Dziedzictwo ognia

Uroboros
2022-04-06
2022-04-06
Marcin Mortka
szklany tron fantastyka young adult

Kolejna świetna książki od mojej ulubionej autorki.

Kolejna świetna książki od mojej ulubionej autorki.

Rowan i Aelin - uwielbiam! Zdecydowanie W KOŃCU coś zaczęło się w tej serii dziać. Cudo.

#fantasy #magia #moc #ogień #fae #mrok #walka #poświęcenie #przezwyciężanie_strachu #nieugiętość #akcja #stawienie_czoła_przeznaczeniu #istoty_nie_z_tego_świata #perspektywa_różnych_postaci
#odkrywanie_tajemnic

Świetna opowieść, w której jest pełno magii, poświęcenia, walki zarówno tej fizycznej jak z przezwyciężaniem swoich słabości, cierpienia. Wyjście z cienia własnego strachu i walka o najwyższą stawkę, jaką jest życie.

Dziedzictwo ognia przedstawia historię świata w zupełnie inny sposób niż do tej pory. Można wyróżnić w niej opowieść z perspektywy trzech zupełnie różnych od siebie miejsc, wielu postaci, co spójnie układa się w jedną wielką całość.

Pamiętam, że po przeczytaniu pierwszego tomu - Szklanego tronu - wydawało mi się, że jest to opowieść z wieloma niedopowiedzeniami. Nic bardziej mylnego :D
Jakie to jest cudowne, gdy wszystkie mentalne kropki łączą się ze sobą.

Nie ukrywam, troszku się wciągnęłam w tą serię ;) Oby dalsze tomy nie zawiodły <3

Czy coś mi nie odpowiadało w tym tomie? Humm... Wątki z perspektywy niektórych pobocznych bohaterów nie zawsze były na tyle wciągające, na ile bym chciała. Nie mogłam się doczekać kiedy wrócimy do tych imo* ważniejszych. Pewnie kolejny tom trochę więcej wyjaśni w tej kwestii.

Za to po raz kolejny, ostatnie 30% książki O.o Woooooa! <3

imo - in my honest opinion

#odkrywanie_tajemnic

Z czasem polubiłam podział na różne perspektywy. Co więcej niektórych nie mogłam się doczekać. Część zakończenia wbiła mnie w fotel😲. Sarah nie ma litości dla moich nerwów

Najbardziej urzekł mnie świat przedstawiony w książce, zwłaszcza motyw kamieni i otworów Wyrwa, złowieszcze postacie wiedźm, motyw trójkąta oraz trzech wież, a także wykorzystanie magicznych osób za pomocą pierścieni i naszyjników itd. - uważam ten świat za bardzo ciekawy i wciągający. Ponadto, książkę czyta się szybko i przyjemnie. Jeśli chodzi o zachowanie, relacje i reakcje bohaterów, nie oceniam ich surowo, ponieważ mam 30 lat, a książka jest skierowana do nastolatków. Rozumiem, że opisane zachowania i reakcje są przedstawione w sposób "nastolatkowy", tj. mogą wydawać się nieracjonalne, dziecinne i bezsensowne z perspektywy dorosłego (chociaż wydaje mi się, że książka spodobałaby mi się, gdybym czytała ją jako nastolatka).
Były parę momentów, w których omijałam opisy i przechodziłam do dialogów. ale całość mi się podobała 😊

W tej części mamy bohaterkę w żałobie, w depresji, z myślami samobójczymi i złamanym sercem (choć ta historia z Chaolem wcale jak dla mnie nie jest tu chyba zakończona?). Wszystkie możliwe katastrofy na nią spadły i nie jest dobrze. Ma gdzieś co się z nią stanie. Rowan, który ma ją szkolić jest tak paskudnym bohaterem przez pół książki, że miałam ochotę ominąć wszystkie jego wypowiedzi, tak mnie irytowały. Na szczęście pęka, wychodzi z niego jakaś resztka uczuć. Podoba mi się pokazanie, jak dwie udręczone dusze mogą się zaprzyjaźnić i wyciągnąć z błota. Miłym zaskoczeniem było dla mnie to, że rozwinęła się tu przyjaźń, nie namiętność. W obecnych czasach przy takich wydarzeniach już szykuję się na nawałnicę scen erotycznych, a tu proszę, przyjaźń.
Przemęczyłam trochę rozdziały opisujące Manon. Wydawała się niezbyt inteligentna, bez jakichkolwiek przemyśleń, taka bezmózga maszyna do zabijania. I na szczęście jej wybór wywerny ratuje cały wątek.
Narracja z Dorianem, Chaolem i Aedionem świetna, zakończona tragicznie, ale czego się spodziewać po Królu Adarlanu.
Mam niedosyt, nie mogę przestać czytać. Jak dobrze, że cykl jest wydany w całości, bo to ten rodzaj książki, po której koniecznie musisz zaraz zacząć następną część.

Była to świetna książka, chociaż na początku wywoływała u mnie wielką frustrację oraz, standardowo, zostawiła mnie z większą ilością pytań, niż odpowiedzi. Również podczas czytania, momentami już sama nie wiedziałam w co mam wierzyć.

Autorka wprowadziła do książki narrację z perspektywy wielu postaci i, oczywiście, zmieniała ją w najbardziej nerwowych lub intrygujących momentach. Wywołało to u mnie ogromną niechęć do pewnych postaci lub wątków fabularnych i przekonałam się do nich dopiero w połowie książki. Pierwszy raz w życiu miałam też ochotę zacząć przeskakiwać o kilka rozdziałów.

Jeżeli chodzi o zakończenie to było ono mistrzowskie. Do samego końca niczego się nie spodziewałam i z każdym rozdziałem lub nawet zdaniem byłam w coraz większym szoku. Nie mogę się doczekać, żeby zobaczyć jak się potoczy dalsza fabuła tej serii, gdyż obiera ona kompletnie inne tory niż zakładałam.

Póki co najlepsza część z całej sagi! Nie mogę się doczekać dalszych wydarzeń :)

2/52/2024 ig: @liber.tinea

“Dziedzictwo ognia” Sarah J. Maas to trzeci tom cyklu książek fantastycznych “Szklany tron”. Wkracza on na wyższy level i porywa młodych czytelników do świata pełnego magii, stworzeń bliskich smokom i wojennych przygotowań. Czego możecie się spodziewać?

Trzecia książka cyklu “Szklany tron” autorstwa Sarah J. Maas, czyli “Dziedzictwo ognia” od swoich poprzedniczek różni się już na pierwszy rzut oka - objętością wolumenu. Poprzednie mieściły się w granicach czterystu stron, a ta znacznie przekracza sześćset. Ale to tylko jedna z pierwszych oznak tego, że coś się zmieniło. Moim zdaniem dopiero ta część pokazuje czytelnikom prawdziwy fenomen tych powieści fantasy dla młodzieży. W “Dziedzictwie ognia” autorka uwolniła potencjał tkwiący w historii Celaeny, choć poziom samego tekstu pozostał na podobnym pułapie jak wcześniej. Oznacza to, że w dalszym ciągu jest to prosta w konstrukcji i przekazie opowieść skierowana głównie do młodego odbiorcy. Uważam, że dzięki takim pozycjom może on zakochać się w czytaniu i w przyszłości sięgnąć po bardziej wymagające dzieła.

Eksplozja magii i magiczne treningi

Przemiana Aelin to kluczowy aspekt tej historii, ponieważ od tego momentu akcja nabiera całkowicie innego wymiaru i magia dosłownie eksploduje w “Dziedzictwie ognia”. Moim zdaniem jest to zdecydowanie najlepsza część z dotychczasowych, choć początek może nie był bardzo porywający. Za to od momentu gdy fabuła nabrała już w niej tempa i pojawiły się wcześniej nieoczywiste powiązania między bohaterami, odczułam ten dreszcz potrzebny do fascynacji jakąś książką. W tym tomie wprowadzono też całkiem nowe, ciekawie skonstruowane postaci. Na scenę w końcu wkracza prawdziwa magia oraz substytut smoków i nareszcie czujemy, że szykuje się coś wielkiego. Aelin pod czujnym okiem jednego z pradawnych Fae odbywa najważniejsze w swoim życiu szkolenie. W powietrzu wisi wielka bitwa i zapowiedź oczekiwanej zemsty za przewinienia. Bardzo spodobał mi się motyw z klanami czarownic i ich treningi z wywernami, choć akurat tych krwiożerczych bohaterek nie darzę szczególną miłością.

To jeszcze nie koniec!

Przede mną kolejny tom serii, czyli “Królowa cieni”, po który mam zamiar sięgnąć bardzo prędko - już czeka on na mnie na półce. Wydawnictwo Uroboros nie ustaje w pracach i idzie jak burza z wydawaniem kolejnych części wznowienia tego cyklu. Już teraz, czyli w pierwszej połowie stycznia 2024 roku przygotowało kolejne cztery książki z uniwersum, z których dwie można już dostać w księgarniach. Jest to nie lada gratka dla fanów tej historii oraz wszelakiej maści wielbicieli pięknych okładek i wydań. Książki cieszą nie tylko duszę, ale również i oko swoimi misternymi zdobieniami i barwionymi brzegami, dzięki czemu wspaniale prezentują się na regale.

kulturalnemedia.pl

2/52/2024 ig: @liber.tinea