Kwiaty Japonii. Sztuka kompozycji kwiatowych

2002-01-01
2002-01-01
Ireneusz Kania
ikebana Japonia

Okładka książki Literatura na Świecie nr 1-2-3/2002 (366-368) Jirō Asada, Matsuo Bashō, Josiah Conder, Bogna Dziechciaruk-Maj, Jerzy Jarniewicz, Hiromi Kawakami, Yoshida Kenkō, Andrzej Kopacki, Henryk Lipszyc, Michał Paweł Markowski, Eiki Matayoshi, Yukio Mishima, Haruki Murakami, Mitsuyoshi Numano, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Rissai, Masahiko Shimada, Łukasz Sommer, Sora, Soran, Sukan, Tōkyū, Tōun, Eimi Yamada, Agnieszka Żuławska-Umeda
Literatura na ... Jirō Asada, Matsuo ...

Sama książka to istne dzieło sztuki. Bardzo duży format 2x A4 i piękne ryciny i piękna oprawa. Perełka dla kolekcjonerów. W przeciwieństwie do dekoracyjnych bukietów w stylu zachodnim, japońska sztuka układania kwiatów skupia się na tworzeniu harmonii linearnych konstrukcji, rytmu i koloru. Przed wszystkim na minimaliźmie. Tak jak sztuka picia herbaty w Japonii sztuka układania kwiatów to istny ceremoniał mający całą filozofię i otoczkę temu towarzyszącą. Dla smakoszy :)

Uroczy, klimatyczny "staroć", przy okazji rzadko spotykana książka o ikebanie, w opracowaniach zwyczaj traktowanej raczej po macoszemu.

• Japonia
  • Sztuka