Narodziny bez przemocy

Okładka książki Narodziny bez przemocy Frédérick Leboyer
Okładka książki Narodziny bez przemocy
Frédérick Leboyer Wydawnictwo: Mamania zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Pour une naissance sans violence
Mamania
2012-01-01
2012-01-01
978-83-62829-04-0
Adam Szymanowski
narodziny poród niemowlę

Treści zawarte w książce być może są i piękne i mądre, ale sposób ich podania bardzo kontrowersyjny. To, co pokrywa się ze współczesną wiedzą, przeplata się z niepotwierdzonymi żadnymi badaniami arbitralnymi twierdzeniami, bez krzty wyjaśnienia. Można wyczuć myśl psychoanalityczną, a także filozofię wschodu (jedyne, co jest jawnie podane),ale czytelnik nie posiadający wcześniejszego oczytania nie musi się tego domyślać. Podawanie pewnego rodzaju twierdzeń bez kontekstu może narobić więcej szkody niż pożytku. Można czytać pozycję jak oderwaną od rzeczywistości poezję, ale chyba nie o to chodziło autorowi.

Pełną wersję recenzji znajdziesz niebawem na https://onkaczytabooki.blogspot.com/

Ta książka była dla mnie tytułem „must have” od dawna. Zaczęłam szukać jej wśród moich czytelniczych znajomych, kiedy tylko dowiedziałam się, że zaszłam w drugą ciążę. Przeczytałam ją z zapartym tchem, w zaledwie kilka godzin. Po raz pierwszy od dawna niemal zarwałam całą noc, bo nie byłam w stanie się oderwać.

Autor, Frederick Leboyer, niestety zmarły w 2017 roku, był francuskim położnikiem, podróżnikiem. Nie ma chyba bardziej rzetelnego pisarza, niż ten, który doskonale wie o czym pisze, bowiem opisuje swoje spostrzeżenia i przemyślenia. Zaznajomił się z tematem bardzo dogłębnie, dlatego też jego refleksje dogłębnie na mnie oddziaływały, niemalże wdarły się do serca.

Sam opis książki doskonale obrazuje o czym będziemy czytać, zadaje pytania, na które każda ciężarna, każdy pracownik oddziału położniczego powinien sobie zadań nim wejdzie na porodówkę.

[i] Dlaczego dziecko musi wyłaniać się z ciemności cichej macicy w świat oślepiającego światła i głośnych dźwięków? Dlaczego musi brać pierwszy oddech przerażone, wisząc do góry nogami, co zagraża jego wrażliwemu kręgosłupowi? Dlaczego dziecko jest oddzielane od matki po spędzeniu dziewięciu miesięcy w niej odżywczym ciele? [/i]

Rozważania Leboyera to ukazanie porodu z punktu widzenia rodzącego się dziecka. Do tej pozycji należy podejść na poziomie duchowym, a nie jak do zwykłej cienkiej książeczki, którą można przeczytać w poczekalni u lekarza albo w tramwaju i szybko o niej zapomnieć.

To prawda, że w obecnych czasach świadomość okołoporodowa jest o wiele większa niż w dawniej, jednak wciąż wiele placówek nie respektuje potrzeby przeżywania emocji w atmosferze spokoju i harmonii. Często my, kobiety, zapominamy, że poród nie jest trudnym doświadczeniem wyłącznie dla nas, ale i dla dziecka.

Będę polecać ją każdej mamie, której niebawem przyjdzie rodzić oraz każdej, która zastanawia się nad zajściem w ciążę. To naprawdę warta przeczytania książka, o ile odpowiednia się do niej podejdzie.

Książka, którą ciężko opisać... i którą ciężko będzie zapomnieć. Książka pełna wiary i miłości , powinna dawać radość a wzbudziła we mnie spory niepokój, bo pokazała jak nagannie przeżywamy poród i jaką krzywdę wyrządzono nam, a teraz wyrządzamy swoim dzieciom. Nie mówiąc o personelu medycznym, który dopuszcza się" psucia" porodu. Książka, którą warto poznać dla siebie i swoich dzieci oraz pacjentek jeśli pracujemy na sali porodowej.

Czy choć raz pomyślałeś, jak to jest się urodzić? Przekroczyć granicę tego, co spokojne, znane, jedyne istniejące dotąd i wkroczyć w świat zupełnych, nagłych przeciwności? I to jeszcze nagle, bez własnej zgody?
Poród widziany z perspektywy noworodka. Polecam dla rozwinięcia wrażliwości.

Poród widziany z perspektywy noworodka. Polecam dla rozwinięcia wrażliwości.

Totalne rozczarowanie. Rozumiem, że ta książka była pewnego rodzaju przełomem w czasie, gdy powstała. Ale przy obecnym stanie wiedzy, nie jest niczym odkrywczym - nie rozumiem zatem dlaczego nadal jest zalecana jako ,,lektura obowiązkowa" w ciąży. Język patetyczny, drażniący.

Taka niepozorna, a tak ważna. Niesamowity opis narodzin z perspektywy dziecka. Będę do niej na pewno wracać.
Dla personelu bloków porodowych lektura obowiązkowa.

Dla personelu bloków porodowych lektura obowiązkowa.

Niesamowita książka. Warto przeczytać i poznać jak poród odczuwa dziecko. Zarówno kobieta jak i rodzące się dziecko wykonują pracę. Nie można o tym zapominać, choć to nie jest szeroko znane pojęcie. Mówi się o tym co i jak boli kobietę, a zapomina się (albo się nie uświadamia) o bólu dziecka. Autor podaje sposoby, banalnie proste (!),co można zrobić, aby pomóc dziecku się zrelaksować i zmniejszyć jego lęk przed nieznanym.

Fajnie by było trafić w trakcie porodu na taki personel medyczny, który kieruje się tymi zasadami. :)

Mała, niepozorna książeczka o magicznej zawartości.
Daje wgląd w poród z perspektywy dziecka, co jest bardzo rzadkie, a przez to bardzo cenne.
Zdecydowanie polecam!

Mała, niepozorna książeczka o magicznej zawartości.
Zdecydowanie polecam!

Warto przeczytać :)

Warto przeczytać :)

Poród widziany oczami dziecka. Książka z 1974 roku. Krótka, refleksyjna, nadal ciekawa, jednak współcześnie nieodkrywcza.

• Ciąża
  • Parenting