Opis obyczajów za panowania Augusta III

Państwowy Instytut Wydawniczy
historia
1985-01-01
9788374200929

Bardzo piękna książka, ta żywa polszczyzna XVIII wieku, już nie staropolska, ale jeszcze nie nowoczesna, postaci jędrne, historie ciekawe, wiele w sam raz do opowiadania wśród znajomych jako anegdoty. Jeden z moich ulubionych tekstów historycznych.

Raczej tekstom źródłowym nie daję gwiazdek, ale tym razem nie mogłem się powstrzymać. Niesamowite dzieło. Czytane kilka razy z niezmienną przyjemnością. Tym razem nie tylko królowie i magnateria, ale obyczaje ludu wiejskiego, miejskiego, zakonnego i żaków.
I do tego w wersji skróconej Teatr Telewizji i inne teatry w objeździe po Polsce...
Nasze arcydzieło narodowe.

Rzetelne źródło historyczne, momentami się dłuży, ale dla mnie osobiście spore objawienie.

Piękny staropolski język, aż żal, że książka tak szybko się urywa... Opisy przedstawione są zarówno zabawnie, jak i całkiem na poważnie. Mnóstwo nowych słów i wiedzy. Polecam zdecydowanie tym, którzy oprócz wykutych na blachę dat i wydarzeń, chcą dowiedzieć się czegoś więcej o dawnej Polsce(wiek XVIII).

• Historia
  • Studia