Czarownica z Portobello

Drzewo Babel
2007-05-22
2007-05-22
Michał Lipszyc

Oh, Coelho. Jak sie go kocha, to sie go kocha. Jezyk i styl Coelhowski. Historia ciekawa i interesujaco opisana. Ach....

Główna bohaterka w dużej mierze tańczyła dodawało jej to sił. Potrafiła tym tańcem działać w specyficzny sposób działać na innych ludzi. Czytało mi się ją z przyjemnością tym bardziej że również lubię tańczyć ;) tu czułam go jako taki ... oczyszczający.

Mam problem z tą książką. Mogłaby być niezła, tak jak wydawała się do połowy, ale potem straciła walory literatury czy sztuki, a zmieniła się w coś w rodzaju podręcznika lub studium, i losy bohaterów przestały mnie interesować.

Szkoda. Mocno szkoda, bo na początku była super.

A, warto też dodać, że sama opowieść dotyczy miłości, i wyraźnie można poczuć to uczucie, czytając tę książkę. Zdecydowanie, miłość została tu oddana w wielu swoich blaskach i cieniach, niestety przeintelektualizowanie treści zburzyło odbiór.

I finalnie przypomniała mi coś bardzo, bardzo ważnego, rzuciła światło na najciemniejszy okres mojego życia, otwierając oczy, dlatego jestem bardzo wdzięczny, że po nią sięgnąłem.

Szkoda. Mocno szkoda, bo na początku była super.

Mistycyzm i nawiedzeni ludzie -coś czego nie znoszę ani w realu ani w literaturze.

Historia mi się rozmywa. Niewiele pamiętam z lektury. Przeczytałem bez większego zaangażowania, ale mimo rozczarowań dalej będę czytał Coelho. Coś jest w jego książkach, tylko ciężko mi powiedzieć co.

Niezapomniana pozycja na półce.

Niezapomniana pozycja na półce.

Nie do końca wiadomo o czym jest książka i jaka miała być puenta. Ale czytało się całkiem przyjemnie. Ciekawe było przedstawienie Ateny z perspektywy różnych osób. Nie była to oczywista lektura.

Miałam już nie sięgać po Coelho, ale został mi jeszcze jeden tytuł wypożyczony z biblioteki, kolejny dowód, że nie, nigdy więcej. Górnolotne pustosłowie.

Kocham wrażliwość tego wspaniałego człowieka

Kocham wrażliwość tego wspaniałego człowieka

Dwukrotnie myślałam, że odłożę tę książkę. Gdyby nie to, że nie miałam pod ręką innych, możliwe, że tak by się stało. Dobrnęłam do końca (środkowa część była chyba najnudniejsza) i moja ocena to 6 że względu na kilka cytatów, które w mojej obecnej sytuacji były trafne, pomogły mi podjąć pewne decyzje. Gdyby nie one, pewnie stanęłoby na 5 gwiazdkach. Nie szaleję za Coelho i z pewnością nie jest to jedna z najlepszych jego książek, dlatego też nie poleciłabym jej od tak. Są w niej momenty, które sprawiły, że pomyślałam "Co za bełkot", jest trochę myśli, które wydają mi się niejasne pod kątem przekazu-nie tyle wieloznaczne, co niejasne. Forma ciekawa (punkt widzenia różnych osób znających bohaterkę,przedstawiony w formie relacji tych osób i z różnych perspektyw czasowych),jednak chyba niezbyt dobrze wykorzystana.

• Paulo Coelho
  • 2011