Sekrety Krzyżaków

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Multis Multum". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: CIA-Books, Svaro
5 (7 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
historia
Mavericus

W naszej opowieści nie ma mrożących krew w żyłach pojedynków, krwawych bitew, zasadzek i starć. Te są na ogól znane. Ujawnimy mało znane szerszemu ogółowi drogi Krzyżaków do potęgi. A drogi te były różne: upór i konsekwencja działania, dobra organizacja, sprężyste zarządzanie, bezkompromisowość wobec rywali. Lecz to nie wszystko! Krzyżacy umieli i nie wahali się posłużyć w potrzebie mieczem, także postępem, przekupstwem, zdarzało się, że i zdradą, a niekiedy nawet skrytobójstwem. Próbujemy ujawnić metody, jakimi posługiwali się w rej walce i jakie najczęściej stosowali. Niektóre stanowią ściśle chronioną tajemnicę Zakonu. Chcemy odsłonić skrywane na ogól przed światem sekrety Krzyżaków, ujawnić osoby, które oprócz sprawnej gospodarki i dobrego zarządzania czy walki orężnej doprowadziły ich do potęgi.

źródło opisu: CIA-Books-Svaro, 1992

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Książka moim zdaniem nie doceniona, a szkoda, Ma w sobie wielki potencjał, czy zdawaliście sobie sprawę ile tysięcy grzywien, skojców i wiarunków (waluta ówczesnej XIV wiecznej Europy) płacili krzyżowcy monarchom, książętom, możnym tego świata. Była to średniowieczna wersja "lobbingu" na rzecz utrzymania silnej i niezachwianej pozycji Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie.*

Nauczyciele historii nie przekazują tak ciekawych danych jakie zawiera ta cienka książeczka. Nie wszystko jest tak intrygujące, bo większość danych oparta jest na malborskiej księdze kasowej.
W niej Krzyżacy niczym pedantyczni niemieccy odpowiednicy reżimu Hitlera odnotowywali nawet najmniejsze wypłaty z skarbca Zakonu Krzyżackiego i z kiesy wielkiego mistrza zakonu. Porównanie nie jest przypadkowe. Niemcy w dobie "okrutnych czasów" mogli być rozliczeni tylko na podstawie dowodów, zapisków, rozkazów i postanowień zarówno okresu rządów Hitlera jak i Zakonu Krzyżackiego...

''Historia napisana w taki sposób, by zainteresować'' niestety całkowicie się to autorom nie udaje te niekończące, przewijające się przez całą książkę wywody o skojcach, grzywnach i rzeczach które można za nie kupić są tak nudne że czytając zwyczajnie się zasypia. Książka jest jak dla mnie zbyt szczegółowa przez co bardzo nieprzystępna nawet dla kogoś kto tematem się interesuje i chce go poznać z ''innej strony'' jak to mieli twórcy w zamierzeniu. Nie polecam

Mulin | 2012-05-26

Historia napisana w taki sposób, by zainteresować. Rzecz godna polecenia tym osobom, które odrzucał sposób jej przedstawiania i szkolne wbijanie dat do głowy.

Bar | 2017-04-25
Przeczytana: 1994 rok