Zahir

literatura piękna
Zuzanna Bułat-Silva
powieść miłość literatura brazylijska literatura iberoamerykańska

Polecam

Zdecydowanie inna niż "Alchemik", zdecydowanie inna niż "Nad brzegiem rzeki Piedry...", a jednak to "Zahir" utkwił mi w głowie na dobre. Może dlatego, że o wytrwałości w dojrzałej miłości traktuje?

2004

Książka jest swoistą autobiografią pisarza. Opowiada o poszukiwaniach swojej czwartej żony Ester. Przemierzył Europę i dotarł do Azji (kazachstan) Był to wędrówka wzdłuż jego duszy.Jego przewodnikiem był znajomy jego żony Mikhail. Zahir oznacza coś widocznego, obecnego. Książka sklania do refleksji nad własnym życiem.

Bohater książki Paulo Coelho "Zahir" nie potrafi uwolnić się od przeszłości i obsesyjnie poszukuje żony, która od niego odeszła bez słowa pożegnania.
Moim zdaniem autor chciał zwrócić uwagę czytelnika na problem człowieka, który przywiązał się do życia z jedną kobietą i nie potrafi uwolnić się od własnych uczuć, emocji i fanatycznego wręcz pogrążania się we własnych...

Zahir to historia związku pisarza osiągającego sukcesy i jego żony Ester,która w pewnym momencie życia,porzuca dotychczasowe życie i podejmuje pracę korespondentki wojennej i opuszcza swojego męża.Pisarz główny narrator powieści związuje się z inną kobietą ,jednak wciąż myśli o Ester która go opuściła i postanawia ją odszukać ,pomocną osobą jest tłumacz Michaił ,który był...

„Zahir” to historia mężczyzny, którego po dziesięciu latach razem bez słowa opuszcza żona, a on przez kolejne dwa lata nie potrafi o niej zapomnieć, dostając obsesji na jej punkcie.
Jak to u Coelho, całość pełna jest filozoficznych i metafizycznych rozważań na temat uczuć i relacji międzyludzkich. Przez książkę przebrnęłam całkiem szybko nie tylko ze względu na jej...

Pseudo-psychologiczny i pseudo-spirytualny bełkot pełen seksistowskich i egocentrycznych wynurzeń, koszmar!

Każda książka Coelha niesie ze sobą przesłanie. Zahir ukazuje historię milosci utraconej oraz tej odkrytej na nowo. Myślę że książka przemówi do szerokiego grona odbiorców.

Zasłużone hektolitry jadu wylane przez krytykę. Uczucie zażenowania towarzyszy nam od początku do końca - warsztat zerowy, a przemyślenia to ma Coelho na takim poziomie, że mnie osobiście byłoby wstyd to coś wydawać.

W ogóle autor ma coś z głową - widzę silne zależności między nim a jego bohaterem. Ten egocentryzm był nieznośny(!) - większość książki to projekcje...

Książka opisuje obsesję męża na punkcie poszukiwania żony, która znika bez śladu. Mężczyzna rzuca wszystko i wyrusza na poszukiwania. Jego życie przestało istnieć, liczy się tylko to, żeby odnaleźć ukochaną.

Dyskusje

8 038