Sławni Hetmani Rzeczpospolitej

MADA
2004-01-01
2004-01-01
dowódcy XVI-XVII wiek Rzeczpospolita Szlachecka hetmani

Powyższa praca składa się z zarysów biografii siedmiu, zdaniem autora najwybitniejszych hetmanów w historii Rzeczypospolitej. Pokrótce opisane zostało m. in. pochodzenie każdego z nich, ich edukacja oraz majątki. Szczególną uwagę jednak poświęcono oczywiście ich karierze wojskowej i często politycznej.
Przy przedstawianiu bohaterskich zachowań wodzów, autor nie zapomniał jednak, że byli oni tylko ludźmi i nie pominął mniej chwalebnych cech charakteru lub wydarzeń z ich życia.
Bardzo dużym plusem książki jest opis większych starć, w których brali udział i dodanie do wielu z nich mapek. Ponadto, mimo dosyć odległej już daty wydania tej pozycji, czytanie bardzo ułatwia dobry styl autora.

"Sławni Hetmani Rzeczpospolitej" Leszka Podhorodockiego jest dziełem zdecydowanie godnym polecenia dla każdego zainteresowanego polską wojskowością XVI i XVII wieku oraz życiem i karierą wojskową bohaterów, którymi bez wątpienia byli opisani w pracy hetmani.

Przy przedstawianiu bohaterskich zachowań wodzów, autor nie...

Bardzo ważna pozycja w biblioteczce każdego zainteresowanego historią polskiej wojskowości. Poza niewątpliwą wartością naukową mocną stroną książki jest przystępny styl autora, co w przypadku literatury historycznej niestety nie jest regułą. Książkę polecam wszystkim szukającym podstawy wyjściowej dla swoich własnych badań, chociażby ze względu na bogatą i dobrze omówioną bibliografię, z której można czerpać kolejne pozycje do zapoznania.

• Wojskowość, militaria
  • Nowożytność