Komiks japoński w Polsce. Historia i kontrowersje

Kirin
2012-10-13
2012-10-13
978-83-62945-10-8
komiks japoński polska manga anime japonia

Pierwsza w Polsce monografia poświęc ona aspektom japońskiej popkultury, budzące lęk części Polaków. (np. obecność tematyki nieheteroseksualnej miłości, religii wschodu itp.) Autorka pokazuje historię obecności mangi w Polsce i medialnego zainteresowania względem tego produktu japońskiej kultury popularnej. Autorka wykonała dobrze swą robotę.

Czytałem książkę z zaciekawieniem. Duża faktów było już mi znanych wcześniej jednak o niektórych dowiedziałem się dopiero podczas lektury. Dość ciekawa lektura dla osoby zaciekawionej tematem. Szkoda tylko, że gdzieś ponad 1/3 książki zajmuje spis mang wydanych w Polsce bez, którego według mnie mogło się obejść.

Książka stanowiąca zgrabne wprowadzenie do tematu, ale niestety nic poza tym - wielkim minusem jest "sztucznie napompowana" objętość książki(dzięki dużej czcionce, interlinii oraz dodatkowi zawierającemu spis wszystkich wydanych w Polsce mang),ponadto osoba zorientowana w temacie nie znajdzie tu niczego nowego. Na plus zamieszczona przez Autorkę na końcu książki obszerna bibliografia, która z pewnością ułatwi dalsze zgłębianie fascynującego tematu japońskiego komiksu.

Absolutne zaskoczenie, w 100% pozytywne. Na tytuł patrząc myślałam "no, znowu będzie o Az do nieba, skandalu z TVN i o niedocenianiu tej jakże głębokiej sztuki [ironia], wywodzącej się wszakże z drzeworytów...". A tu niespodzianka. Lektura fascynująca, wciągająca jak bagno, pełna faktów, o których nie miałam pojęcia, mimo iż uważam, że jako tako orientuję się w temacie. I bardzo, bardzo obiektywne i wyważone podejście do tematu. Żadnego roztrząsania jacy to fani mangu są prześladowani czy udowadniania na siłę, że komiks japoński to niemalże Tołstoja na głowę bije i moczem oblewa. Naprawdę super. Jeden minus jest taki, że choć nie przepadam za przesadnie ilustrowanymi książkami, tu uważam, że mogłoby być ich więcej. Fajnie że są i że są dobrane z głową, naprawdę ilustrując dane idee zawarte w treści (np. problem z odbijaniem lustrzanym stron czy onomatopeje),ale jak by było nawet 2x więcej, książce wcale by to nie zaszkodziło. Mam nadzieję, że autorka będzie kontynuować zgłębianie tematyki (i publikowanie na ten temat) lub że znajdą się osoby zainspirowane tą książką, które stworzą równie ambitne i ciekawe opracowania na pokrewne tematy.

Brakowało mi tutaj...treści. Było jej stanowczo za mało! Niemniej jednak cieszę się, że taka książka powstała.

Dobra, jednak może trochę przedstawia zjawisko w pesymistycznych barwach. A swoją drogą, ten suplement na pół książki z opisami mang to trochę za dużo, zwykła lista by wystarczyła ;)

Ciekawa pozycja, merytorycznie napisana. Widać, że książka została przemyślana, a research został zrobiony bardzo dokładnie.

• Azja
  • Komiksy