Siła męstwa

Pawło Szandruk Wydawnictwo: Mireki biografia, autobiografia, pamiętnik
Mireki
2014-01-01
2014-01-01

Znakomita pozycja człowieka który walczył z bolszewizmem od 1917 roku. Jako Oficer Wojska Polskiego (płk) w 39 roku w krytycznej sytuacji przejął dowodzenie pułkiem i uratował jednostkę wyprowadzając ją z okrążenia. Otrzymał za to order VIRTUTI MILITARI, z rąk generała ANDERSA; potem starał się walczyć o ukraińską państwowość dostępnymi środkami tj. takze przy współpracy z Niemcami. Ksiązka pokazuje historię z innej strony, z perspektywy oficera armii Wolnej Ukrainy, ale i polskiego oficera kontraktowego. Warto pamiętać, iż ukraińscy oficerowie kontraktowi (43 osoby) bez wyjątku podjęli się walki przeciwko Niemcom w 1939 (choć ich kontrakty zwalniały ich z tego obowiązku) i jakkolwiek ich dalsze losy były różne od służby w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie po służbę w formacjach SS, za postawę we wrześniu należy im się szacunek i honor. Perspektywa generała Szandruka warta jest uwzględnienia także w analizie historii Polski, która w 1921 roku w toku pokoju w Rydze zawartego z Sowietami potraktowała Ukrainę (URL, atamana Petlury) , tak jak sama później została potraktowana w Jałcie .... Uważam że warto spojrzeć na historię z różnych perspektyw, to uczy pokory i dystansu, ksiązka generała Szandruka dostarcza takiej refleksji

Pamiętniki generała Pawło Szandruka to interesujący dokument, przedstawiający wydarzenia od rewolucji aż do końca 2 wojny światowej z punktu widzenia Ukrainy i jej interesów, często bardzo odmiennych od polskich.
Wyłania się z tej książki dramat Ukrainy, jako kraju skazanego na współpracę z Niemcami i świadomego paktu z diabłem. Opis relacji polsko-ukraińskich dotyczy głównie okresu po traktacie ryskim, kiedy oficerowie ukraińscy przebywali w Polsce jako oficerowi kontraktowi Wojska Polskiego. To wtedy podczas kampanii wrześniowej generał zasłużył się Polsce, za co otrzymał potem Virtuti Militari. Potem wątek relacji polsko-ukraińskich jest właściwie nieobecny, choć czuje się sympatię generała do Polaków. To co przeszkadza i czasem irytuje to nadmierna autocenzura, przejawiająca się niepodejmowaniem kontrowersyjnych tematów (m.in. działań ukraińskich nacjonalistów) i kurtuazja autora w ocenie większości postaci, także niemieckich wojskowych.

Z korzyścią dla książki byłaby merytoryczna redakcja, w postaci przypisów opracowanych przez historyków. Kilka raptem przypisów, które pojawiają się w książce (np polemiczne co do zaangażowania dywizji SS Galizien w działania przeciwko polskim cywilom) są bowiem żywcem przeklejone z Wikipedii co odbiera im wiarygodność.

• Wojenne
  • Nauki społeczne - historia
  • O Ukrainie lub o Białorusi
  • Wspomnienia/biografie...
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)

Dodaj cytat z książki Siła męstwa