Niewolnicy z Socorro

Okładka książki Niewolnicy z Socorro John Flanagan
Okładka książki Niewolnicy z Socorro
John Flanagan Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Drużyna (tom 4) fantasy, science fiction
Drużyna (tom 4)
Brotherband: Slaves of Socorro
Jaguar
Zuzanna Byczek
fantastyka

W tej części drużyna "Czapli" zostaje zadanie od samego króla Araluenu, jednak musimy na to spotkanie zaczekać, ponieważ mieli ważniejsze sprawy na głowie. Tradycyjnie na najlepszą część trzecia było wyczekać aż do samego końca i powiem, że miała trochę dosyć tego wprowadzania nas do głównej akcji. Mimo wszystko końcowe wydarzenia wynagrodziły, bo były całkiem ciekawe. Głównie podobała mi się sytuacja, która miała miejscem w lochach z Ingvarem i pozbycie się "Nocnego Wilka". Również podobało mi się, że nie wszystko szło tak gładko w tym tomie, bo mam wrażenie, że wcześniej szczęście zbyt mocno było im sprzyjające. Najciekawsze jednak, że w tym wszystkim pomagał im zwiadowca i to nie byle jaki, a sam Gilan. I szczerze, trochę go nie poznawałam w tym wszystkim. Może przez to, że nie było w akcji tej słynnej peleryny zwiadowców, co prawda nie było sposobność do tego, jednak bez niej to nie to samo. Myślę, że kto czytał "Zwiadowców" ten wie, o czym mówię. Jestem ciekawa, co to za pilna sprawa, przez którą Gilan w ogóle się pojawił w tej książce. Lecę to sprawdzić. (:

Kolejna część przygód Hala i jego przyjaciół, która wciąga i bawi. Książka napisana lekko, z humorem, ale przemyca ważne dla młodego czytelnika treści. Jest to jedna z lepszych młodzieżówek przygodowych, jakie czytałam.

Trochę gorsza niż poprzednie części.

Trochę gorsza niż poprzednie części.

Ogromnie podobała mi się ta książka! Mnóstwo się w niej dzieje, bohaterowie są wspaniale wykreowani, widać, że autor włożył wiele serca w to by stworzyć na kartach swojej powieści wspaniałą rodzinę, o której przygodach czyta się z zapartym tchem. Wspaniała książka. Podziwiam styl pisania autora i świetną kreację bohaterów. Majstersztyk.

Po raz kolejny stwierdzam, że chyba jestem za stara na te książki bo w pierwszych 5 tomach Zwiadowców byłam bezbrzeżnie zakochana. Aczkolwiek uwielbiam inne "Małoletnie" książki więc to ze stylem pisania musi być coś nie tak.
Hal i jego drużyna wyruszyli na misję do Araulenu a co za tym idzie siłą rzeczy musieli spotkać Zwiadowców, nie spodziewałam się jednak, że w tak wykastrowanej formie. To co autor zrobił z Gilanem to śmiech na sali. Brak charakteru, Gilan jest tylko kukiełką, która chodzi w tą i z powrotem wykonując działania. Mam zresztą wrażenie, że los sprzysiągł się przeciwko bohaterom. Co nie pójdą zrobić to "i wtedy stała się tragedia", taka drama kliszowa, żeby zadanie utrudnić, ale nie uniemożliwić bo przecież akcja.
Nie podoba mi się w ogóle styl pisania, prosty jak budowa cepa a zarazem toporny.
Mam również zastrzeżenia co do wartości przekazywanych młodzieży. Picie alkoholu jest fuj, niewolnictwo jest be, ale już machloje podatkowe, sprzeciwianie się władzy, brak szacunku do wyższych instancji jest naprawdę bardzo spoko! Buntowniczość OK, ale nie w takiej formie.
Czuję, że następne tomy będą drogą przez mękę...

John Flanagan jak zwykle nie zawodzi <3

John Flanagan jak zwykle nie zawodzi <3

Kolejny dobry tom serii "Drużyna" zapowiadający kolejną świetną przygodę. Muszę jednak przyznać, że książki z tej serii wciągają mnie znacznie mniej niż książki z serii "Zwiadowcy". Nie czuję już tego klimatu, humoru i podekscytowania co wcześniej. Być może spowodowane jest to przewidywalnością tego tomu, który nie dostarczył mi takich emocji, jak przy poprzednich tomach.

Kiedy Czaple zostają wysłane do Araluenu, Hal, Stig i Thorn są podekscytowani perspektywą nowej przygody. Niebawem jednak okazuje się, że dawni wrogowie nie śpią i młodzi żeglarze mogą zapomnieć o spokojnej przeprawie... Czaple zostają wplątane w niebezpieczną intrygę i zmuszone do wzięcia udziału w wyprawie, której celem jest ocalenie porwanych Aralueńczyków, którzy mają zostać sprzedani na targu niewolników . Tym razem Hal i przyjaciele mają do pomocy jednego z królewskich Zwiadowców. Ale nawet takie wsparcie może okazać się niewystarczające.. Polecam tę serie przede wszystkim osobom głodnym przygód i tym ludziom dla których książki i czytanie to skarb.

Czwarta odsłona przygód drużyny Czapli wypada nieco słabiej niż poprzednie. Początek jest obiecujący, ale później akcja staje się do granic przewidywalna i tak naprawdę nic spektakularnego nie dzieje się przez całą książkę. Można powiedzieć, że bohaterom aż denerwująco wszystko wychodzi, może pomijając jeden epizod koniecznej dla fabuły. Mam nadzieję, że piąta część pozytywnie mnie zaskoczy, bo naprawdę polubiłam bohaterów tej serii.

Jak zwykle kolejna książka z serii "Drużyna" trzyma poziom poprzednich, czyli ma w sobie dużą dawkę humoru, rozwiniętą akcję i ciekawych bohaterów. W czwartej części poznajemy kolejny kraj świata wykreowanego przez autora - Araluen. I choć wydaje się, że w czasie stacjonowania tam drużyny młodych, skandyjskich wojowników nie stanie się tam nic szczególnego to jednak zapowiada się kolejna ciekawa przygoda, którą przeżyjemy czytając książkę z serii "Drużyna". Zdecydowanie jest to książka warta przeczytania, godna polecenia i wciągająca czytelnika.

• John Flanagan