Powrót człowieka pierwotnego: rewolucja antyprzemysłowa

Okładka książki Powrót człowieka pierwotnego: rewolucja antyprzemysłowa
Ayn Rand Wydawnictwo: Zysk i S-ka Seria: Antropos nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Antropos
człowiek nihilizm industrializacja kapitalizm

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Na półkach: , , , , ,

Książki Ayn Rand można podzielić na dwie kategorie. Pierwsza to beletrystyka, a druga to zbiory esejów. "Powrót człowieka pierwotnego" zalicza się do drugiej kategorii. W książce znajdziemy naprawdę świetnie napisane eseje, których motywem przewodnim jest ukazanie prawdziwego oblicza altruizmu i kolektywizmu w różnych ich postaciach. W "Powrocie człowieka pierwotnego" poza esejami Rand, znajdziemy też kilka napisanych przez Petera Schwartza, które niczym nie odbiegają od linii wyznaczonej przez autorkę. Jest to książka, po przeczytaniu której naprawdę zaczyna się inaczej widzieć świat. Pokazana jest manipulacja i zakłamanie, wręcz oszustwa, tak zwanego mainstreamu. Ukazane są prawdziwe cele i dążenia ruchów ekologicznych, feministycznych czy innych kolektywistów. Należy zauważyć, że pomimo tego iż książka napisana jest przez kobietę, to ta nie szczędzi gorzkich słów współczesnemu jej feminizmowi - współczesny nam działa dokładnie na tej samej zasadzie. Teksty zostały napisane na przełomie lat 60-70 nie straciły jednak na swojej aktualności. Widzimy wręcz, że przewidywania Rand się sprawdzają, jest dokładnie tak, jak pisała kilka dekad temu. Naprawdę warto przeczytać!

Powrót człowieka pierwotnego jest zbiorem esejów napisanych przez Ayn Rand i Petera Schwartza. W artykułach autorzy krytykują postawy anty-przemysłowe, które są antyludzkie i negują Rozum i Godność człowieka. W tym dziele można poczytać o działaniach Nowej Lewicy z lat 70 na uniwersytetach, krytykę państwowego systemu edukacji, który nie uczy ludzi myśleć samodzielnie oraz ogólną krytykę kolektywizmu. Najwięcej w tej krytyce dostaje się hipisom i ekologom, którzy otwarcie stawiają życie ludzi niżej niż naturę. Winą za rozprzestrzenianie się tych postaw autorzy obarczają współczesną filozofię(oraz filozofię kantowską), która według nich oddziela rozum od rzeczywistego bytu. Według nich aby zatrzymać te niszczycielskie trendy, należy otwarcie stanąć w obronie rozumu oraz wynikających z niego dobrodziejstw cywilizacji i indywidualizmu. Szczerze polecam każdemu.

Dodaj cytat z książki Powrót człowieka pierwotnego: rewolucja antyprzemysłowa