rozwiń zwiń

Zapraszamy na 13. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania

LubimyCzytać LubimyCzytać
29.09.2017

Tegoroczna, trzynasta już edycja Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania przebiegać będzie pod hasłem „Ja i mój wróg”. 

Zapraszamy na 13. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania

Wróg pomaga nam wprowadzić do świata zmianę. Na pewnych etapach życia bardzo się przydaje: szerzej otwieramy oczy. Przy wrogu inaczej siedzimy, inaczej mówimy. W towarzystwie wroga sytuacja robi się kryzysowa, a w sytuacji kryzysowej łatwiej o dużo pięknych zdań. Kombinacje słów stają się zwichrowane i smutne. Jesteśmy w pewien sposób podłączeni do systemu nerwowego wroga. To stąd ekscytujące przeczucie, że może nam się przydarzyć dosłownie wszystko. Stąd gorączkowa witalność. Gdyby zabrakło wroga – w naszym układzie panowałby bezruch.

Wróg to kluczowa figura w historii literatury. Czym byłaby Biblia bez diabła? Wyobraźcie sobie państwo mity bez wroga, „Odyseję”, „Iliadę”? To wróg zrodził marzenie o świecie bez wroga. To wróg szuka w nas wszystkiego, co pragnie spełnienia – po to, żeby naszym pragnieniom zaprzeczyć. W świecie, w którym nasz ból objaśniają kolorowe pisma - wrogość to ostatni autentyczny fanatyzm. A teraz będziemy go demontować, albo chociaż nazywać, albo całkiem znosić. Ale bądźmy mili dla wroga, bo czasem lokujemy go w nas. Wewnątrz. Jest jak ktoś bliski: nużący, denerwujący krewny, którego będziemy spotykać na stypach, weselach – już zawsze.

Wydarzenia trzynastej edycji Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania odbędą się we Wrocławiu oraz innych miastach Dolnego Śląska: Kłodzku, Oleśnicy, Lubaniu, Świdnicy, Wałbrzychu. Wystąpią autorzy z Austrii, Hiszpanii, Belgii, Korei Południowej i Polski oraz Czech, Słowacji i Węgier, między innymi Jacek Hugo-Bader, Krzysztof Varga, Krisztina TothSylwia Chutnik, Janusz Rudnicki, Kim Ae-ran, Wojciech Kuczok, Paulina Wilk i Dimitri Verhulst.

Wśród gości dyskusji oraz komentujących na żywo prezentacje tekstów przez autorów będą Zofia Król, Grzegorz Jankowicz, Michał Nogaś, Justyna Sobolewska. Oprócz czytania tekstów w językach oryginalnych w programie znajdą się rozmowy, projekcje filmowe, warsztaty dla księgarzy i promocja zbioru opowiadań Lucii Berlin.

W tym roku autorzy czytać będą w Teatrze Muzycznym Capitol, a pozostałe wydarzenia będzie
gościła Galeria Dizajn BWA Wrocław. 

Ogłoszono również coroczny konkurs na najlepsze opowiadanie, tym razem pod hasłem „Ja i mój wróg”, w którym główną nagrodą jest 2 000 złotych. 

W ramach MFO ukaże się kolejny numer czasopisma „Opowiadanie” pod redakcją dyrektorki
programowej Agnieszki Wolny-Hamkało. Wśród autorów tekstów, nie tylko prozatorskich, między innymi Przemysław Czapliński, Dariusz Nowacki, Marcin Sendecki, Marta Podgórnik, Adam Wiedemann, Julia Fiedorczuk.

Program Festiwalu dostępny jest na stronie organizatora.


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 28.09.2017 14:51
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post