Mickiewicz. Życie romantyka

W.A.B.
2013-11-20
2013-11-20
Małgorzata Glasenapp

Każdy z nas z racji chodzenia do szkoły miał taką, czy inną styczność z chyba najbardziej hołubionym polskim literatem. Spora część z nas po dziś dzień umie wyrecytować inwokację z Pana Tadeusza (albo, w najgorszym wypadku, pierwszych kilka linijek). Biografia "Życie Romantyka" jest próbą przybliżenia nam życia największego polskiego poety.

Biografia bardzo (przesadnie?) szczegółowa. Widać ogrom włożonej pracy i szukanie szczegółowych informacji m.in. przez czytanie listów - doceńmy to szczególnie z racji na fakt, iż autor nie był Polakiem. Książka idealna dla osoby próbującej ułożyć w głowie życiorys autora. Tutaj znajdzie chyba wszystkie potrzebne informacje.

Czytając, zastanawiałem się cały czas, jak książkę odbiera zagraniczny czytelnik. I, obawiam się, chyba niezbyt dobrze - mniej więcej tak, jakbym ja był zmuszony do czytania szczegółowej biografii ukraińskiego, hiszpańskiego czy rumuńskiego wieszcza narodowego. O ile dla Polaka, wychowanego na Panu Tadeuszu i Dziadach, jako tako orientującego się w sytuacji geopolitycznej ówczesnej Polski, umiejącego coś powiedzieć o powstaniach, rozumiejącego przyczyny Wielkiej Emigracji i intyicyjnie łapiącego cały kontekst biografii postaci książka może wydać się ciekawa, o tyle przypadkowy zagraniczny czytelnik (o ile nie jest co najmniej doktorantem filologii polskiej) szybko poczuje się znużony nadmiarem szczegółów i faktów dotyczących postaci, o której zapewne niewiele wcześniej słyszał.

Z całą pewnością nie jest to książka z gatunku tych, że nie wiedząc (prawie) nic o postaci, chwytamy po książkę i ta nagle pokazuje nam jak ta postać jest wielka i zaczynamy się sami tą postacią fascynować. Zawartość informacji spora, jednak styl nie powala.

I na koniec: ogromny podziw muszę wyrazić dla tłumacza. Musiał bowiem nie tyle tłumaczyć na polski angielskie zdania (co już samo w sobie bywa wyzwaniem),co raczej kopać bardzo głęboko i odszukiwać w źródłach na nowo przestawione w książce cytaty z dzieł autora, jego listy czy cytaty z artykułów prasowych dotyczących Mickiewicza. Istnie katorżnicza robota.

Biografia bardzo (przesadnie?)...

Jedna z najlepszych biografii Mickiewicza, opisuje wiele faktów, które inni biografowie pomijają albo zbywają kilkoma zdaniami (np. losy Legionu Polskiego),przez co dużo łatwiej zrozumieć najsłynniejszego polskiego poetę.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przed laty, gdy jeszcze pracowałem jako dziennikarz, zaintrygował mnie artykuł mówiący o nowej biografii Goethego. Oczywiście w Niemczech. Co najbardziej mnie zadziwło, że owa nowa biografia, pokazująca poeta w nowym świetle, wywołała publiczną debatę w Niemczech, która trwała dobre parę miesięcy. Oczywiście książka stała sie bestsellerem.
Zastanowiło mnie to, że w Polsce tak mało ludzi jest ciekaw kim na prawdę był facet, którego pomnik stoi niemal w każdym większym mieście w Polsce. Mam na myśli oczywiście Mickiewicza. Jakoś jednak nie ufałem rodzimym autorom. Obawiałem się, że trafię nie na biografię a na laurkę. dlatego ucieszyłem sie jak trafiła do mnie biografia Mickiewicza niepolskiego autora.
Do połowy książka mnie absolutnie wciągnęła. Mickiewicz za młdu miał ciekawe życie. i nie było to wcale pasmo cierpień. Później poczułem sięzmęczony. Utknąłem gdy pojawiło sie za dużo wątków mistycznych i mesjanistycznych. Dosyć miałem tematyki wokół katolicyzmu śledząc życie polityczne w Polsce.
Później wróciłem i znowu czytanie sprawiało mi przyjemność. Książka znowu w jakiś sposób nawiązywała do obecnych wydarzeń politycznych. Dzięki Towiańskiego Mickiewicz miał bardzo postępowe poglądy społeczne i głosił pełne równouprawnienie kobiet. Łącznie z prawem do dysponowania własnym ciałem. Był to dla mnie jakby komentarz wieszcza do Czarnego Marszu.
Jedyne co mi brakowało w tej książce to trochę magii związanej z jego twórczością. Ale generalnie książka udana.

Zastanowiło mnie to, że w Polsce...

Spójna, rzetelna i niezwykle ciekawa biografia. Ogromnym plusem jest to, że autorem nie jest Polak; dzięki temu tło historyczne życia Mickiewicza jest jasno opisane, a sam temat książki - wolny od narodowych mitów i przemilczeń, dotyczących naszego wieszcza.

• Biografie
  • Literaturoznawstwo