Zahir

2005-01-01
Data 1. wydania:
2006-01-01
Zuzanna Bułat-Silva
powieść miłość literatura brazylijska literatura iberoamerykańska

Okładka książki Największy dar Paulo Coelho, Henry Drummond
Ocena 6,4
Największy dar Paulo Coelho, Henry...
Okładka książki Prorok. Listy miłosne Proroka Paulo Coelho, Khalil Gibran
Ocena 6,2
Prorok. Listy ... Paulo Coelho, Khali...

Moja ulubiona książka tego autora, trafiła do mnie w podobnym momencie życia, kiedy potrzebowałam właśnie takich refleksji sercowych, które przeżywał autor. Bardzo mi pomogła, polecam na złamane serce.

Tej książki Coelho nie polecam, bo tu sprawdzają się wszystkie niepochlebne opinie o tym autorze. Przyznam, że nawet nie doczytałem jej do końca, poległem w ok 2/3. Zakończenie opowiedział mi ktoś, kto ją przeczytał. Zdecydowanie omijałbym ją dopóki nie przeczyta się "Alchemika", "11 minut" czy choćby "Pielgrzyma"

Z Coelho miałam swój "romans" na samym początku mojej przygody z czytaniem. Zachwycił mnie Zahir, choć to bardziej autobiografia autora. Ale ciekawe życie i sposób pisania zapewne w tamtym czasie miały na mnie duży wpływ. Sentyment pozostał.

Jest to jedna z niewielu książek tego autora, która nie przypadła mi do gustu.

Jest to jedna z niewielu książek tego autora, która nie przypadła mi do gustu.

Polecam

Polecam

Zdecydowanie inna niż "Alchemik", zdecydowanie inna niż "Nad brzegiem rzeki Piedry...", a jednak to "Zahir" utkwił mi w głowie na dobre. Może dlatego, że o wytrwałości w dojrzałej miłości traktuje?

Książka jest swoistą autobiografią pisarza. Opowiada o poszukiwaniach swojej czwartej żony Ester. Przemierzył Europę i dotarł do Azji (kazachstan) Był to wędrówka wzdłuż jego duszy.Jego przewodnikiem był znajomy jego żony Mikhail. Zahir oznacza coś widocznego, obecnego. Książka sklania do refleksji nad własnym życiem.

Bohater książki Paulo Coelho "Zahir" nie potrafi uwolnić się od przeszłości i obsesyjnie poszukuje żony, która od niego odeszła bez słowa pożegnania.
Moim zdaniem autor chciał zwrócić uwagę czytelnika na problem człowieka, który przywiązał się do życia z jedną kobietą i nie potrafi uwolnić się od własnych uczuć, emocji i fanatycznego wręcz pogrążania się we własnych myślach.

Paulo Coelho ma specyficzny styl pisania i ta książka z pewnością tego dowodzi.
Mnie ta lektura nie porywa, ale mimo to uważam, że warto ją przeczytać.

Zahir to historia związku pisarza osiągającego sukcesy i jego żony Ester,która w pewnym momencie życia,porzuca dotychczasowe życie i podejmuje pracę korespondentki wojennej i opuszcza swojego męża.Pisarz główny narrator powieści związuje się z inną kobietą ,jednak wciąż myśli o Ester która go opuściła i postanawia ją odszukać ,pomocną osobą jest tłumacz Michaił ,który był ostatnią osoba ,który widział i wie gdzie przebywa Ester.Pisarz podejmuje wszystkie możliwe kroki aby odszukać Ester.
Zahir Paula Coelho opowiada o miłości jako czymś trudnym,ale wciąż wierzącym w uczucie do osoby,do którą nadal kocha.
Zahir Paula Coelho to powieść o miłość utraconej o której wg.narratora cały czas trzeba walczyć w każdy możliwy sposób, ale nie podejmuje samego problemu odejścia. Zahir to powieść ,która zdecydowanie przypadanie fanom twórczości Paula Coelho.

„Zahir” to historia mężczyzny, którego po dziesięciu latach razem bez słowa opuszcza żona, a on przez kolejne dwa lata nie potrafi o niej zapomnieć, dostając obsesji na jej punkcie.
Jak to u Coelho, całość pełna jest filozoficznych i metafizycznych rozważań na temat uczuć i relacji międzyludzkich. Przez książkę przebrnęłam całkiem szybko nie tylko ze względu na jej niewielką objętość, ale też dzięki temu, że namysł nad emocjami jest dla mnie interesującym tematem – nawet mimo wielu wstawek autora na temat boga, tradycji tengri i mistycyzmu, które uważam za stek bzdur.
Myślę, że jeśli ktoś nie lubi zastanawiania się nad światem i analizowania rzeczywistości, powieść Coelho nie przypadnie mu do gustu. Dla mnie stanowiła ciekawy punkt widzenia w refleksji nad miłością i związkami.