Okładka książki Strzeżone sekrety alchemii Skuteczne eliksiry, uzdrawiające energie i naturalna magia Mark Stavish
Mark Stavish Wydawnictwo: Stu­dio Astrop­sy­cho­lo­gii poradniki
poradniki
The Path of Alchemy: Energetic Healing & the World of Natura
Stu­dio Astrop­sy­cho­lo­gii
2014-01-01
2014-01-01
Dariusz Rudziński
uzdrawianie medycyna naturalna poradnik

„Strzeżone sekrety alchemii” to książka, na którą miałam ochotę już od pierwszej chwili, gdy ją ujrzałam. Tak, to była miłość od pierwszego wejrzenia – bez żadnych rozczarowań, bez niemiłych niespodzianek. Mimo że Mark Stavish jest nieznanym mi autorem i postacią, to po przeczytaniu tej pozycji mam do niego ogromny szacunek i podziw. Dzięki niemu nabrałam ochoty na głębsze zapoznanie się z tematyką alchemii i spagiryki.

Oczywiście chciałabym uświadomić wszystkich, którzy mają chrapkę na tę pozycję, że nie nauczą się tutaj przemieniać rzeczy w szczere złoto. Alchemia, czy właściwie spagiryka, skupia się na leczeniu oraz wzmacnianiu ciała i umysłu za pomocą nalewek roślinnych. I teraz pojawia się pytanie – co trudnego jest w zrobieniu nalewki? Otóż okazuje się, że wszystko. Może „trudne” to nie jest odpowiednie słowo, ale odpowiednie sporządzenie nalewki spagirycznej jest naprawdę nie lada sztuką. Dzięki tej książce łatwo dostrzec, że to cierpliwość jest kluczem do sukcesu, ale również wiara, wiedza i zaangażowanie. Nie jest to dziedzina odpowiednia dla osób niecierpliwych i porywczych.

Początkowo autor wprowadza nas do alchemicznego świata, tłumaczy wiele pojęć, wyjaśnia wiele istotnych rzeczy, bez których nie można ruszyć dalej. Było to dla mnie bardzo ważne, gdyż w sumie nie miałam wcześniej w rękach żadnej książce o alchemii – nie są one w naszym kraju rozpowszechnione, dlatego cieszę się, że wydawnictwo Studio Astropsychologii skusiło się na wydanie tej pozycji. Autor stara się przedstawić wszystko w sposób jasny i klarowny, pisząc w miarę prostym językiem, ale nie ukrywajmy – nie jest to tematyka lekka i swobodna. Czytanie tej książki wymaga od nas poświęcenia całej uwagi i skupieniu się tylko i wyłącznie na lekturze – pominięcie chociażby jednego zdania może nam znacznie utrudnić zrozumienie całości.

Mark Stavish zadbał o dopracowanie swojej pozycji i każdy proces, który należy przeprowadzić opisuje w sposób dokładny i wyczerpujący. Zwraca uwagę na najistotniejsze rzeczy w każdej instrukcji, a dodatkowo na końcu każdego rozdziału podaje kluczowe zagadnienia, ogólne zadania do wykonania i opisuje odpowiednio dobrane praktyki medytacyjne. Ta książka to nie tylko czysta praktyka, ale również teoria, która zwiększa naszą wiedzę i to w bardzo znaczący sposób. Pojawia się tutaj sporo elementów związanych z astrologią i ziołolecznictwem, a nawet z Tarotem. Jest to bardzo rzetelna pozycja, której nie można przeczytać raz i odłożyć na półkę – ja już planuję ponowną lekturę z zeszytem obok, aby móc stworzyć własne notatki i usystematyzować, a także utrwalić wiedzę.

„Strzeżone sekrety alchemii” to pozycja rzetelna, która całkowicie mnie pochłonęła. W mojej głowie już układa się plan stworzenia w domu własnego laboratorium alchemicznego, a ta książka z pewnością będzie moim „mentorem” podczas tego procesu. Całości dopełniają dodatki na końcu książki, dzięki którym dużo łatwiej będzie nam tworzyć spagiryczne nalewki czy też kamienie. Dla zainteresowanych pojawia się tam również formuła długowieczności hrabiego St. Germain (chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, kim był/jest ten pan) oraz co nieco o kamieniu filozoficznym. Również słowniczek stanowi podsumowanie zebranej wiedzy teoretycznej, choć osobiście uważam, że jeżeli ktoś faktycznie chce wejść na ścieżkę alchemii to powinien sięgnąć po jeszcze wiele innych książek czy artykułów. Co ciekawe – z pomocą przychodzi nawet sam pan Stavish, gdyż na końcu książki można znaleźć dane kontaktowe, gdyby ktoś miał jakieś wątpliwości i pytania.

Cóż więcej mogę napisać, ta książka naprawdę mnie porwała i zdobyła moje serce. Uwielbiam konkretne i rzetelne książki, a dzięki tej mogłam zdobyć nową wiedzę i być może odnalazłam kolejną dziedzinę naukowo-ezoteryczną, w której się odnajdę. Czas zacząć tworzyć laboratorium, ale zanim to nastąpi - Ora, Lege, Lege, Lege, Relege, Labora et Invenie.

Zastanawialiście się kiedyś, czym jest alchemia? Jakąś pradawną, zapomnianą już dzisiaj magiczną sztuką? A może jest obecna w dzisiejszych czasach, wspomaga naukę? Czy jest dostępna dla wszystkich czy tylko dla wybranych? Odpowiedzi na te i inne pytania znaleźć możecie w książce znanego ezoteryka Marka Stavisha, którego celem życiowym jest szerzenie nauk tajemnych we współczesnym - jakże "racjonalnym" - świecie.

Alchemia - sztuka i nauka wewnętrznej inicjacji, duchowego przebudzenia. To dziedzina wykorzystująca materialne czynności do urzeczywistniania postawionych przed nią celów. Wykazywanie alchemicznej efektywności odbywa się ściśle poprzez tworzenie produktów roślinnych oraz mineralnych, w tym nalewek. (s.231)

"Strzeżone sekrety alchemii" to pierwsza książka autora, wydana w Polsce. Wprowadza nas, czytelników w tajniki alchemii, a także nie ucieka od powiązań z astrologią, kabałą czy Tarotem. Autor (ezoteryk) oczyszcza alchemię z aury wiedzy tajemnej, dostępnej tylko dla wybranych, dowodząc, że nawet "zwykły" człowiek może się nią posługiwać.

Mark Stavish na kartach "Strzeżonych sekretów..." prezentuje podstawowe kompendium wiedzy o prostych lekach roślinnych, które mogą pomóc nam uleczyć zarówno ciało, jak i duszę - tak przynajmniej książka jest zachwalana. Wiedza tam zawarta pomoże w przyrządzaniu rozmaitych nalewek czy eliksirów. Oprócz umiejętności leczenia organizmu autor proponuje także medytacje, które mają rzekomo pomóc w transformacji, zarówno duchowej, jak i fizycznej. Publikacja ta zawiera wiedzę alchemiczną, ezoteryczną i okultystyczną. Znajdziemy tam opisy roślin używanych do stworzenia eliksirów wraz z ich przynależnością do określonych planet, znaczenie żywiołów i ogrom różnorodnych "sekretów alchemii".

Alchemia według opinii autora powoduje, że nasz umysł staje się spokojny i że bardziej pozytywnie spoglądamy na otaczający nas świat. Wzmacnia też naszą kreatywność oraz witalność organizmu.

Mam wrażenie, że jest to książka próbująca wpasować się w dzisiejsze czasy - proponuje przepisy stosunkowo proste i szybkie w wykonaniu. Eksperymenty są w miarę łatwe w wykonaniu i w zasadzie, oprócz dostępnych (praktycznie wszędzie) narzędzi potrzebny jest tylko... entuzjazm odkrywcy. Autor uczy, jak rozcierać zioła moździerzem czy tłuczkiem, by móc sporządzać nalewki. Zaznacza, że czytelnik szybko dostrzeże, iż właściwie wystarczy mu (do eksperymentów) zwykły sprzęt kuchenny.

We "Wstępie" autor prosi czytelników, by podczas korzystania z "przepisów" stosowali się do zasady "spiesz się powoli". Poleca medytacje, mające ułatwić działania alchemiczne. Rozdziały w książce podzielone są w taki sposób, by znalazło się w nich miejsce na streszczenie omawianego w nich wątku, różne zadania do wykonania oraz praktyki medytacyjne. Mark Stavish stara się wyjaśniać fundamentalne metody alchemii, ale zaznacza jasno, że najpierw trzeba zapoznać się z zasadami dotyczącymi bezpieczeństwa, które wymienia na początku publikacji.
Książka napisana jest prostym, przystępnym językiem, zrozumiałym nawet dla osób, dla których alchemia wydawała się dotychczas "czarną magią" (jak na przykład dla mnie). Do tej pory alchemię kojarzyłam tylko i wyłącznie z Harrym Potterem, a dzięki autorowi zdałam sobie sprawę, że istnieją nawet w dzisiejszych czasach ludzie, dla których alchemia jest czymś więcej. Przy okazji zrozumiałam też jednak, że alchemia nie mieści się w kręgu moich zainteresowań i sytuacja ta raczej nie ulegnie zmianie. Nie do końca przemawia do mnie traktowanie eliksirów czy nalewek osobowościowo, a w taki sposób autor o nich traktuje. W niektórych momentach czułam się z tego powodu nieco zagubiona.

Publikację polecam jedynie osobom, które interesuje praca z roślinami i minerałami; które chcą posiąść umiejętność leczenia organizmu i osiągania wewnętrznego spokoju; które rozumieją podstawy alchemii i chcą się dalej w tym kierunku rozwijać.

Jeżeli jesteście zainteresowani pozytywnymi zastosowaniami alchemii, jak na przykład wzmocnieniem witalności i kreatywności, to zajrzyjcie do "Strzeżonych sekretów alchemii". Jeżeli jednak w ogóle nie interesują Was powyższe zagadnienia, nawet nie otwierajcie stronic tej książki.

Alchemia należy do najbardziej tajemniczych sztuk mistycznych. Od dawna znana jest z wielkich ksiąg o symbolicznym przesłaniu; z metaforycznych odniesień do roślin, minerałów i elementarnych czynników wiedzy. (...) powszechne są wyobrażenia sędziwych mężczyzn w zabawnych kapeluszach, którzy całe dnie spędzają nad kuchennymi piecami i próbują zamienić ołów w złoto, wynaleźć Eliksir Życia bądź stworzyć Kamień Filozoficzny. Niemniej alchemia (...) ma sporo do zaoferowania obecnej epoce. (s. 27)

Alchemia do wczesnego średniowiecza budziła w ludziach ciekawość. Tajemnica otaczająca tą starożytną dziedzinę nauki spowodowała, że w pierwszej połowie XIV wieku papież Jan XXII zabronił jej uprawiania. Mimo to skrycie przed Kościołem i wbrew dekretom kolejnych papieży sztuka alchemii była kontynuowana. Ta dziedzina nauki wprowadziła wiele innowacji, zwłaszcza w medycynie i chemii.

Jest ona połączeniem różnych elementów: okultyzmu, astrologii, mistyki i medycyny, co nadaje jej charakter ezoteryczny. Alchemia przybyła do nas wraz z arabskimi uczonymi i szybko zapisała się w księgach europejskich uczonych.

Dawniej alchemicy zajmowali się poszukiwaniem eliksiru życia, leku na wszystkie choroby - panaceum oraz kamienia filozoficznego - środka umożliwiającego przemianę metali pospolitych w metale szlachetne (chcieli pozyskać złoto). W literaturze oraz kinematografii wielokrotnie stała się głównym punktem, wokół którego autorzy budowali całą fabułę (Alchemik – Paulo Coelho) . Zamykając oczy i próbując znaleźć odpowiedni obraz dla słowa „alchemia”, najczęściej widzimy starszego, brodacza, w długiej szacie, kręcącego się po laboratorium pełnym próbówek, eliksirów i innych, podobnych substancji.

Współczesna alchemia różni się jednak od tej, którą znamy z książek i ekranizacji. Oparta jest częściowo na starych naukach, ale z biegiem czasu ewoluowała w zupełnie nową naukę. Czytając książkę cenionego na świecie ezoteryka - Marka Stavisha dowiemy się na czym polega dzisiejsza alchemia. Autor wprowadzi nas w tajniki uzdrawiania duszy i ciała za pomocą minerałów. Opowie o tym jak przyrządzić leki z roślin, nalewki oraz inne eliksiry. Jednym zdaniem mówiąc, wprowadzi nas w sekret starożytnej naturalnej, uzdrawiającej magii.

Książka skierowana jest dla czytelników, których fascynuje naturalna magia uzdrawiająca. Sam podchodzę bardzo sceptycznie do filozofii opartej na czterech żywiołach, przyznać trzeba jednak, że tytuł i okładka stwarzają atmosferę tajemniczości i z wielkim zainteresowaniem czytałem o tym, co miał do powiedzenia autor. Polecam książkę każdemu, kto interesuje się medytacją, sztuką chemiczną, fizyką, po prostu alchemią, a także leczeniem naturalnym. Mam nadzieje, że doczekam się książki o naszych Polskich alchemikach, np. o Michale Sędziwoju, który w swoim czasie sporo namieszał na dworach europejskich. Poznałem sekrety alchemii, jeżeli też chcecie je poznać to zapraszam do przeczytania Strzeżonych sekretów alchemii.

• Magia i poganizm
  • Rozwój duchowy / poszerzanie wiedzy