Flamecaster

Okładka książki Flamecaster Cinda Williams Chima
Okładka książki Flamecaster
Cinda Williams Chima Wydawnictwo: HarperCollins Cykl: Starcie królestw (tom 1) fantasy, science fiction
Starcie królestw (tom 1)
HarperCollins
2016-04-05
2016-04-05
006238094X
fantasy magia romans

To cykl który opisuje historię dziejącą kilkanaście / może dwadzieścia lat po cyklu 7 Królestw.

Dla tych którzy nie czytali tamtego cyklu rekomenduję żeby przeczytali, jest sporo nawiązań, występują bohaterowie opisywani w poprzednim cyklu, niektóre wątki mogą być niejasne bez wiedzy z pierwszej sagi.
Natomiast Ci którzy znają 7 królestw i chcą zacząć ten cykl mogą chcieć wiecieć o paru rzeczach:
Ta część jest bardziej ponura, momentami smutna, a nawet dołująca i zdecydoeanie bardziej wojenna niż 7 Królestw. Być może jeśli ktoś nie lubi ponurych tematów powinien sobie darować tą serię.
Jeśli chodzi o Zaklinacza Ognia to sam początek książki zawiera dość smutne rozpoczęcie (ja osobiście nie lubię takich zabiegów autorskich i w sumie cieszę się, że upłynęło więcej czasu od skończenia pierwszej serii... czytanie jednej za drugą może być dość nieprzyjemne).
Ogólnie są to klimaty wojenne, pełne walki, intryg, zasadzek czy zabójstw.
Dość mroczno i dołująco .... trzeba lubić taką narrację. Choć gdzieś wątek zauroczenia też się wpłata, ale jest zdecydowanie elementem pobocznym.

Edit po przeczytaniu 4ch części.
Cykl wygląda na zamknięty, więc nie ma ryzyka, że jakieś wątki nie będą wyjaśnione.
Podsumowując.
Ten cykl był dla mnie gorszy niż Siedem Królestw. Był z jednej strony bardziej skierowany do młodszego czytelnika. Właściwie wszyscy bohaterowie to młodzież i nastolatki. Ten cykl jest także bardziej ponury. Opowiada o wojnie, o zdradzie o cierpieniu, o rozłące... o wielu trudnych emocjach. I choć są tam jaśniejsze wątki te o przyjaźni, o miłości, o zaufaniu .. to jednak czytało się dość ciężko. Smutno. Czasem trudno było nadążyć za dość częstą zmianą narracji, opowiadającej co chwila o innym bohaterze powieści.
Tematyka dość szeroka: mamy tu magię, mamy tu piratów, mamy smoki, królowe i królów, mamy dzielnych wojowników i czarne charaktery. Mamy też wątek homo, mamy przepowiednie i magiczne rytuały.

Przeczytałam. Ale tak jakoś nie jestem pewna czy dałam się porwać tej barwnej wielowątkowej opowieści. Troszkę dla mnie za dużo "grzybów w barszczu" ;) ale w sumie być może pisane pod młodszych czytelników, którzy lubią taką narrację.
Każdy sam musi ocenić.

Natomiast Ci którzy znają 7 królestw i chcą zacząć ten cykl mogą chcieć...

"Zaklinacz ognia" to jedna z tych książek, które rozkręcają się bardzo powoli. Pierwsza połowa osadzona jest w różnych lokacjach, mamy okazję zapoznać się z bohaterami i poznać świat wykreowany przez autorkę. Później, gdy bohaterowie trafiają do jednego miejsca, zaczyna się akcja. 🔥
Historia staje się znacznie bardziej zawiła, niż wydawała się na początku, a zakończenie daje nam więcej pytań niż odpowiedzi. Bohaterowie całkiem przyjemnie wykreowani - to nastolatki, jednak nie da się tego odczuć, ponieważ życie ich nie oszczędzało. Jenna już w wieku 12 lat ciężko pracowała w kopalni, a ludzie mający 40 na karku nazywani są starymi. Dzieciaki musiały więc szybko dorosnąć w przedstawionym świecie.
Nie pasuje mi wątek romantyczny, jest wciśnięty na siłę. Tak, jakby autorka nie umiała wymyślić jakiegoś innego powodu, dla którego Ash miałby ryzykować życie dla dziewczyny. Cokolwiek innego byłoby lepsze, niż całowanie się tak o, bez powodu, w ciemnych lochach...
Poleciłabym tę pozycję młodszym czytelnikom i osobom, które chcą rozpocząć przygodę z fantastyką. Nie ma tutaj makabrycznych treści, a całość czyta się po prostu przyjemnie. Ja z pewnością szybko sięgnę po kolejną część. 😊 Można czytać bez znajomości serii "Siedem królestw". Ja tak właśnie czytałam (nadrobię!) i bez problemu się orientowałam we wszystkim.

Czyli o tym, że prawdziwe szczęśliwe zakończenia zdarzają się rzadko.

Książka jest interesującą kontynuacją serii "Siedem Królestw". Polubiłam Asha oraz Jennę. Myślę, że jeśli ktoś polubił poprzednią serię, to będzie z tej zadowolony - aczkolwiek jeśli ktoś liczy, by zobaczyć wielu bohaterów z poprzedniej serii, to się zawiedzie. Są oni głównie wspomniani i stanowią raczej role epizodyczne.

Czyli o tym, że prawdziwe szczęśliwe zakończenia zdarzają się rzadko.

Daję gwiazdkę mniej niż książkom z serii "Siedem Królestw", przede wszystkim dlatego, że główny bohater Ash nie przypadł mi do gustu tak bardzo jak Han. Ale poza tym powieść dobrze napisana, przyjemny styl, dużo się dzieje, nie sposób się nudzić. Nawiasem mówiąc, akurat do tej książki pasowałby jak ulał tytuł "Król Demon", tak jak nie pasował do pierwszej części cyklu "Siedem Królestw".

Kolejna świetna seria od Chimy. Jeśli ktoś czytał jej cykl Siedem Królestw ("Król Demon" i inne o dynastii Szarych Wilków),jest to nie tyle kontynuacja, co osadzenie niektórych postaci z tamtego cyklu w tym. Można czytać bez znajomości cyklu Siedmiu Królestw, ale nie polecam, bo można sobie w ten sposób niektóre wydarzenia zaspoilerować.

Pamiętam, jak bardzo podobała mi się seria Siedem Królestw i dlatego postanowiłam sięgnąć po kolejną serię tej samej autorki. Przyznam, że nie zapoznałam się wcześniej z opisem, więc dopiero podczas czytania odkryłam, że jest to kontynuacja wspomnianej powyżej serii. Dzięki temu czytało mi się od razu o wiele przyjemniej.
Książka jest w stylu "starej fantastyki". Nie ma tutaj na siłę wciśniętych wątków romantycznych, wokół których toczy się akcja. Pojawiają się, ale nie odgrywają głównych skrzypiec. Najważniejsza jest fantastyka sama w sobie. Stworzony świat, konflikty, intrygi, magia. Jest tutaj tego pełno, chociaż jeżeli ktoś spodziewa się wielkich bitew magów, to tutaj tego nie znajdzie.
Bardzo podobała mi się ta opowieść. W pierwszym tomie Siedmiu Królestw też niewiele się działo i magii zbyt dużo nie było. Można jednak było wyczuć potencjał na wspaniałą historię. Tutaj wprawdzie już w pierwszym tomie mieliśmy główny wątek, który został zakończony, jednak rozpoczął się inny, który wskazuje, że w kolejnych tomach będzie jeszcze ciekawiej!

Książka jest w stylu "starej fantastyki". Nie ma...

Po raz kolejny autorka porwała mnie w wyczarowany przez siebie magiczny świat Siedmiu Królestw. Sięgam po drugi tom i z niecierpliwością będę czekać na kolejne.

Praktycznie po czterech latach wracam do Fells i Siedmiu Królewstw. Gdy tylko dowiedziałam się, że wyszedł sequel Króla Demona, wiedziałam, że muszę to przeczytać. Ponownie dałam się wciągnąć Chimie w jej niezwykły świat. Książka podobała się mi i to bardzo. Dzieje się w niej sporo, i wciąga od pierwszych stron, a już na dzień dobry lamie serce (choć ciągle mam nadzieję, że może i tu jest jakaś intryga). Tym razem Chima postawiła na narracje z punktu widzenia aż czterech postaci i każda z nich jest ciekawa. Najbardziej chyba polubiłam Adriena i Lilę. Rozczarował mnie trochę wątek romantyczny. Brakuje w nim jakiegoś elementu zaskoczenia, czy wyczekiwania. Przez większość książki zastanawiałam się, kto komu jest pisany, a jak przyszło co do czego, to bum – wielka miłość. Koniec książki zaskakuje, wciąga i pozostawia bardzo dużo pytań, więc z wielką chęcią sięgnę po drugi tom i mam nadzieję, że wydawnictwo już planuje wydać dwa kolejne.

Przeczytane po raz pierwszy: 30 maja 2021
Przeczytane po raz drugi: 29 września 2022