Księga Przyjaciół Natsume #1

Okładka książki Księga Przyjaciół Natsume #1 Yuki Midorikawa
Okładka książki Księga Przyjaciół Natsume #1
Yuki Midorikawa Wydawnictwo: Studio JG Cykl: Księga Przyjaciół Natsume (tom 1) komiksy
komiksy
Księga Przyjaciół Natsume (tom 1)
Natsume Yuujinchou (夏目友人帳)
Studio JG
2018-09-28
2018-09-28
2010-01-05
Dariusz Latoś
fantasy przygoda tajemnica okruchy życia siły nadprzyrodzone manga

Może rysunki nie są jakieś wybitne, bardzo szczegółowe- i wcale takie nie muszą być. "Księga przyjaciół Natsume" jest świetna w swojej prostocie. Zarówno pod względem fabuły jak i ilustracji. kreska jest taka delikatna i od razu można wyczuć ten klimat shoujo. Wszystkie tomiki z tej serii są bardzo przyjemne w odbiorze, idealne do rozluźnienia się po ciężkim dniu, polecam :)

1920

Dobra manga, od autorki "W stronę lasu świetlików", historie podobne. I tu też pod koniec się wzruszyłam.

Natsume doczekało się niedawno polskiego wydania, ale ponieważ seria ma w tej chwili 23 tomy i nadal wychodzi, zdecydowałam się na anglojęzyczną wersję elektroniczną. Teraz już wiem, że do grona zagorzałych fanów nie dołączę, mimo że było całkiem przyjemnie.

Głównym bohaterem serii jest Takashi Natsume, nastolatek obdarzony niepożądaną umiejętnością widzenia istot nadprzyrodzonych z japońskich mitów - yokai. Co więcej, te mity widzą jego i nie zawsze są przyjaźnie nastawione.

Jak dowiadujemy się w pierwszym rozdziale, babka Natsume zawarła liczne kontrakty z tymi istotami i pospisywała je w "Księdze Przyjaciół". Reiko nie żyje jednak od lat, a imiona wielu yokai pozostają związane w księdze (aczkolwiek bliżej jej do szkicownika). Gdy ta trafia w ręce bohatera, Natsume postanawia pozwracać imiona yokai - ku niezadowoleniu Nyanko-sensei'a, potężnego demona, który chroni chłopca w zamian za obietnicę, że po jego śmierci otrzyma księgę i władzę nad yokai, zawartą na jej kartach. O ile coś jeszcze zostanie...

Sama autorka przyznaje się w posłowiu, że "Księga przyjaciół Natsume" została zaplanowana jako seria epizodyczna. W każdym rozdziale przypomina też główny zarys fabuły (bohater widzi yokai, księga) więc na upartego można się odnaleźć nie zaczynając od początku (chociaż nie polecam).

Po pierwszym, wstępnym rozdziale dostajemy trzy bliżej niezwiązane wycinki z życia bohatera. Historie są przyjemne, urocze na swój sposób. Żaden tam wyciskacz łez, ale mogą być poruszające. Nawet wciągają.

Kreska ujdzie. Pasuje do tonu historii, ale służy tylko przedstawianiu wydarzeń. Bywa lekko niechlujna. Czyli nie razi, ale nie ma na czym zawiesić wzroku - chyba ani jeden kadr nie wywołał u mnie zachwytu.

Niestety, zapowiedź epizodycznej serii ze strony autorki oraz ilość tomów mnie wystraszyły. Nie przeszkadzają mi długie serie, o ile fabuła po prostu wymaga tylu tomów. Do serii-tasiemców nie mam jednak cierpliwości - lubię, kiedy akcja idzie od A do B i nie mitręży po drodze. Może i coś się zmieni, w końcu kartek w księdze jest ograniczona ilość, ale nie ciągnie mnie, żeby sprawdzić. Zresztą wątpię, by to o wartką akcję i bieg ku konkluzji w "Księdze przyjaciół Natsume" chodziło.

Tytuł po prostu nie dla mnie.

O tej mandze słyszałam już bardzo dawno i przyznam szczerze, że nie wiem skąd ten zachwyt nad nią. Podobała mi się kreska - jest to zdecydowany plus całej mangi, fabuła z początku też, ale każdy kolejny rozdział był o tym samym. Może kolejne tomy okażą się lepsze.

Natsume Yuujinchou to anime w którym zakochałam się od pierwszego wejrzenia. Tak samo było w kolejnymi seriami.
Jak jest z mangą? Jestem zafascynowana tą historią, czekam na więcej. I chociaż już podbiło moje serce jestem ciekawa czy przebije anime. Jak na razie jest na dobrej drodze do tego. Byle żeby dalej było tak świetne jak jest.

Świetna manga, każdy rozdział jest ciekawą historią, w której poznajemy przeróżne yokai. Jest to dobry wstęp do zapoznania się z japońskim folklorem.

Na razie fabuła wydaje mi się bardzo nużąca. Masa tekstu, niewiele się dzieje.

Na razie fabuła wydaje mi się bardzo nużąca. Masa tekstu, niewiele się dzieje.

• Manga
  • Mangi