Dzieje Greków i Rzymian. Piękno i gorycz Europy

Świat Książki
2003-01-01
2003-01-01
Grecja Rzym starożytność Europa

To świetna literatura, bez rozróżnienia na gatunki. Bohaterowie ożywają i tworzą swój świat, który jest też "naszym". Choć jakby coraz mniej...

Książka w zwięzły sposób opisuje historię wymienionych w tytule Greków i Rzymian- poczynając od prehistorii, poprzez okres klasyczny, hellenistyczny, Republikę oraz Cesarstwo. Poziom wiedzy określiłbym jako uzupełnienie materiału do matury rozszerzonej z historii. Autor skupia się głównie na wydarzeniach znanych z popularnych kalendariów, wplatając od czasu do czasu anegdoty o życiu poszczególnych najważniejszych postaci i z rzadka wyrażając swoje osobiste przemyślenia. Greków i Rzymian widzimy bowiem przez drobny, acz obecny filtr przekonań autora.
Lektura jest zwięzła i książka sama wpada w rękę. Na plus zasługuje podzielenie opisywanych dziejów na tematyczne działy, które pozwalają na lepszą orientację w lekturze. Umożliwia to również dzielenie książkę na odpowiednie "porcje".

Wiele z elementów, szczególnie społecznych i kulturowych zostało przez autora pominiętych. Część z nich znajduje się chyba w innych pozycjach Pana Z. Kubiaka, bo dość często do nich odsyła. W pewnym momencie stało się to dla mnie irytujące (autor zaznacza jednak na samym początku, że w tej książce skupia się na polityce i wielkiej historii). Uważam też, że dzieje Cesarstwa Rzymskiego zostały potraktowane zbyt ogólnikowo i można by wskazać więcej szczegółów nie tyczących się życia poszczególnych imperatorów.

Uważam, że książka jest dobrym wstępem do bardziej szczegółowych studiów nad losem Greków i Rzymian.

Rzetelnie przygotowana i przystępnie napisana historia europejskich korzeni. Razem z autorem czytelnik wędruje przez starożytną Grecję i Rzym, uzupełniając i pogłębiając swoją wiedzę. Ta książka to pasjonująca lektura, od której momentami trudno się oderwać. Jest podzielona na krótkie rozdziały i podrozdziały, więc jeśli ktoś woli dawkować sobie wiedzę, to też ma taką możliwość. Żałuję, że nie zetknęłam się z tym utworem w czasach szkolnych i w trakcie przygotowań do matury z historii - myślę, że lektura tej książki jest zdecydowanie bardziej pożyteczna (i ciekawsza) niż czerpanie wiedzy z niejednego podręcznika.

Świetna książka, już sam podtytuł - piękno i gorycz Europy - wskazuje, że będziemy mieli do czynienia nie z suchą, akademicką wyliczanką, ale z panoramą pełną emocji i osobistych odniesień, w rodzaju esejów Jasienicy. Świetnym rozwiązaniem są notatki na marginesie, a jeszcze lepszym - brak ramek z odrywającymi od czytania głównej treści "ciekawostkami" (jakie serwuje np. Davies). Czytając tę książkę, co chwilę dziwiłem się, jak wiele zawdzięczamy Rzymowi, Grecji zresztą też. Zabrakło tylko mapek, choćby szkicowych, z krainami, o których mowa (bo nawet tereny dzisiejszej Chorwacji to cała masa nazw...). Nie zgadzam się tylko z końcową deklaracją - że jesteśmy zanurzeni w cywilizacji rzymskiej, ale że Konstantynopol i całe wschodnie chrześcijaństwo to sprawa odrębna. Bzdura.

Wszystko zależy od rodzaju czytelnika. Dla mnie, średnio obeznanego z epoką starożytną, bardzo dobre.

Nie polecam

Nie polecam

Kto nie czytał polecam!

Kto nie czytał polecam!

Książka fajna.Sięgnęłam po nią z dozą niepewności, zrażona lekcjami historii,ale przeczytałam i bardzo mi się spodobała.Kubiak pisze przystępnie o starożytności!Polecam.

Dla laików, jako książka naukowa zbyt pobieżna.

Dla laików, jako książka naukowa zbyt pobieżna.

Zawsze jestem zdziwiona, gdy czytam inną wersję historii mitologicznych od tej znanej ze szkoły. Ciekawa pozycja znanego badacza starożytności.

• historia
  • Starożytność