Docent Basset. 12 prac Herkulesa Miziaka

satyra
Trickster
1995-05-16
1995-05-16

Nie mam trudności z trzymaniem moczu, ale na tej książce już przy pierwszej stronie myślałem że ze śmiechu popuszczę.

Książka składa się z dwóch opowieści.

Pierwsza to "po Waligósku" odświeżona historia "Doktora Wilczura". Stąd bohaterem docent Basset, uczeń profesora Wilczura.
Druga to niejako opowieść o 12 pracach Herkulesa... Tu Herkulesa Miziaka, milicjanta.

Tę książkę, podobnie jak Przygody Wojaka Szwejka, mogę ponownie zacząć czytać w dowolnym miejscu i zawsze dostarcza mi radochy.

Książka składa się z dwóch opowieści.

Tę...

Postać docenta Basseta wzorowana jest na postaci profesora Wilczura. Analogicznie, Basset doznaje urazu głowy, co kończy jego profesjonalną karierę medyczną, udaje się na wieś i zostaje znachorem. Historia bywa momentami komiczna, świetnie oddaje klimat i absurdy PRL-u. Jednak co za dużo, to nie zdrowo. Autor na każdym kroku stara się rozśmieszyć czytelnika, a każde zdanie napisać w zabawny i przewrotny sposób. Te próby stają się momentami nużące i, zamiast wybuchać salwami śmiechu, zostaje się nam tylko blado uśmiechać. Plus za zabawne nazwiska postaci, które trafnie określają ich przywary oraz za komizm sytuacyjny.

Waligórski jest niedoścignionym mistrzem krótkiej formy; w dłuższych opowiadaniach, takich jak zawarte w tej książce nie wypada już tak dobrze; błyskotliwy humor słowny stosowany w nadmiarze bywa nieco męczący...

• Literatura polska (współczesna)
  • Regał 4
  • Audiobooki