Bar przy plaży

Okładka książki Bar przy plaży Kate Mccabe
Okładka książki Bar przy plaży
Kate Mccabe Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Seria: Do Torebki literatura piękna
Do Torebki
Wydawnictwo Dolnośląskie
2008-01-01
2008-01-01

"Bar przy plaży" to bardzo pogodna, dosyć lekka i wciągająca książka na długie letnie wieczory.
Mark, Emma, Kevin i Claire to czwórka bohaterów, których poznajemy. Każdy z nich ma inną i na swój sposób ciężką historie. Każdy z nich szuka szczęścia. Może znajdą je w małym barze U Pedra przy plaży we Fuengiroli?

Nawet okładka nie przyciąga uwagi, więc czego ja się spodziewałam?
Początek książki jest chyba najlepszy i jakby na całość nie patrzeć, im dalej tym gorzej. Głównych bohaterów jest czwórka: Kevin i Claire - dwoje dwudziestokilkulatków, Emma - zaraz po trzydziestce oraz czterdziestoletni Mark. Troje z nich, gdyż jedna osoba już tam mieszka od kilku lat, przylatuje w tym samym czasie do Fuengiroli, by odpocząć od swojego dotychczasowego życia. Początkowe doświadczenia życiowe bohaterów, czyli to jak toczyły się ich losy zanim znaleźli się w Hiszpanii, są w miarę interesujące. Widać, że autorka nad nimi głowiła się najbardziej, ale potem niestety sobie odpuściła. Drogi całej czwórki się ścierają, a głównym punktem, który ich łączy jest "Bar u Pedra". Problemy bohaterów w ogóle mnie nie zaciekawiły. Zwykle gdy jest kilka głównych postaci książka jest wciągająca, a tą mimo, iż czyta się ją lekko, chciałam tylko jak najszybciej skończyć. Jest mały element zaskoczenia, bo z początku inaczej wyobrażamy sobie pary w jakie połączą się nasi Irlandczycy, jednak nawet to nie podwyższa mojej oceny. Znajdziemu tu trochę problemów sercowych, trochę finansowych, mimo, iż bohaterowie to w głównej mierze zamożni i niemożebnie inteligentni ludzie, odrobinę potyczek z prawem. Z małymi wyjątkami bohaterowie dzielą się na tych "dobrych", którzy są piękni i przystojni, oraz na "złych"- grubych albo przeraźliwie chudych, w każdym bądź razie - brzydkich. Postacie ciągle się kąpią i wybierają garderobę, kobiety są zgrabne jak modelki i każda ma "burzę włosów". W książce jest sporo błędów i nieścisłości - np. ten sam mężczyzna w jednym rozdziale ma oczy jasne, a w drugim brązowe.
Zachowania bohaterow są płytkie i bardzo powierzchowne, a zakończenie jest tak przesłodzone, że zbiera się na wymioty.
Oceniam książkę na trzy i pół, ale zważywszy na to, że gwiazdki połówek nie mają, daję jej słabą czworeczke.

Nawet okładka nie przyciąga uwagi, więc czego ja się spodziewałam?

Ciepło słońca, ciekawe i wciągające historie. Piękni ludzie, którzy jedyne czego pragną, to zacząć żyć i cieszyć się chwilą.

Książka idealna na wieczór. Zabawna, wciągająca i bardzo przyjemna. Kończąc lekturę aż chce się znaleźć w barze przy plaży, spoglądając na piękne morze.

Costa del Sol, Fuengiroli, Bar U Pedra te trzy słowa łączą się w jedno - Hiszpania. Do niej właśnie przeniesie nas na kartach swojej powieści Kate McCabe.

Poznajemy czwórkę głównych bohaterów: młodych, pięknych, niezależnych, którzy w Fuengiroli szukają nie tylko wypoczynku i słońca, lecz również odpowiedzi na pytania dotyczące przyszłości. Tak się składa, że wszyscy są Irlandczykami i spotykają się nie gdzie indziej tylko w barze U Pedra. Emma Dunne bardzo wcześnie przejęła rodzinną firmę poligraficzną, którą prowadziła dziesięć lat. Dostała bardzo korzystną propozycję sprzedaży drukarni, nad którą postanowiła się zastanowić z dala od domu. Jeden z jej klientów stał na skraju bankructwa i w ramach spłaty długu przepisał na nią akt własności baru stojącego na plaży w Fuengiroli. Tam właśnie swe kroki skierowała Emma. Claire ma nadopiekuńczą matkę, która chce kontrolować i układać życie córki. Ta jednak nie ma na to najmniejszej ochoty. Po zdobyciu dyplomu uznanej uczelni prawniczej wyjeżdża z koleżanką na Costa del Sol. Tam poznaje Matthew, który prowadzi sprzedaż nieruchomości. Zaczyna pracę u niego. Ich relacje stają się coraz bardziej zażyłe. Wracają do Irlandii, gdzie otwierają biuro nieruchomości. Gdy Claire odkrywa, że nie jest jedyną kobietą w życiu ukochanego rozstaje się z nim. Pracuje w Irlandii, jednak cały czas tęskni za słoneczną Hiszpanią. Wraca na Fuengiroli, aby zastanowić się nad swoim życiem. Mark to właściciel znanej firmy reklamowej. Na niwie zawodowej odnosi sukcesy, poślubił wymarzoną kobietę, która po latach starań zaszła w upragnioną ciążę. Niestety, szczęście Marka zostaje zburzone, gdy ukochana żona ginie w wypadku samochodowym. Po rozmowie z księdzem Michaelem Mark postanowił wyjechać na wakacje, aby odpocząć i zrelaksować się. Miejscem wypoczynku miała być słoneczna Costa del Sol. Kevin odwrotnie do Emmy nie chciał prowadzić rodzinnego interesu. Stało się to kością niezgody pomiędzy nim a ojcem. Grał w kapeli rockowej i to miał być jego sposób na życie. Z czasem okazało się, że w branży muzycznej nie odnosi większych sukcesów. Kolejnym ciosem okazało się wydziedziczenie go przez ojca w testamencie. Wyjechał do Hiszpanii, gdzie zaczął pracować w barze U Pedra. Polubił to miejsce i swoją nową pracę.

Książkę Kate McCabe można podzielić na dwie części. W pierwszej poznajemy losy bohaterów przed wspólnym pobytem na Fuengiroli, i jest to według mnie ciekawsza cześć. Druga cześć, ta właściwa, to spotkanie bohaterów w barze U Pedra. Tutaj autorka poszła na skróty i sprawiła, że akcja powieści stała się bardzo przewidywalna. Cztery samotne osoby spotykają się i łączą się w pary. Z tego połączenia wychodzi romans z domieszką dramaturgii. Szkoda, że dobrze zapowiadająca się powieść obyczajowa została zamieniona w tanie czytadełko.

"Bar przy plaży" znajdzie swoich zwolenników wśród amatorów wypoczynku w ciepłych krajach oraz tych, którzy lubią, w ramach odskoczni od ambitniejszej lektury, przeczytać coś lżejszego.

Świetny klimat książki

Świetny klimat książki

1985

Z lekkim dystansem podchodziłam do tej książki, myślałam,że to takie czytadło. Pomyliłam się. Naprawdę szybko i przyjemnie się ją czyta. Autorka przenosi nas na rozgrzane słońcem hiszpańskie plaże, gdzie spełniają się marzenia, gdzie można całkowicie zmienić swoje życie i odkryć to co ważne. Książka lekka, z humorem,ale przemyca parę ważnych kwestii. Idealna do poczytania na lato, może nie tak gorące jak to hiszpańskie, ale tak samo dobre do spełniania marzeń i oderwania się od rzeczywistości.

Bardzo przyjemna i atmosfera jak najbardziej się udziela, więc polecam na deszczowe dni. Fajna fabuła, czasami zaskakująca, ale jakiś większych dramatów nie ma, więc jeśli ktoś sięga po książkę, by przeżyć gorące emocje to ta książka się nie nadaje. Ale ogólnie fajna ;)

Lekka przewidywalna historia, w której wszystko dobrze się kończy. :)
Czytając ją, zatęskniłam za wakacjami i ciepłymi leniwymi klimatami. :)

Lekka przewidywalna historia, w której wszystko dobrze się kończy. :)
Czytając ją, zatęskniłam za wakacjami i ciepłymi leniwymi klimatami. :)

książkę czyta się bardzo przyjemnie,z ciekawością wyczekiwałam co zdarzy się na stronach,które miałam przed sobą.czytając ją,sama miałam ochotę na beztroskie życie we Fuengiroli! :) polecam.

Zwykła książka ,przyjemnie się czyta. Sama z chęcią przeniosła bym się na plaże w Fuengirooli .

• 2011
  • Literatura współczesna
  • Przeczytane wcześniej...przed 2012
  • Mam, ale jeszcze nie przeczytałam

Dodaj cytat z książki Bar przy plaży