Społeczeństwo otwarte i jego wrogowie. Tom 1: Urok Platona

Tłumaczenie: Halina Krahelska
Seria: Biblioteka Klasyków Filozofii
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Open society and its enemies
filozofia, etyka
AGNIESZKA

Opublikowana przed sześćdziesięcioma laty dwutomowa książka Społeczeństwo otwarte i jego wrogowie zawiera wykład filozofii politycznej jej Autora. Tom I jest krytyczną analizą poglądów politycznych Platona - jego wizji "idealnego", autorytarnego i totalitarnego państwa; tom II zawiera krytykę historycyzmu Hegla i Marksa oraz irracjonalizmu i intelektualnej arogancji wszelkich proroctw historycznych, opartych na domniemanych niewzruszonych prawach historii. Koncepcjom tym Autor przeciwstawia ideę społeczeństwa otwartego, gwarantującego wolność jednostki, w szczególności wolność myśli, która umożliwia m.in. "inżynierię społeczną", tj. stopniowe poprawianie struktur i instytucji życia społecznego, zapobiega natomiast niebezpieczeństwom, jakie niesie wszelka forma niekontrolowanej władzy.

źródło opisu: opis okładkowy

kml | 2012-05-04

Popper po pewnym czasie przyznał się, że trochę go z tą książką poniosło. Bo wojna, bo totalitaryzm, bo naziści i w ogóle... Cóż, nie interesuje mnie krytyka oparta na traumach.

Filinka | 2011-12-02

książka z biblioteki przyniesiona, teraz czas się za nią brać :D

Michał | 2011-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2011

Sięgając po tę książkę spodziewałem się przeczytać, jakąś błyskotliwą krytykę teorii politycznych Platona. Niestety srodze się zawiodłem. Mamy tu do czynienia z wymyśloną interpretacją, która jest następnie zbijana. Zbijana nie w sposób naukowy, jak można by się spodziewać po kimś, kogo nazywają nie tylko filozofem, ale także naukowcem. Otrzymujemy raczej zbiór osobistych uprzedzeń i żółci, które autor wylewa na wszystko co według niego szkodzi jego ukochanej demokracji, która ma być niby "społeczeństwem otwartym", a w wydaniu Poppera zamienia się w "społeczeństwo zamknięte" przed, którym tak ostrzega. Jego krytyka Platona lepiej i trafniej w moim przekonaniu odniosłaby się do jego własnej osoby i poglądów. Jako, że można znaleźć u niego bardzo dużo z tego co zarzuca innym, na podstawie błędnych interpretacji. Nie mam pojęcia, jakim sposobem książka ta znalazła się w serii "Wielcy filozofowie" Gazety Wyborczej, jako, że jest tyle innych wartościowych dzieł, na które można...

| 2010-08-28
Przeczytana: 2008 rok

pierwszy tom.

AGNIESZKA | 2010-08-23
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2009 rok

Rewelacyjna! Przyjemnie i łatwo się ją czyta. Dokładna krytyka Platona, która zdejmuje opaski z oczu. Książka, która jest na czasie.