Sekrety Krzyżaków

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Multis Multum". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: CIA-Books, Svaro
historia
Mavericus

W naszej opowieści nie ma mrożących krew w żyłach pojedynków, krwawych bitew, zasadzek i starć. Te są na ogól znane. Ujawnimy mało znane szerszemu ogółowi drogi Krzyżaków do potęgi. A drogi te były różne: upór i konsekwencja działania, dobra organizacja, sprężyste zarządzanie, bezkompromisowość wobec rywali. Lecz to nie wszystko! Krzyżacy umieli i nie wahali się posłużyć w potrzebie mieczem, także postępem, przekupstwem, zdarzało się, że i zdradą, a niekiedy nawet skrytobójstwem. Próbujemy ujawnić metody, jakimi posługiwali się w rej walce i jakie najczęściej stosowali. Niektóre stanowią ściśle chronioną tajemnicę Zakonu. Chcemy odsłonić skrywane na ogól przed światem sekrety Krzyżaków, ujawnić osoby, które oprócz sprawnej gospodarki i dobrego zarządzania czy walki orężnej doprowadziły ich do potęgi.

źródło opisu: CIA-Books-Svaro, 1992

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Książka moim zdaniem nie doceniona, a szkoda, Ma w sobie wielki potencjał, czy zdawaliście sobie sprawę ile tysięcy grzywien, skojców i wiarunków (waluta ówczesnej XIV wiecznej Europy) płacili krzyżowcy monarchom, książętom, możnym tego świata. Była to średniowieczna wersja "lobbingu" na rzecz utrzymania silnej i niezachwianej pozycji Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie.*

Nauczyciele historii nie przekazują tak ciekawych danych jakie zawiera ta cienka książeczka. Nie wszystko jest tak intrygujące, bo większość danych oparta jest na malborskiej księdze kasowej.
W niej Krzyżacy niczym pedantyczni niemieccy odpowiednicy reżimu Hitlera odnotowywali nawet najmniejsze wypłaty z skarbca Zakonu Krzyżackiego i z kiesy wielkiego mistrza zakonu. Porównanie nie jest przypadkowe. Niemcy w dobie "okrutnych czasów" mogli być rozliczeni tylko na podstawie dowodów, zapisków, rozkazów i postanowień zarówno okresu rządów Hitlera jak i Zakonu Krzyżackiego...

Mulin | 2012-05-26

Historia napisana w taki sposób, by zainteresować. Rzecz godna polecenia tym osobom, które odrzucał sposób jej przedstawiania i szkolne wbijanie dat do głowy.

Padre | 2014-08-09
| 2012-04-25