Docent Basset. 12 prac Herkulesa Miziaka

Andrzej Waligórski Wydawnictwo: Trickster satyra
Trickster
satyra
1995-05-16

Nie mam trudności z trzymaniem moczu, ale na tej książce już przy pierwszej stronie myślałem że ze śmiechu popuszczę.

Książka składa się z dwóch opowieści.

Pierwsza to "po Waligósku" odświeżona historia "Doktora Wilczura". Stąd bohaterem docent Basset, uczeń profesora Wilczura.
Druga to niejako opowieść o 12 pracach Herkulesa... Tu Herkulesa Miziaka, milicjanta.

Tę...

Postać docenta Basseta wzorowana jest na postaci profesora Wilczura. Analogicznie, Basset doznaje urazu głowy, co kończy jego profesjonalną karierę medyczną, udaje się na wieś i zostaje znachorem. Historia bywa momentami komiczna, świetnie oddaje klimat i absurdy PRL-u. Jednak co za dużo, to nie zdrowo. Autor na każdym kroku stara się rozśmieszyć czytelnika, a każde zdanie...

Waligórski jest niedoścignionym mistrzem krótkiej formy; w dłuższych opowiadaniach, takich jak zawarte w tej książce nie wypada już tak dobrze; błyskotliwy humor słowny stosowany w nadmiarze bywa nieco męczący...

Dyskusje

• 2014