Pan Tadeusz XIII Księga (noc poślubna Tadeusza i Zosi)

Okładka książki Pan Tadeusz XIII Księga (noc poślubna Tadeusza i Zosi) Aleksander Fredro
Okładka książki Pan Tadeusz XIII Księga (noc poślubna Tadeusza i Zosi)
Aleksander Fredro Wydawnictwo: Virtualo Seria: Kolekcja Literatury Klasycznej satyra
24 str. 24 min.
satyra
Kolekcja Literatury Klasycznej
Virtualo
2014-01-01
2014-01-01
24 min.

Za ciekawość treści tej książki trafię do piekła. Co ja robię ze swoim życiem???

XIII Księga została napisana tak perfekcyjnie, że mógłbym uwierzyć iż A. Mickiewicz ją napisał.

Po pierwsze - kawał historii "podławkowej", bardzo zabawny i finalnie dość niewinny apokryf, którym (po drugie) można świetnie rozbić patetyzm lektury poematu. Stanowi też intrygującą fanfikcję, udając, że chwilę później Tadeusz wcale nie ruszy na skazaną na porażkę kampanię. Czyli dalej "krzepi". Tylko czy wyłącznie serca? ;)

Zabawna. Jedyna rzecz pióra Fredry, która mi się spodobała.

Zabawna. Jedyna rzecz pióra Fredry, która mi się spodobała.

Podczas czytania śmiałam się do łez. Myślałam, że w XIX wieku samo myślenie o seksie było grzechem. O wiele lepiej się czyta niż współczesne erotyki. A swoją drogą to związek Tadeusza i Zosi to nie jest pedofila? Zosia miała ok 14 lat, a Tadeusz 20 lat. W XIX wieku dziewczęta najczęściej wychodziły za mąż mając pomiędzy 18-20 lat. A tu czternastoletnia dziewczynka i już mężatka?

Erotyk czy żart?
Na pewno coś zupełnie innego i wesołego aaaaa i zdecydowanie 18+😋

Erotyk czy żart?
Na pewno coś zupełnie innego i wesołego aaaaa i zdecydowanie 18+😋

Czysta erotyka, występują wulgaryzmy ale i momentami komizm
Przeczytałam bo byłam ciekawa jak współgra opis stosunku napisany wierszem.
No, parsknęłam kilka razy ze śmiechu, bo nie wyobrażalam sobie takich sformułowań w takim poważnym charakterze dzieła, jak Pan Tadeusz (już sam fakt że jest napisany wierszem stanowi dla mnie swego rodzaju powagę utworu)

Czysta erotyka, występują wulgaryzmy ale i momentami komizm
Przeczytałam bo byłam ciekawa jak współgra opis stosunku napisany wierszem.

Znacznie ciekawsza historia Tadeusza i Zosi niż ta w pierwszych 12 księgach.

Znacznie ciekawsza historia Tadeusza i Zosi niż ta w pierwszych 12 księgach.

Mam już swoje lata, a nie słyszałam o XIII księdze (a może już nie pamiętam ;) ).
Dla odstresowania :)

Dla odstresowania :)

Przez każde pokolenie niesie się echo o "XIII księdze", której treść budzi ciekawość u wielu osób, szczególnie młodych i przerabiających "Pana Tadeusza" jako lekturę szkolną. Pamiętam, gdy byłem uczniem, to jej fragmenty krążyły wśród moich rówieśników.

"XIII księga" jest króciutka. Autor przedstawia sytuację poetycko i z humorem, używając przy tym wulgaryzmów. Poemacik nie wzbudza we mnie euforii.

• Audiobooki

Dodaj cytat z książki Pan Tadeusz XIII Księga (noc poślubna Tadeusza i Zosi)