System. Obywatel NRD pod nadzorem tajnych służb

Okładka książki System. Obywatel NRD pod nadzorem tajnych służb autora Ewa Matkowska, 8389243113
Okładka książki System. Obywatel NRD pod nadzorem tajnych służb
Ewa Matkowska Wydawnictwo: Arcana powieść historyczna
184 str. 3 godz. 4 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Format:
papier
Data wydania:
2003-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2003-01-01
Liczba stron:
184
Czas czytania
3 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
8389243113
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki
Reklama

Kup System. Obywatel NRD pod nadzorem tajnych służb w ulubionej księgarnii

Porównywarka z najlepszymi ofertami księgarń
W naszej porównywarce znajdziesz książki, e-booki i audiobooki z najpopularniejszych księgarń internetowych. Niektórzy partnerzy przygotowują dla użytkowników naszego serwisu specjalne rabaty, dlatego warto kupować książki przez lubimyczytać.pl.
Oferty są prezentowane w trzech kategoriach: „Oferta dnia” (promocje partnerów),„Polecane księgarnie” (sprawdzeni partnerzy handlowi, z którymi współpracujemy na podstawie umów) oraz „Pozostałe”. W każdej kategorii kolejność prezentacji zależy od ceny produktu przekazanej przez księgarnie lub dostawcę porównywarki.
Lubimyczytać.pl nie prowadzi sprzedaży i nie uczestniczy w procesie zakupowym po przekierowaniu na stronę sklepu. Mimo że dokładamy starań, aby wszystkie linki i informacje były aktualne, nie mamy wpływu na ewentualne nieścisłości cenowe, błędne przekierowania lub zmiany w ofertach księgarni. Jeśli zauważysz nieprawidłowość, prosimy o zgłoszenie jej na adres: admin@lubimyczytac.pl. Dzięki Twojej informacji możemy jeszcze lepiej dbać o jakość działania naszej porównywarki.
Ładowanie Szukamy ofert...

Polecane przez redakcję

Oceny książki System. Obywatel NRD pod nadzorem tajnych służb

Średnia ocen
7,0 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE o książce System. Obywatel NRD pod nadzorem tajnych służb

Sortuj:
avatar
1101
1100

Na półkach: ,

34/130/2026
"MfS [Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego, potocznie Stasi] objęło swoja kontrolą wszystkie obszary życia społecznego. Sfera wolności ograniczała się w zasadzie do niewypowiedzianych myśli." Ano właśnie. Edukacja, kościół, literatura, medycyna czy ciupa - wszędzie czyhała Stasi ze swoimi sowieckimi / hitlerowskimi metodami zamęczania człowieka, wymuszania zeznań, faszerowania go prochami, Zaszczuwania itp.
Aby pisarza "zdyscyplinować" stosowano tzw. "systematyczną organizację niepowodzenia zawodowego" (nawiasem mówiąc, rozkoszne określenie!) czyli każde wydawnictwo odmawiało takiemu delikwentowi publikacji. A jak mu się udało wydać książkę w RFN, Stasi publikowała negatywne recenzje w prasie zachodnioniemieckiej (oraz pozytywne w enerdowskiej, żeby jeszcze bardziej pisarzowi dokopać).
W książce zamieszczono fragmenty planów działań, m. on. dyskredytacji niejakiego Wolfganga Templina. Chociażby z tego powodu warto po książkę sięgnąć: wszystkie działania zostały bardzo szczegółowo rozpisane. Wielu z nas mogłoby się takiego przygotowania uczyć. Oczywiście do innych działań, ale to skrupulatne podejście robi wrażenie.
Jak ktoś miał antyki albo dzieła sztuki, to się mu je wyceniało po cenach zachodnich (chociaż oczywiście możliwości sprzedaży na "kapitalistycznym" rynku nie miał ten ktoś żadnej, a w NRD ceny były znacznie niższe),a od tych kolosalnych kwot naliczano należny podatek. Człowiek nie miał z czego tego podatku zapłacić, wiec na poczet zaległości władze zajmowały jego antyki. Tralala, jakież to proste.
Budziszyn. Piękne miasteczko, byłam w lutym. Przez 30 lat należało do Polski (za czasów Chrobrego, jak zmarł to w zawierusze za Mieszka II Niemce sobie odebrały Łużyce i Milsko, razem z Budziszynem i Żytawą). W NRD więzienie w Budziszynie było jednym z największych w NRD. Trochę jak w starej stadionowej piosence: "duże więzienie i małe domki...". W tymże mamrze trzymano więźniów politycznych, czyli po prostu opozycję. Z książki dowiedziałam się, że stosowano tam prycze rosyjskiej konstrukcji - zawieszone na tle wysoko, że więzień, siedząc, nie sięgał do podłogi stopami. Zwisające nosi drętwieją. Ale leżeć w ciągu dnia nie wolno. Więc siedź i drętwiej, człowieku.
Erich Mielke. OD powstania Stasi w 1950 roku zasiadał w kierownictwie MfS. Przez 22 lata (1957-1989) był ministrem bezpieczeństwa państwowego, pełnił też zaszczytne funkcje partyjne. Bardzo zasłużony pan. A książka na to: "Jak przystało na bojownika na niewidzialnym froncie, grób Mielkego na berlińskim cmentarzu Friedrichsfelde jest anonimowy."
I wielki plus za kilka zdjęć na końcu!!

34/130/2026
"MfS [Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego, potocznie Stasi] objęło swoja kontrolą wszystkie obszary życia społecznego. Sfera wolności ograniczała się w zasadzie do niewypowiedzianych myśli." Ano właśnie. Edukacja, kościół, literatura, medycyna czy ciupa - wszędzie czyhała Stasi ze swoimi sowieckimi / hitlerowskimi metodami zamęczania człowieka, wymuszania...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
834
294

Na półkach: , ,

Mocna lektura. Przedstawia funkcjonowanie totalitarnego reżimu z wizji Georga Orwella.
Oby nigdy więcej!!!

Mocna lektura. Przedstawia funkcjonowanie totalitarnego reżimu z wizji Georga Orwella.
Oby nigdy więcej!!!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Poznaj innych czytelników

19 użytkowników ma tytuł System. Obywatel NRD pod nadzorem tajnych służb na półkach głównych
  • 14
  • 5
10 użytkowników ma tytuł System. Obywatel NRD pod nadzorem tajnych służb na półkach dodatkowych
  • 2
  • 2
  • 1
  • 1
  • 1
  • 1
  • 1
  • 1

Inne książki autora

Czytelnicy tej książki przeczytali również

Cytaty z książki System. Obywatel NRD pod nadzorem tajnych służb

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki System. Obywatel NRD pod nadzorem tajnych służb