąc lat. Zdążyła przez ten czas uformować się przejmująca legenda o sile wiary, nadziei i miłości.

Mnich Roman właśnie tam poznał i jednocześnie zakochał się w celtyckiej znachorce Mojrze. Z racji tego, że dziewczyna była chrześcijanką lecz nie wyparła się korzeni swych przodków, Roman zapragnął ją nawrócić głosząc słowo Boże. Nie dopuszczał do siebie uczucia jakie zaczęło się w nim rodzić, nigdy wcześniej nie mając doświadczeń z kobietami nie wiedział czym jest bliskość. Wiedział o tym, że gdyby nie ona, jego by tutaj nie było. Uzdrawiaczka uratowała mnichowi życie opiekując się nim i lecząc ziołami. Był w kiepskim stanie, lecz jej oddanie i miłość jaką obdarzyła chorego przyczyniły się do jego uzdrowienia. Niestety, potajemne spotkania Romana i Mojry mające na celu zgłębianie tajników religijnych bardzo szybko zostały wykryte, a ozdrowienie Romana uznane zostało za akt heretyczny. Nieszczęsna Mojra spłonęła na stosie, lecz przed śmiercią podzieliła się z mnichem tajemnicą świętej góry. W 1063 roku w niewyjaśnionych okolicznościach zginęło tu kilku mnichów. Mający wpływy mnich Roman, którego głównym celem było wzniesienie bazyliki na skale , nieoczekiwanie dokonuje zmian w planach architektonicznych. Co takiego wyjawiła mnichowi kobieta? czy ta informacja rzeczywiście okaże się warta świeczki?

Tysiąc lat później w XX wieku, młodą archeolog, Johannę, znawczynię sztuki romańskiej, nawiedzają przerażające wizje mające związek z historią opactwa. Towarzyszy im bezgłowy mnich, który za każdym razem jako przewodnik przeprowadza kobietę przez mrożące krew w żyłach wydarzenia, wypowiadając słowa " trzeba przekopać ziemię, by osiągnąć niebo". Związana z wizjami od dziecka i popadłszy w obsesję na punkcie bezgłowego mnicha i legendy o opactwie, mająca możliwości Johanna, postanawia dociec prawdy i uwolnić siebie oraz znękaną duszę od wiecznych cierpień.

Podczas wykopalisk archeologicznych prowadzonych na wyspie ma miejsce seria podejrzanych zdarzeń, wyraźnie zakorzenionych w przeszłości katedry. W opactwie znowu zaczynają umierać ludzie. Johanna, im głębiej drąży w podwalinach skalnych tym bardziej ślepa jest na to co dzieje się dookoła. Nie zdaje sobie bowiem sprawy, że ściąga na siebie i swoich bliskich śmiertelne niebezpieczeństwo.

Wspaniała była to uczta. Powieść przeczytałam jednym tchem. Nie sądziłam, że tak niesamowicie mnie zaciekawi. Niebanalność zdarzeń, wszechobecny namacalny wręcz mistycyzm przeważył szalę zauroczenia. Zakazana miłość, potęga wiary, tajemnice mające początek w czasach wikingów, szalenie mnie uwiodły. Dzięki świetnemu warsztatowi pisarskiemu autorów mogłam przeżywać te wszystkie wydarzenia razem z bohaterami. Historia do której z pewnością powrócę jeszcze nie jeden raz, gwarantuję i gorąco polecam.

Porównanie do Kodu Leonarda da Vinci jest lekko wygórowane, ale książka jest warta przeczytania.
Główną bohaterką jest młoda pani archeolog Johanna, którą we śnie nawiedził bezgłowy mnich. Jej celem jest rozwikłanie jego tajemnicy, dlatego gdy pojawia się tylko szansa rusza do opactwa św. Michała Archanioła na Mont-Saint-Michel, aby tam nadzorować prace wykopaliskowe. Poznając coraz więcej tajemnic związanych z budowlą opactwa, w miarę płynnie przenosimy się pomiędzy dwoma światami osadzonymi w XI oraz XX wieku.

Zaskoczeniem dla mnie nie jest fantastyczne połaczenie dwóch przestrzeni czasowych przez autorów Violette Cabesos , Frederic Lenoir. Tym razem zabierają nas w podróż w czasie do XII wieku do Francji na wyspę Mont Saint-Michel. W tym miejscu dochodzi do niewyjaśnionych morderstw które pojawiają się od XII wieku aż do współczesności, a wszystko to za sprawą zakazanej miłości. Cały wątek z starożytności, zostaje uzupełniony wątkami z teraźniejszości, gdzie doświadczona archeolog Joanna, próbuje za wszelką cenę pomóc postaci z XII wieku, która nawiedza ją w snach od 27 lat.

Koniec książki ? Fantastyczny, cała opowieśc nabiera tępa dopiero w połowie książki. Początek bardzo nudny ale warto się przemęczyć . Obiecuję że nie będziesz żałował . Jeżeli interesujesz się zagadkami, niewyjaśnionymi morderstwami, oraz historią, ta książka jest idealna dla Ciebie.

Niezwykła budowla, która wzbudza zachwyt, ale również szacunek i respekt - opactwo św. Michała Archanioła na Mont-Saint-Michel zostało pierwszoplanowym bohaterem powieści ,,Obietnica anioła". Losy tej monumentalnej budowli poznajemy, podróżując między dwiema płaszczyznami czasowymi: XI i XXI wiekiem. Młoda pani archeolog usiłuje odkryć tajemnice swych niezwykłych snów-widzeń, które prześladują ją od dzieciństwa. Prowadząc wykopaliska, odkrywa zupełnie coś innego, niż się spodziewała, a jak to wpłynie na jej losy i jej współpracowników?

Ta książka to połączenie dwóch światów. W tym samym miejscu - w różnym czasie. Czyta się lekko, ale z początku może lekko zniechęcać brakiem akcji. W momencie kiedy rozumiemy gdzie chowa się tajemnica - pragniemy czytać coraz szybciej by dowiedzieć się czym jest nieznane. Przyjemne opisy krajobrazu i architektury, trochę tematyki historycznej - tworzą naprawdę przyjemną opowieść

Dla mnie jest to książka o dwóch silnych kobietach, których decyzje motywują do działania innych ludzi.
Mojra to XI wieczna zielarka, uzdrowicielka, a jednocześnie strażniczka celtyckich tradycji.
Johanna to XXI wieczna archeolog, której nadrzędnym celem jest poznanie tajemnicy bezgłowego mnicha.
Dwa skrajne odmienne cele ale łączy je silna determinacja w ich osiągnięciu. Obie muszą bardzo dużo poświęcić.
Autor udowadnia, że uczucia takie jak miłość, przyjaźń, zaufanie, zawiść czy zemsta są ponad czasowe.
Fakt, że książka rozkręca się stopniowo wydaje się być charakterystyczne dla autora, bo nie tempo akcji jest najważniejsze.

Dwa skrajne odmienne cele ale łączy je silna determinacja w ich osiągnięciu....

Początek trochę męczący, ale potem szybko treść zaczęła mnie wciągać. :) Ciekawe połączenie czasów współczesnych i średniowiecza. Polecam :)

Książka jest napisana genialnie.
Tajemnica ukryta pośród murów klasztoru.
Fabuła rozgrywająca się w dwóch różnych czasach.
Intryga. Zazdrość. Tajemnica.
Takie książki wciągają na całe noce.

Książka jest napisana genialnie.
Tajemnica ukryta pośród murów klasztoru.
Fabuła rozgrywająca się w dwóch różnych czasach.
Intryga. Zazdrość. Tajemnica.
Takie książki wciągają na całe noce.

początek książki trochę mnie nudził , akcja rozwinęła się dopiero później i wtedy nie mogłam się oderwać aż skończę
ale jak dla mnie nie ma nic wspólnego z Kodem Leonarda da Vinci

ale jak dla mnie nie ma nic wspólnego z Kodem Leonarda da Vinci