Adam Mickiewicz. Życie romantyka

W.A.B.
Adam Mickiewicz: The Life of Romantic
biografia, autobiografia, pamiętnik
Małgorzata Glasenapp

Dzieciństwo (sielskie, anielskie), młodość (górna i durna), wiek męski (wiek klęski) Mickiewicza w ujęciu Koropeckyja wciąga niczym powieść awanturnicza.

Szkoda, że nasza szkoła tak kastruje kastruje wieszcza.

Bardzo szczegółowy opis życia wieszcza, jak też jego tajnej, politycznej działalności. Czytelnicy dogłębnie zapoznają się np. ze stowarzyszeniem Koła Sprawy Bożej, które w życiu Mickiewicza odegrało znaczącą rolę. Jest to też niezawodna książka, gdyby ktoś chciał zabłysnąć na egzaminie z epoki romantyzmu. Polecam, choć to bardzo grube wydanie z mnóstwem przypisów i odniesień.

Wiem, że nazwisko Mickiewicza niekoniecznie wzbudza entuzjazm w każdym czytelniczym sercu, ale nie da się ukryć, że nasz wieszcz był personą co najmniej nietuzinkową, a jego życie to swietny materiał na powieść. Tej się jeszcze nie doczekaliśmy, możemy jednak sięgnąć po biografię autorstwa Romana Koropeckiego, która dostarczy nam wielu ciekawych informacji o poecie. Choć...

• Biografie
  • Literatura naukowa i popularnonaukowa