Obca

Data 1. wydania:
1991-01-01
Maciejka Mazan
literatura historyczna

Bardzo dobrze się czyta. Język powieści przystępny i plastyczny. Mimo, że losy Claire znam z serialu chętnie sięgne po kolejne tomy. Póki, co zaskakuje wierność serialowej produkcji do książkowego pierwowzoru. W sumie poza sceną napaści na Claire (w serialu zafundowano jej niepotrzebną traumę) nie wychwyciłam większych różnic.

Przeczytałam skuszona przez serial. Pewnie przeczytam też kolejne części

Przeczytałam skuszona przez serial. Pewnie przeczytam też kolejne części

Książkę przeczytałam zachęcona serialem.
Kilka opisów jest zbyt rozwleczone moim zdaniem. Mimo to czyta się ją przyjemnie. Przepiękna historia miłości osadzona w dwóch zdecydowanie różniących się od siebie płaszczyznach czasu. Jej objętość może przerażać, ale nie ma się co do niej zrażać bo zdecydowanie WARTO JĄ PRZECZYTAĆ.
Doskonała pozycja dla osób, które lubią miłość przemieszaną z wątkami historycznymi.

Książkę przeczytałam zachęcona serialem.
Doskonała pozycja dla osób, które lubią miłość...

Książka ta od dawna gdzieś krążyła po mojej orbicie i przewija się często na grupach czytelniczych. Większość fabułę zna czy to z książki czy z serialu Outlander na Netflix. Ja serialu nie oglądałam bo wolałam poczekać na przeczytanie książki.
No drodzy to jest klasyczny romans. Muszę przyznać, że czasem mnie historia wciągała i nie mogłam się oderwać, no a czasem nudziła. Jednak liczyłam na więcej. Były momenty, że zastanawiałam się czy nie pomyliłam się i może jakiegoś Greya nie odpaliłam. Na szczęście oprócz umizgów, erotycznych ekscesów i seksualnych doznań (a tego zdecydowanie jest sporo) to jest też klimat XVIII- wiecznej Szkocji, społeczno-obyczajowe tło, historia i celtycki folklor – bardzo ciekawe i interesujące ciekawostki. Pod tym względem całkiem fajne i na plus. No ale 700 stron to lekkie przegięcie. Zmarnowany potencjał …
Dla fanek romansów i buchającej namiętności będzie to z pewnością porywająca lektura.
Jeśli ktoś lubi przenoszenie się w czasie i romans ale taki w lepszym wydaniu to polecam „Cudzoziemkę’ Sobol B.M.W.

Claire Randall - pielęgniarka w czasie wojny. Od 8 lat jest żoną Franka Randalla. Zejście z frontu spędza z nim w Szkocji.
Frank Randall - mąż Claire, profesor historii w Oksfordzie. Zagorzały fanatyk wszystkich legend, opowieści ludowych Szkocji.

Claire i Frank spędzają wakacje w Szkocji, w domu pani Baird. Pewnej nocy Frank po powrocie z pubu opowiada Claire o dziwnym mężczyźnie, który stał przed ich domem i patrzył w jej okno. Wziął go za ducha.
Pan Crok, botanik, zabiera Claire na wyprawę do kamiennego kręgu, aby po drodze pokazać jej różne rośliny i wyjaśnić ich zastosowanie. Dwa dni później kobieta zabiera tam swojego męża, który był podekscytowany nie tylko kręgiem, ale i odprawianym rytuałem Czarownic o świcie, o którym opowiedział mu pastor. Rytuał rzeczywiście się odbył, ale Claire zaintrygował kwiat, który zauważyła po odejściu kobiet, które brały udział w rytuale Czarownic. Na drugi dzień postanowiła po niego wrócić. Podczas zbierania próbek kwiatu zauważyła w największym głazie w kręgu szczelinę, która idealnie przedziela kamień na pół.
Gdy próbowała prześlizgnąć się przez tą szczelinę usłyszała okropny krzyk wydobywający się z niej. Następnie usłyszała to samo od wszystkich innych kamieni. Jęki, krzyki, rżenie koni. Zaczęła uciekać a podczas tego poczuła jak coś ją oślepia i porywa, ale biegła dalej, aż nie zatrzymała się pod starym dębem. Nadal słyszała krzyki, ale świadomie wiedziała, że słyszy je w rzeczywistości.

Szczerze powiem, że zaczęłam tą książkę tylko i wyłącznie z czystej ciekawości. I już myślałam, że to był błąd. Przez pierwsze 125 stron naprawdę zasypiałam i chciałam ją odłożyć. Ale pomyślałam sobie, żeby dać jej jeszcze szansę. I ta decyzja była strzałem w 10! :D
Nie będę ukrywać, że to nie mała książka i tym samym do przeczytania w jeden dzień. Ale gdybym nie musiała spać to bym pochłonęła 712 stron na raz haha.
Oprócz początku wszystko mi w niej pasowało. Wykreowanie bohaterów, opisy miejsc, sytuacji i oczywiście styl pisania autorki. To moje pierwsze spotkanie z Dianą Gabaldon, ale już wiem, że chcę przeczytać tą serię do końca! Ilość książek i ich wielkość już mnie nawet nie odstrasza. :D
Wiem, że niektórym ta książka nie przypadła do gustu m.in. ze względu na sceny erotyczne, ale moim zdaniem one wcale nie były złe i opisy zachowywały smak.
Kto nie czytał to ja mu serdecznie polecam od razu się za nią brać. ;)

Jedna z najpiękniejszych historii miłosnych jakie udało mi się przeczytać, a nie przepadam za takimi. Tu wpadłam po uszy. Klimat Szkocji tak pięknie oddany, że marzę, aby udać się do tego ciekawego kraju. Wspaniały język i wciągająca fabuła

Uwielbiam tę serię i serial na jej podstawie :)

Uwielbiam tę serię i serial na jej podstawie :)

Jednego jestem pewna - nie jest to seria dla mnie. Wiem, że wszyscy są nią zachwyceni i piszą, że to książki ich życia i rozumiem dlaczego mogą tak sądzić. Ja po pierwszej części mam jednak mieszane uczucia i nie mam zamiaru sięgać po drugą.
Od samego początku 'Obca' trochę mi się dłużyła i zastanawiałam się czy nie zrezygnować z dalszego czytania. Książka jest mocno przegadana i bardzo by zyskała, gdyby skrócić ją o jakieś 300 stron.
Jeżeli chodzi o fabułę, to nie byłam w stanie zrozumieć jak Claire tak łatwo wpasowała się w rzeczywistość osiemnastego wieku. Nic nie stanowiło dla niej problemu, ani żywność, ani ubiór, ani język - zero szoku kulturowego. Ponadto jej zachowanie często było irytujące i lekkomyślne.
Poczułam też strasznie duży niesmak po niektórych scenach seksu i przekonaniu, że jak w małżeństwie to nie gwałt. Jamie najpierw jest odważnym i kochanym słodziakiem, by zaraz potem zmienić się w brutalnego oprawce, a Claire początkowo zła, po chwili zaczyna jeszcze bardziej się do niego przywiązywać. Ja wiem, że takie sceny przyciągają czytelników, patrząc na fenomen Gray'a i innych, ale nie - to nie dla mnie. Gdy przebrnęłam przez te wszystkie poślubne dramaty było już jednak lepiej.
Nie mogę zaprzeczyć, książka ma dużo pozytywnych elementów. Historia jest całkiem spójna i zdarzają się zabawne opisy. Podobała mi się obecność magii i zjawisk nadprzyrodzonych oraz Szkocja jako umiejscowienie akcji. Dodatkowo dałam radę doczytać do końca, więc nie mogło być aż tak źle 😆. Lektura była w porządku, ale nie porwała mnie aż tak bym chciała dowiedzieć się co dalej. Na tym więc kończę swoją przygodę z Claire i Jamiem.

Powieść ciekawa, lecz zdecydowanie za długa, przez co momentami nużyła. Gdyby autorka zdecydowała się na jej skrócenie to całokształt z pewnością wypadłby lepiej, ponieważ książce nic nie brakowało prócz dynamiki - był romans, wątek fantasy, piękna sceneria, historyczne tło. Tylko zbyt rozciągnięta fabuła, jak dla mnie. Za to gorąco polecam serial, teraz dostępny również na Netfliksie "Outlander" - wysokobudżetowa, dobrze zagrana produkcja, naprawdę fajna.

Diane Gabaldon polecała mi niejedna osoba. Obawiałam się ilości stron, ale przekonywano mnie, że nawet nie zauważę jak dotrę do końca książki. Niestety, to była droga przez mękę. Dawno żadna fabuła nie wywołała we mnie takiego zastoju czytelniczego. Długo ją męczyłam i nie do końca rozumiem zachwyty. Pomysł na fabułę świetny i pierwsze 50 stron naprawdę przyjemne, ale potem... po przekroczeniu bariery czasu coś się z tą książką dzieje nie tak. Autorka moim zdaniem nie potrafi poprowadzić interesującej fabuły. Historia to jakby zlepek wydarzeń, dziś stało się to, jutro to, ale nie mają one większego powiązania. Tak naprawdę z całej książki mogłabym wskazać tylko dwa, góry trzy fragmenty, które budowała jakaś akcja. Cała reszta opiera się na "domowych" czynnościach, pracy, ekologii, zwaśnionych rodach i o zgrozo dzieciństwie i młodzieńczych latach Jamiego (na co to w kółko odgrzewać?). Dodatkowo książka niestety jest dla mnie niepoprawna moralnie, mam tu na myśli, że skłania nas do myślenia dobrze o rzeczach, które powinny być traktowane jako złe, a wręcz je usprawiedliwia. Główni bohaterowie męczący, nie polubiłam ani jednego ani drugiego. Clair sama nie wie czego chce, jest jak dziecko we mgle z małym rozumkiem. Na dodatek wszyscy w koło płaczą, wynurzają się, spowiadają ze swoich emocji i są mocno niestabilni emocjonalnie. Jeden bohater ok, ale wielu? No i zakończenie. Osobiście uważam, że wymusza emocje i jest bardzo męczące, jakby na siłę autorka wymyślała co tu jeszcze zniszczyć i utrudnić i jak przeciągnąć dramatyzm. Do tego wszystko napisane jest pół filozoficznym językiem, który gubi się w opisach sytuacji i fizycznego przemieszczania się bohaterów (w jednej chwili ktoś trzyma głowę komuś na kolanach, a chwile potem już stoi za nim i nie wiemy co się faktycznie dzieje). Całościowo na siłę do przetrawienia, opornie, ale jakoś poszło. Czytałam gorsze, ale tej niestety za dobrą uznać nie mogę.