Ostatni Smok

Okładka książki Ostatni Smok Charles Edward Pogue
Okładka książki Ostatni Smok
Charles Edward Pogue Wydawnictwo: Amber Seria: Mistrzowie SF i Fantasy fantasy, science fiction
Mistrzowie SF i Fantasy
Dragonheart
Amber
1996-01-01
1996-01-01
Marcin Łakomski, Anna Krawczyk-Łaskarzewska, Rafał Chodasz
smok serce rycerz król poświęcenie zdrada

Ileż tu nostalgii! "Ostatni Smok" to - z tego co pamiętam - pierwsza książka, którą kupiłem sam, gdzieś na ulicznym straganie rozstawionym obok mojej podstawówki. Możliwe, że to też pierwsza pełnoprawna książka fantasy, jaką w życiu przeczytałem. Prawdopodobnie to też książka, którą przeczytałem ponownie najwięcej razy.

Niektóre rzeczy starzeją się jak wino, ale są też takie, na które czas wpływa bardzo źle, takie do których nie powinno się wracać. Lepiej zachować dobre wspomnienia starych filmów czy gier komputerowych, niż zobaczyć jak bardzo się zestarzały. Czy to ze względu na kiepskie CGI, przestarzałe rozwiązania, czy też ogólne odstawanie od dzisiejszej kultury.

"Ostatni Smok" także zdążył trochę zardzewieć. Styl pisania dialogów w którym bohaterowie 'wpatrują się pełnymi smutku oczyma' i 'odbierają uderzenia niechętnie' pomiędzy kwestiami jest już spotykany coraz rzadziej, w myśl zasady 'show, don't tell'. To samo tyczy się tłumaczeń, które nie mogą się zdecydować czy są stylizowane na staropolski czy jednak nie.

Ale niech oberwę kulą ognistą, jeśli nie ma w tym pewnego uroku retro. Już sama historia będąca miksem "Robin Hooda" i arturiańskiego fanfiction wrzeszczy "Lata dziewięćdziesiąteeeeeeeeee!" - w końcu to wtedy nakręcono "Księcia złodziei", "Rycerza Króla Artura" i właśnie "Dragonheart", na podstawie którego napisana została ta książka.

Dołóżmy do tego niezłych bohaterów, filmowe gagi i piękne zakończenie... I pomimo ćwierć wieku na karku, wciąż otrzymujemy naprawdę dobrą - jeśli nieco oldschoolową - fantastykę.

Niektóre rzeczy starzeją się jak wino, ale są też...

Przepiękna opowieść. Dużo więcej wątków niż w filmie, dużo więcej powagi i napięcia. Książka jest bardziej tragiczna i mroczniejsza niż scenariusz na podstawie którego powstała.

Na półkach: , , , , , ,

Co tu dużo mówić... arcydzieło.

Co tu dużo mówić... arcydzieło.

Po wypożyczeniu jej z biblioteki stwierdziłam: "Muszę ją mieć!" I tak oto, po niezliczonych miesiącach poszukiwań... znalazłam! Jakiś dobry człowiek wystawił ją na Allegro, a ja nie pozwoliłam jej czekać;) Książka po prostu niesamowita. Polecam każdemu wielbicielowi fantastyki i nie tylko.

• Fantastyka/SF
  • Smoki