Czekając na kata

Okładka książki Odwróceni Artur Kowalewski, Piotr Pytlakowski
Odwróceni Artur Kowalewski, P...
Okładka książki Koronny nr 1. Pseudonim Masa Sylwester Latkowski, Piotr Pytlakowski
Koronny nr 1. ... Sylwester Latkowski...

Książka w 95% pokrywa się słowo w słowo z późniejszą tego samego autora pod tytułem "Trynkiewicz i inni"

Książka rewelacyjna, reportaże to najlepszy sposób na uzyskanie informacji u źródła. Dzięki tej książce można wniknąć w psychikę zbrodniarzy, którzy w Polsce dostali kaesa. Co czuli popełniając zbrodnie, co nimi kierowało i jak oceniają swoją obecną sytuacje i swoje życie. Mały niedosyt co do ilości stron i poruszanych wątków ze zbrodniarzami.

Nie można powiedzieć o tej książce "dobra", bo ocena zbrodni nie kwalifikuje się pod żadne kryterium.
Czytając tą książkę zastanawiałam się po raz kolejny jak to możliwe, że w człowieku są takie pokłady nienawiści, okrucieństwa i zła, że skłaniają do morderstwa i gwałtu. Z drugiej strony zastanawiam się nad pytaniem, które autor zadawał skazanym na karę śmierci "czy kat jest również mordercą"?
Wiele niesmaku i bólu zostawia po sobie taka książka, ale czasem warto sięgnąć po nią choćby po to by nie zapomnieć o ofiarach.

Nie jest to książka "Czekając na kata" ale tytuł tej książki "Trynkiewicz i inni". To zapis rozmów przeprowadzonych z kilkoma zbrodniarzami. Dokładnie z tymi co w pierwszej książce. Wydaje mi się, że tak jest trochę ulepszona. Niewyobrażalne zbrodnie. Jest kara, czasami nie adekwatna do popełnionych czynów. Tylko jeden z rozmówców chciał śmierci, większość z nich uważała się za niewinnych albo kreowała się na ludzi skrzywdzonych. A gdzie w tym wszystkim ofiary i i ich rodziny. Czytając książki o takiej tematyce zastanawiam się czy kaes nie jest u nas potrzebny. Większość z morderców wraca kolejny raz do więzienia. Niby nie jest ona humanitarna ale czy humanitarne jest trzymanie człowieka w zamknięciu przez całe swoje życie. W niektórych z tych ludzi nie było nawet cienia skruchy. Najgorsze to to, że popełniali okropne zbrodnie w bardzo młodym wieku...

Książka jest zapisem rozmów z sześcioma osobami, które zostały skazane na śmierć po 1988 roku. Obowiązywało wtedy memorandum, ale sama kara śmierci nie została zniesiona. Część osób objęła amnestia - w grudniu 1989 kara śmierci została zamieniona na 25 lat więzienia.

Autor rozmawiał z:

- Tomaszem Ciepielewskim, który w 1994 roku zgwałcił i zamordował jedenastoletnią dziewczynkę. Miał wówczas 23 lata

- Eugeniuszem Mazurem, który 9 stycznia 1991 roku zamordował czteroosobową rodzinę (w tym trzyletnie dziecko). Miał wówczas 42 lata.

- Grzegorz Płociniak, który 5 stycznia 1992 roku razem ze wspólnikiem dokonał zabójstwa małżonków Teresy i Andrzeja H. Miał wtedy 41 lat.

- Zenon Gliwa, który we wrześniu 1991 roku zgwałcił i zamordował szesnastoletnią Agnieszkę P., a w czerwcu 1992 zgwałcił i zamordował jedenastoletnią Wiolettę P. W chwili popełnienia pierwszego czynu miał 24 lata.

- Janusz Kulmatycki, który 7 marca 1993 roku zastrzelił policjanta Jacka Engla. Miał wtedy 32 lata.

- Mariusz Trynkiewicz, który w 1988 roku zamordował na tle lubieżnym czterech chłopców w wieku od jedenastu do trzynastu lat. Miał wówczas 26 lat.

Autor rozmawiał o popełnionym przestępstwie, pytał, co oskarżeni czuli słysząc najwyższy możliwy wyrok, co sądzą o osobie kata.
Do każdego rozdziału dołączony jest opis z rekonstrukcji wydarzeń.

Opisy są dość łagodne, bez makabrycznych szczegółów. Mimo to miałam łzy w oczach czytając o śmierci jedenastoletniej dziewczynki.

Autor rozmawiał z:

• Literatura faktu
  • 2015
  • Do kupienia
  • Reportaż
  • 52 książki (2014)
  • Literatura Faktu, Reportaże
  • Rok 2014

Dodaj cytat z książki Czekając na kata