Twoje imię

2017-12-21
2017-12-21
2016-06-18
Paulina Tuczapska
dramat romans science fiction siły nadprzyrodzone light nowel

Okładka książki She and Her Cat Naruki Nagakawa, Makoto Shinkai
She and Her Cat Naruki Nagakawa, Ma...
Okładka książki Ona i jej kot Naruki Nagakawa, Makoto Shinkai
Ona i jej kot Naruki Nagakawa, Ma...
Okładka książki Dziecię słońca i deszczu #3 Makoto Shinkai, Kubota Wataru
Dziecię słońca... Makoto Shinkai, Kub...

Wzruszająca i krótka historia o miłości. Aż się robi cieplutko w serduszku i kibicuje głównym bohaterom. Nie miałam za dużo stycznisci z light nowelkami, dlatego na niektóre rzeczy przymkłam oko. Na słoneczny weekend w sam raz.

Mogę przyznać Shinkai'owi jedno. Nieźle wyszło mu to przeniesienie bardzo filmowej narracji na light novelę. Szkoda tylko, że to nadal ta sama historia, która już nie zrobiła na mnie wrażenia jak ją oglądałem w filmie.

Choć konwencja zamiany ciał wydaje się być mocno wyświechtana przez amerykańskie komedyjki rodzinne, to jednak okazuje się, że temat można pokazać zupełnie inaczej. Również sam cel zamiany jest całkowicie inny.

Lepiej sięgnąć po anime.

Lepiej sięgnąć po anime.

Przynajmnie się czyta, jednak anime zrobiło na mnie dużo większe wrażenie. Jeśli ktoś jest turbo fanem filmu i ma za sobą mangę, a ciągle mu mało, myślę że może sięgnąć i po tę książkę.

Na półkach: , , , , , , ,

Ej, nie spodziewałam się, że ta krótka (130 str) tak bardzo mi się spodoba. Zastanawia mnie, czy bym się tak dobrze odnalazła w tej historii, gdybym nie znała film... ale i tak będę miło wspominała "twoję imię.". Tłumaczenie jest pierwszorzędne! Pewnie powrócę, podobnie jak do samego filmu. Polecam :)

1907

Niby to krótkie, niby to łatwe i szybko powinnam przebrnąć, ale takie jakieś dziwne.. Nie, totalnie nie moje klimaty.

Przepiękna historia, którą powinien znać każdy. Tłumaczenie wydaję się być dobre, to też serdecznie polecam. No, a po książce obowiązkowo film.

... Skupmy się zatem już na zasadniczej części Twojego imienia czyli na przedstawionej tutaj historii i na bohaterach. Początkowo wszystko wydaje się być zagmatwane, ale w dosyć szybkim tempie zaczynamy się przyzwyczajać do tutejszego klimatu. Na pewno pomaga w tym stopniowe poznanie bohaterów. Najpierw poznajemy sytuację od strony Mitsuhy, dziewczyny z niewielkiej mieściny. Następnie zaś, narracja płynnie zaczyna przechodzić na Takiego, licealistę z Tokio, który to w dalszej części komiksu/powieści przejmuje w tym aspekcie dowodzenie. Uważam, że ten podział narracji został dobrze ujęty za pomocą komiksu, gdzie 1. tom jest w głównej mierze przedstawiony z perspektywy Mitsuhy, drugi - Takiego, a trzeci jest plecionką obu. ...

Całość opinii można przeczytać na moim blogu (recenzja obejmuje wszystkie 3 tomy mangi i powieść*): https://manga-no-tsuki.blogspot.com/2018/11/ktos-ty-twoje-imie-manga-light-novel.html
ZAPRASZAM! ;)
*Ocena na LCz, oczywiście, odpowiednio do każdego tomu. ;D

Może za dużo wymagam.
Może niepotrzebnie nastawiałam się na całkiem dobrą książkę.
Może nawet to moja wina.
Ale "Twoje imię" to jeden z największych zawodów książkowych w moim życiu.
Dlaczego?
Otóż nawet nie wiem, jak wytłumaczyć to, co mnie spotkało. To, co się stało, gdy otworzyłam książkę i zobaczyłam raz wytłuszczony tekst, a raz normalny. Co się stało, gdy zdałam sobie sprawę, że fabułę CAŁEGO FILMU zmieszczono w ledwo 140 stronach.
Styl pisania, jakoś tego pisania, warsztat pisarski czy cokolwiek innego - to nie istnieje. Czytelnik dostaje jakieś streszczenie, jakąś głupią papkę słów, zakończoną często wielokropkiem, mnóstwo faktów w jednym zdaniu i praktycznie ZERO opisów. Gdybym nie oglądała filmu, nie byłabym w stanie czegokolwiek się dowiedzieć z książki. NIC. A już na pewno nie, jak wyglądają bohaterowie, bo oprócz jakiś faktów dotyczących ubioru czy uczesania i CYCKÓW więcej nie dostaniemy.
Twoje imię wygląda trochę jak słaby scenariusz. Coś coś mówi, jest opis, co się dzieje, choć taki w formie streszczenia. Dla przykładu cytat:
"Oboje się zdziwili na widok mojej fryzury. Tesshi mało szczęki nie zgubił. BYli tak zaskoczeni, że poczułam lekkie wyrzuty sumienia. Całą drogę szeptali między sobą..."
Fakty, absolutne fakty. Żadnych opisów, żadnych wydarzeń, same fakty.
Przepraszam, ale nie mogę polecić tej książki nikomu. To marnotrawstwo pieniędzy, a szczególnie dla tych, którzy filmu nie oglądali. Słabe, bardzo słabe. To jest coś, co zostało wydane tylko dla dodatkowej kasy. I oczywiście nie mam tu na myśli studia JG, bo... no oni zrobili, co mogli. Ale z takiego... taniego i słabego tworu, który przypomina raczej bardzo niskiej klasy fanfiction, nic sie nie dało więcej wycisnąć.
NIE POLECAM!

Może za dużo wymagam.
Może niepotrzebnie nastawiałam się na całkiem dobrą książkę.
Może nawet to moja wina.
Ale "Twoje imię" to jeden z największych zawodów książkowych w moim życiu.
Dlaczego?

• Light Novel
  • Manga
  • Light novel
  • Książki

Dodaj cytat z książki Twoje imię