Kto sieje wiatr

Okładka książki Kto sieje wiatr Nele Neuhaus
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Kto sieje wiatr
Nele Neuhaus Wydawnictwo: Media Rodzina Cykl: Oliver von Bodenstein i Pia Kirchhoff (tom 5) Seria: Gorzka Czekolada kryminał, sensacja, thriller
Oliver von Bodenstein i Pia Kirchhoff (tom 5)
Gorzka Czekolada
2012-06-08
Anna Urban, Miłosz Urban
literatura niemiecka

Szczegółowo i zawile

Dużo nie napiszę, ale napisać trzeba. Ta część strasznie mnie wymęczyła. Skomplikowane relacje pomiędzy zaplątanymi w wydarzenia osobami, do tego Oliver który przestaje być Oliverem... za dużo jak dla mnie. Daję 6 i wydaje mi się, że to i tak dużo.

Ciężko się tę powieść czytało. Nie dlatego, że była kiepska, tylko ze względu na wagę opisywanych w niej problemów.
Międzynarodowe spiski, korupcja na wysokim szczeblu, zabójcy na zlecenie - to wszystko zdecydowanie przerasta zwykłe śledztwo.
Wolę, gdy bohaterowie mogą się skupić na dochodzeniu, przykro było patrzeć na pogubienie Oliviera.
Poza tym było mi w sumie wszystko jedno, kto w końcu zabił. Wszyscy podejrzani byli tak koszmarni, że mógł to być ktokolwiek z nich.
Więc w sumie śledztwo w sprawie zabójstwa jakoś się rozmyło w tych gigantycznych aferach i dlatego ta część była trochę mniej udana.
Może też jest to kwestia tłumaczenia: jak przeczytałam kilka razy "dziewczyna" a potem dostałam info, że Ricky jest po czterdziestce, to się trochę zdezorientowałam. Nie mam pojęcia w jakim wieku jest Frauke ani Annika.
Ale lubię pióro tej Autorki i na pewno będę wracać do jej serii.

Poza tym było mi w sumie wszystko...

Cała akcja książka kręci się wokół afery zbudowania farmy wiatrakowej. Synowie walczą z ojcem o ziemię, na której ma stanąć farma. Ojciec nie chce odpuścić ponieważ obiecał mieszkańcom, że nie dopuści do budowy a synowie z kolei są na skraju bankructwa i farma pozwoliłaby im się odbić od dna. Mimo wielkich pieniędzy, które są proponowane właścicielowi ziemi nie chce się ugiąć i walczy do końca nawet kosztem swojej rodziny. W konsekwencji dochodzi do tragedii i wszystko zmienia się o 180 stopni.
Nagle zostaje we wszystko zamieszany Bodenstein i jego rodzina. Zaczynają się komplikacje i Oliver zostaje odsunięty od sprawy ponieważ podejrzewa się go o mataczenie w śledztwie dla dobra swojej rodziny. Pia musi zatem sama zmierzyć się z całą chmarą ludzi, z których każdy ma swoje korzyści żeby albo dopuścić do budowy farmy albo nie. Ona pośrodku całej afery zdana praktycznie na siebie i swoją wiedzę oraz intuicję.
Oczywiście Bodenstein nie byłby sobą gdyby po cichaczu nie prowadził swojego śledztwa i nie próbował pomóc Pii.
Nawet nie zdaje sobie sprawy dokąd go to zaprowadzi i że sam wpadnie w matnię kłamstw. Uczucia, które pojawią się w dochodzeniu prawdy również mu nie pomogą a wręcz go zgubią..
Piąty tom z tej serii i kolejny dobry tom. Zaczynając swoją przygodę z Nele nie zachwyciłam się nią, wręcz bym napisała, że pierwsze dwa tomy zmęczyłam. Natomiast z każdym kolejnym już tomem było coraz lepiej. Piąta część już zdecydowanie mnie porwała. Spodobał mi się pomysł całej akcji a najbardziej przypadł mi do gustu motyw wplątania się głównego bohatera w całą sprawę emocjonalnie. Taki twardy gość, poukładany i dał się zwieść kobiecie... Nigdy bym nie przypuszczała, że to jego dosięgnie- prędzej obstawiłabym Pię niż jego.
Przez ten wątek życia osobistego Olivera książkę czytało się fantastycznie. Główny wątek oczywiście zabójstwo i dochodzenie kto jest winny a w tle wątek miłosny.. Po prostu majstersztyk- nie można było się oderwać. Samo zakończenie również zaskakuje co w poprzednich tomach się nie zdarzyło bo zazwyczaj przewidywałam finał. Tym razem zakończenie zdecydowanie się różniło od pozostałych i to na plus.
Z tego co się orientuję to seria Nele w Polsce zaczęła się ukazywać od 4 tomu czyli Śnieżka musi umrzeć i myślę, że gdybym zaczęła czytać od tego tomu to nic by się nie stało a wręcz bardziej bym się zachłysnęła całą serią.

Powieść nie tak dobra, jak poprzedzająca ją "Śnieżka...". Przyzwyczaiłam się jednak do bohaterów i tak sobie czytam wszystko po kolei...

Było to moje 3 spotkanie z autorką i ta część podobała mi się najmniej. Akcja nie wciągnęła mnie tak samo jak w poprzednich książkach. Liczyłam na trochę więcej na zakończenie, a sprawca tym razem nie był zaskoczeniem. Mimo to i tak wam polecam tę książkę jak i inne książki autorki, ponieważ w porównaniu do dużej grupy kryminałów ta wypada lepiej.

Jest takie powiedzenie, że kto sieje wiatr ten zbiera burzę. I w tym przypadku powiedzenie się sprawdziło. Pierwsza połowa nudnawa chociaż generalnie lubię książki Pani Nele Neuhaus. Dopiero po połowie akcja nabiera rumieńców, pojawiają się nowe tropy i poszlaki.Krąg podejrzanych o morderstwo poszerza się a Pia Kirchhofi Oliver von Bodenstein mają pełne ręce roboty.A właściwie wszystko spada na Pię, ponieważ Oliver w tym tomie trochę popłynął.Zaczął zachowywać się jak nieopierzony sztubak, na dokładkę naiwny sztubak. Powiedzenie, że miłość jest ślepa też możemy uznać za prawdziwe. Sam pomysł na fabułę dotyka ważnych problemów ekologicznych i otwiera trochę oczy na rangę tych problemów. I oczywiście we wszystko miesza się polityka. A raczej żądni władzy i pieniędzy politycy. Jakże by inaczej. Szukam kolejnego tomu z nadzieją, że Oliver otrzeźwieje i weźmie się w garść.

Ta mi się średnio podobała. Przeczytam jednak dalsze części.

Ta mi się średnio podobała. Przeczytam jednak dalsze części.

Jestem w trakcie czytania serii i w mojej opinii była to najgorsza z dotychczasowych książek. Mam wrażenie jakby odstawała klimatem od poprzednich 4. Liczę, że kolejne tomy będą lepsze.

Ciekawa akcja, ważkie problemy. Momentami słaba psychologia emocji i zachowań (zwłaszcza w wątku Emmy i Floriana),ponadto w połowie odkryłam już co i jak, choć przyznam, że i tak z ciekawością doczytałam do końca. Niewątpliwie jest to autorka wysokiej klasy.

Uważam że seria jest całkiem udana i fajnie się ją czyta,zbrodnia i polityczno-ekonomiczne rozgrywki biznesowe .I jak zwykle w pewnym momencie życia i policyjnej roboty dochodzi do spięcia i konfliktu interesów.👍

• Kryminał
  • Thriller/sensacja/kryminał