Morderstwo w Akademii

Pascal
2014-10-01
2014-10-01
Paulina Rosińska

Ale fajna lektura sięgnięta "w ciemno" bez wygórowanych oczekiwań. Kryminał, trochę retro, trochę współczesny, trochę tajemniczy, bardzo satysfakcjonujący.

Książka jest trochę nietypowa, co ja wyróżnia zdecydowanie na plus. Ta nieszablonowość polega na osnuciu fabuły śledztwa seryjnych morderstw na kanwie prawdziwych wydarzeń na przełomie ostatniego wieku. Autor wprowadza nas w świat przełomowych pisarzy szwedzkich, którzy otrzymali lub nie otrzymali Nobla. Usnuł fikcyjny już wątek oparty na sporze pomiędzy członkami Akademii odpowiedzialnymi za głosowanie nad tym wyjątkowym wyróżnieniem, niezgadzającym się z ich wyborem tłumem czytelników i zdegradowanym twórcą.

Wszystko było by dobrze, gdyby autor zechciał utrzymać się w wyżej wymienionej koncepcji książki, już nawet myślałam, ze za pomysł i wykonanie należy się autorowi 10/10, gdyby nie zechciał wszystkiego spier..... zakończeniem, które nijak nie ima się wątku a wręcz jest absurdalnie niemożliwe. Już w te własnoręcznie skręcone helikopterki rozwalające bazę wojskową prędzej uwierzę, niż w to zakończenie.

Podsumowując książka chyba dla szerszej publiczności. Nie zabrakło intelektualnych i spokojnych wątków, a miłośnicy superbohaterów i przebiegłych złoczyńców też odnajdą coś dla siebie.

Czegoś mi w tej książce zabrakło. Czytałam z zaciekawieniem, w napięciu oczekując na odpowiedzi, a gdy wreszcie je otrzymałam, były tak niedbale podane, że nie spełniły budowanych na przestrzeni kolejnych stron oczekiwań. Ostatecznie długo oczekiwany finał był marny na tle zbudowanej otoczki. Trochę szkoda, bo mogło być super, a wyszło... Nieco gorzej.

"Morderstwo w akademii" to książka, którą czyta się lekko. Jednakże zawiązana intryga wydaje się być mocno naciągana, a przez to traci na wiarygodności. Trzeba jednak przyznać, że długo nie można dokonać identyfikacji mordercy oraz jego ostatniej ofiary - choć w moim odczuciu ten wątek został "dorzucony" w ostatnim porywie tworzenia historii. Podsumowując, jeśli nie oczekujemy prawdopodobnych motywów, śmiało możemy zabrać książkę na wakacyjne czytanie.

Historia bardzo ciekawa, kryminał dla bibliofila.

Historia bardzo ciekawa, kryminał dla bibliofila.

Te szwedzkie kryminały robią się już męczące. Nie dość że wstawki języka angielskiego nie wiem po co ( czy Szwedzi tak mówią?) to jeszcze te nazwy ulic i kościołów tak jakbym znała to miasto i coś mi to mówiło. Czasami ma się wrażenie jakby wszystkie te książki pisał jeden autor.

Za pierwszą połowę dałabym 9/10, ale za drugą...
No właśnie, początek świetny, tajemniczy morderca z bronią prochową, giną kolejni członkowie akademii w ilości dużej. Napięcie, akcja, fabuła, przekładasz strony jedna za drugą.
Aż w pewnym momencie wszystko robi się trochę niedbałe, chaotyczne i fantastyczne, jakby autor stracił wenę twórczą.
Koniec powinien być maksymalnie zaskakujący i satysfakcjonujący, ale tego zabrakło.
I wciąż dla mnie jest nie jasne dlaczego główna bohaterka zostaje odsunięta od śledztwa...taki nieprzemyślany do końca wątek.
W skrócie kryminał z ciekawą intrygą, ale dla mało wymagających.

Za pierwszą połowę dałabym 9/10, ale za drugą...
Koniec powinien być maksymalnie...

Interesujący kryminał dla miłośników książek. Bo pasja czytania może się czasem okazać zabójcza :)

Jako fanka dużej liczby morderstw w książkach, jestem na TAK :D Polecam!

Jako fanka dużej liczby morderstw w książkach, jestem na TAK :D Polecam!

• 2016
  • Domowa biblioteczka