Spotkanie z Simoną Kossak

Trans Humana
2012-01-01
2012-01-01
9788361209812

Dałabym się pokroić za posiadanie tej książki. Przeczytałam ją w jedną noc kiedy służbowo przebywałam w Białowieży. Właścicielka pensjonatu, w którym się zatrzymałam, przyniosła mi do poczytania kilka książek, traktując jedną z nich ze szczególnym namaszczeniem. Ze łzami w oczach oznajmiła, że to jedyny egzemplarz, który jej pozostał i że to prawdziwe dzieło sztuki. Cóż mogę powiedzieć... to arcydzieło a Lech Wilczek jest absolutnym mistrzem fotografii przyrodniczej. Jestem wdzięczna za ten magiczny wieczór w Białowieży i za spotanie z Simoną Kossak.

Niesamowite zdjęcia przeplatane czasem notką o pani prof. Simonie Kossak, lecz jak dla mnie ciężkie pióro do czytania. Większość zdjęć i informacji jest zawarta w ks. "Simona" Anny Kamińskiej, które czytało się z wielką przyjemnością i lekkością.

Album zdjęć wykonanych przez Lecha Wilczka w czasie ponad 30-letniego wspólnego życia z Simoną Kossak jest niezwykle ciepłą, ujmującą próbą stworzenia pośmiertnego portretu tej badaczki. Lech Wilczek oprowadza krótko po Krakowie szybko przenosząc nas do Białowieży. Z kart wyłania się opis po babsku upartej, zdeterminowanej, wierzącej w ideały i kochającej zwierzęta Simony, a zza niego równie piękny obraz samego Wilczka, któremu głębokie uczucie podyktowało stworzenie owego pięknego albumu oraz osobistych opisów, aby przekazać legendę Simony kolejnym pokoleniom. Kartkując książkę można się poczuć jak w Dziedzińce za piecem, podglądając mieszkańców wszelkiej rasy. Najpiękniejszy album fotograficzny jakim miałem w dłoniach, polecam.

• Przyroda - nowe
  • #art