Spór o istnienie Boga. Analityczno-intuicyjny argument na rzecz teizmu

Okładka książki Spór o istnienie Boga. Analityczno-intuicyjny argument na rzecz teizmu Jacek Wojtysiak
Jacek Wojtysiak Wydawnictwo: W drodze Seria: Wykłady otwarte z teologii naturalnej im. I.M. Bocheńskiego OP filozofia, etyka
filozofia, etyka
Wykłady otwarte z teologii naturalnej im. I.M. Bocheńskiego OP
W drodze
2012-01-01
2012-01-01
Filozofia religia teologia teologia naturalna teizm argument na istnienie Boga

Okładka książki Racjonalizm – krytycyzm – ścisłość. Prace dedykowane Profesorowi Adamowi Jonkiszowi z okazji 70. rocznicy urodzin Józef Bremer SJ, Anna Brożek, Piotr Duchliński, Jacek Juliusz Jadacki, Robert Janusz, Kazimierz Jodkowski, Adam Jonkisz, Jakub Jonkisz, Jolanta Koszteyn, Bogdan Lisiak, Piotr Stanisław Mazur, Zbysław Muszyński, Adam Olech, Krzysztof Piekarski, Jacek Poznański SJ, Jakub Pruś, Marek Rembierz, Wojciech Sady, Urszula Szuścik, Ryszard Wiśniewski, Jacek Wojtysiak, Jan Woleński
Racjonalizm – ... Józef Bremer SJ, An...
Okładka książki Źródła mądrości Marcin Iwanicki, Jacek Wojtysiak
Źródła mądrości Marcin Iwanicki, Ja...

Wojtysiak w przemyślany i skrupulatny sposób przedstawia swoją proteistyczną argumentację, nawiązując do myśli klasyków, jak i autorów współczesnych; podaje liczne dodatkowe uwagi w "Addendach", książka zawiera nawet krótki rozdział polemizuje ze słynnym "Boeingem" Dawkinsa. Bardzo dobry kawał filozofii religii.

Udał się moim przyjaciołom prezent urodzinowy. Książkę Wojtysiaka czytałem zaintrygowany i podbudowany. Z niektórymi tezami książki mogę się zgodzić, z niektórymi raczej bym się spierał, ale sam "poziom", styl argumentacji, uczciwość intelektualna - coś rzadkiego i bardzo cennego, wzór, z ktorego można się uczyć (mogłaby to być dobra lektura dla studentów, pokazująca, jak poprawnie formułować argumenty, bronić swojego stanowiska bez dogmatyzmu, z szacunkiem odnosząc się do opinii odmiennych).
Autor nie owija w bawełnę, jasno formułuje swoje stanowisko, wskazuje na jego mocne i słabe punkty, jest obeznany zarówno z tradycją, jak i z dyskusją współczesną (wiele cytowanych prac zostało wydanych mniej niż 10 lat temu). Ma jasną świadomość tego, że ludzki rozum nie jest ani omni-potentny (jak chciało oświecenie),ani im-potentny (jak często uważa się współcześnie). Mamy prawo zadawać trudne pytania i szukać dla nich racjonalnego wyjaśnienia, bez roszczenia absolutnej pewności (niepowątpiewalności),ale też bez popadania w totalny sceptycyzm.
Samo zagadnienie tytułowe, czyli kwestia istnienia Boga (absolutu),jak najbardziej podlega pod zakres pytań, na które można szukać racjonalnej odpowiedzi, testując różne hipotezy i wybierając te z nich, ktore wydają się bardziej wiarygodne, zgodne z naszymi intuicjami (podstawowymi, powszechnymi przekonaniami na temat świata, np. Intuicja Przygodności - rzeczy mogłyby być inne, niż są, nie muszą istnieć, mogłoby ich nie być). O ile filozof to ktoś, kto próbuje zrozumieć rzeczywistość, szuka wyjaśnień dla niej, o tyle w skład hipotez, które musi rozważyć, wchodzi przekonanie o istnieniu Boga i próba jakiegoś określenia tego, kim(czym) taki Bóg może być.
Książka Wojtysiaka to książka filozoficzna, a nie podręcznik apologetyki lub wykładnia katechizmu. Myślę, że można ją zrozumieć i odnieść pożytek z lektury bez biegłej znajomości filozofii, ale na pewno nie będzie to zadanie proste. W każdym razie polecam, niezależnie od stanowiska zajmowanego w kwestii (nie)istnienia Boga.

• Filozofia
  • TFilozofia/Etyka
  • Filozofia/Religia
  • TTT
  • Teologia/ Lektura Duchowa
  • Polecone przez A. Cz.

Dodaj cytat z książki Spór o istnienie Boga. Analityczno-intuicyjny argument na rzecz teizmu